Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do fondů se vrací miliony

aktualizováno 
Výjimky, neobvyklosti a excesy řídily minulý týden svět fondů a investic. Celý týden byla na trzích přítomna nejistota a nervozita z obav před terorismem a trhy více reagovaly na boje na pákistánské hranici, než např. na komentáře představitelů centrálních bank. Z domácích fondů po dlouhé době více peněz investoři odčerpali, než do nich vložili, avšak nejméně obvyklý je 28% týdenní nárůst hodnoty podílového listu u jednoho z fondů skupiny J&T. Jaké další novinky přinesl uplynulý týden?

Jak již bylo řečeno, akciový trh je stále pod vlivem teroristických útoků ve Španělsku, takže nejistota a obavy investorů jen zvyšují volatilitu cen. Dluhopisový trh se pohyboval rovněž bez zjevného směru, když na ceny dluhopisů neměly větší vliv ani shodná prohlášení představitelů amerického FEDu, Evropské centrální banky a České národní banky v tom smyslu, že zatím nespatřují důvod k růstu úrokových sazeb. Domácí ekonomy překvapil propad maloobchodních výdajů, který pramení z obav z očekávaného zvýšení daňového zatížení. I prodeje fondů se ocitly v červených číslech.

Investoři sice nakoupili podílové listy domácích fondů za 825 mil. Kč, avšak do červených čísel uvrhly čisté prodeje odkupy ve výši 890 mil. Kč. Výsledná bilance čistých prodejů činí -65,14 mil. Kč. Vysoké záporné čisté prodeje u dluhopisových fondů ISČS Sporobond (-171 mil. Kč), IKS Dluhopisový (-66 mil. Kč) a smíšeného fondu ISČS Výnosový (-101 mil. Kč) nevyrovnal ani tradičně vysoký přírůstek u fondu ISČS Sporoinvest (+328 mil. Kč).

Celková statistika pro jednotlivé druhy fondů je příznivá pouze pro akciové fondy. U fondů peněžního trhu se o vysoký kladný výsledek postaral umíněný ISČS Sporoinvest: čisté prodej pro jednotlivé kategorie dosáhly výše: akciové fondy +20,8 mil. Kč, fondy peněžního trhu +323,9 mil. Kč, fondy fondů +2,2 mil. Kč, dluhopisové fondy -288,8 mil. Kč a smíšené fondy -123,3 mil. Kč. Můžeme uvést ještě čisté prodeje za zahraniční fondy ze skupiny KBC, které poskytují data na týdenní bázi: čisté prodej jsou na rozdíl od všech fondů domácích v černých číslech a činí

Jak začít investovat
do podílových fondů? Více se můžete dozvědět ve speciální příloze Podílové fondy 2004

+149 mil. Kč, k čemuž 112 miliony Kč přispěl peněžní fond KBC MultiCash ČSOB CZK.

Uplynulý týden však přinesl zajímavější novinky, které mají dalekosáhlejší vliv na ceny podílových listů fondů, jichž se týkají. Jedná se o fondy ze skupiny AKRO, bývalé CS fondy; a fond J&T AG 2000, kterému vyhovění odvolání proti rozhodnutí finančního úřadu vrátilo 12,6 mil. Kč. Fondu J&T AG 2000 (jehož správu od  společnosti investAGe převzala v prosinci loňského roku investiční společnost J&T Asset Management) byl vyměřen dodatečný platební výběr ve výši 12,6 mil. Kč (za prohřešky jeho předchůdců z let ještě před rokem 2000). Od srpna loňského roku bylo z toho důvodu pozastaveno odkupování podílových listů tohoto fondu, společnost nicméně dodatečnou povinnost promítla od účetnictví fondu, avšak proti rozhodnutí se odvolala.

Minulý týden 17. března obdržela investiční společnost rozhodnutí o odvolání s tím, že pražské Finanční ředitelství odvolání vyhovělo. Proto fond opět upravil účetnictví o vyměřenou daň, což přineslo zvýšení hodnoty podílových listů. Týdenní změna u fondu AG 2000 tedy dosahuje 27,88 %. Plné obchodování s podílovými listy fondu bylo obnoveno již 9. února, nicméně nyní od 17. března bude cena navýšena o dodatečně vyměřenou daň. Společnost J&T také informovala, že chystá sloučení fondu AG 2000 s dalším smíšeným fondem ze skupiny: J&T Perspektiva.

Druhým případem, který jistě udělal radost podílníkům zúčastněných fondů, je převod pohledávky za Plzeňskou bankou u fondů ze skupiny AKRO. Již dříve jsme informovali o jednání, které nyní 18. března dospělo k účinnosti smlouvy o postoupení pohledávky, a to uhrazením kupní ceny ve výši 650 mil. Kč. Tyto peníze připadnou třem bývalým CS fondům, které na ně čekají již od roku 1997. U třech fondů: AKRO OPF energetiky, AKRO OPF kapitálových výnosů a AKRO OPF pravidelných dividend tak dojde podle společnost AKRO k „několikanásobnému zvýšení hodnoty majetku připadající na podílový list“. Obchodování s fondy bylo pozastaveno již v minulém týdnu a opětovný termín, kdy bude společnost cenné papíry opět odkupovat zatím není znám. 

Obchodování podle UNISu

V uplynulém týdnu se velmi dobře dařilo dluhopisovým a peněžním fondům, které vesměs skončily s kladnými výkonnostmi. U akciových fondů se naopak nedařilo fondům zaměřeným na evropský region, který byl nejvíce postižen nestabilitou vyvolanou teroristickými útoky, ISČS Eurotrend ztratil (-1,42 %). O první příčku mezi akciovými fondy se utkaly ISČS Sporotrend (+0,98 %) a fond ČPI Nové ekonomiky (+0,97 %).

Dluhopisové fondy začínají opět získávat ztracené desetiny u výnosů a již není pohled na jejich roční výkonnosti tolik skličující. V ročním horizontu nyní vynikají ISČS Bondinvest a ISČS Sporobond (oba +3,3 %) a ČPI Korporátních dluhopisů (+2,7 %), nicméně v průměru jsou dluhopisové fondy s výkonností +2,17 % stále horší než fondy peněžního trhu (+2,57 %).

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS SPOROTREND 0,98% ISČS EUROTREND -1,42%
ČPI Fond nové ekonomiky 0,97% ČSOB Akciový Mix -1,32%
ČPI globál.značek 0,78% ČPI Fond farmacie a biotec -0,27%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,61% Živnobanka - NADAČNÍ 0,03%
ISČS SPOROBOND 0,51% ČPI korp. dluhopisů 0,07%
Živnobanka obligační fond 0,34% IKS Plus bondový 0,12%
Fondy fondů IKS fond fondů -0,17%      
ISČS GLOBALTREND -1,58%    
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,08% IKS peněžní trh 0,06%
Živnobanka-Sporokonto 0,06% ČPI Peněžní 0,06%
Smíšené J&T AG2000 27,88% Živnobanka dynamický -0,50%
J&T OPPORTUNITY SKK 3,14% ČSOB středoevroproský -0,41%
ČPI Smíšený OPF 0,31% ČSOB Křišťálový fond -0,35%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 327,5 ISČS-SPOROBOND -171,2
IKS balancovaný 27,9 ISČS Výnosový -101,4
IKS Světových indexů 15,5 IKS dluhopisový -66,4
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.