Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, ochota, muž a žena | foto: Profimedia.cz

Do týmu jen ženy, nebo muže? Ideální je obojí, říkají experti

  • 16
Obecně platí, že méně problémový bude spíše mužský kolektiv. Ženské kolektivy jsou většinou plné emocí. Jak ideálně namíchat tým? Bez žen ani mužů to není ono, myslí si šéfové.

V době genderové korektnosti se o tom nesluší nahlas mluvit. Mnozí ve firmách říkají: Na pohlaví nezáleží, podstatné jsou univerzální lidské vlastnosti a při skládání týmů na pohlaví nehledíme.

Ve skutečnosti mnoho firem na pohlaví hledí. Muži i ženy jsou podle mnohých personalistů a manažerů nositeli různých vlastností, a proto také velmi často jednotlivá pokolení usazují na typicky mužské či ženské pozice.

Kdy rozhodují fyzické předpoklady

Základním určovatelem vhodného pohlaví pro danou pozici bývají pochopitelně fyzické nároky.

Horníci, dělníci, stavbaři, zedníci, ale také skladníci, technologové či opraváři všeho možného bývají z principu nejčastěji muži. Na druhé straně ženy dominují mezi zdravotními sestrami, šičkami, recepčními, učitelkami nebo prodavačkami.

Ale i na pozicích "bílých" límečků, kde fyzické vlastnosti nehrají takovou roli, si firemní praxe utvořila určitá typicky ženská a mužská povolání. Ženy se prosazují hlavně na pozicích personálních manažerů, účetních či výkonných asistentek.

"Více žen bývá zejména v oblastech, které vyžadují pečlivost, přesnost a důslednost. Najdete jich hodně také tam, kde se vyžaduje větší cit pro práci s lidmi, což je pak zejména v ,měkkých‘ oblastech řízení lidských zdrojů nebo třeba na odděleních péče o zákazníky," myslí si Dagmar Suissa, personální šéfka společnosti Marks & Spencer.

Naopak muži jsou silněji zastoupeni mezi obchodníky, obchodními a finančními řediteli a také v oblasti informačních technologií.

Bez žen i mužů tým správně nefunguje

Co se ale týče samotné skladby pracovních týmů, mnoho ředitelů vyznává strategii dvojího pohledu na problém - tedy mužský a ženský. Každý nahlíží na věci jiným způsobem a někdy také přináší různé způsoby řešení. Proto se většina dotázaných manažerů vyslovila pro vyrovnaně smíšené týmy.

"V ideálním týmu by měl být zastoupen poměr žen a mužů 50:50. Analýzy ukazují, že smíšené týmy jsou inovativní a výkonnější," říká třeba Jiří Hofbauer, ředitel odboru personalistiky a odměňování České spořitelny.

Obě pohlaví se prý zdravě doplňují a přispívají svými vlastnostmi. "Mnoho lidí si myslí, že ženy přinesou větší důslednost a empatii, a třeba trochu jiný náhled na skutečnost," říká Barbora Rottenová, partnerka z personální společnosti Topsearch.

Ženský element údajně dokáže také přitlumit mužskou rivalitu. "Ženy se totiž většinou snaží k cíli dostat konsensuálně a snižují míru konfliktů na minimum. Výhodou je také jejich empatie a schopnost rychle přepínat mezi jednotlivými úkoly," říká personální šéfka českého T-Mobilu Barbora Stejskalová. Podle mnohých také ženy mají větší cit předvídat rizika, zatímco řada mužů dělá věci spontánně a bez hlubšího rozmyslu.

Psycholog Tomáš Vašák zase upozorňuje na fakt, že pro muže je snazší problémy v práci odosobnit. "Naopak rizikem ženského týmu je právě velmi osobně pojatá konkurence jednotlivých členek," myslí si Vašák. "Ano, silnou stránkou mužů bývá právě schopnost držet emoce na uzdě, zachovat si chladnou hlavu a nebrat si věci osobně, což jim umožňuje věci řešit s odstupem a nadhledem. Soustředí se na sebe a svůj úspěch a tím jsou efektivnější," myslí si Daniela Razimová, personální ředitelka GE Money Bank.

Jaká je praxe

Mnoho šéfů vyznává strategii dvojího pohledu na problém:
mužského a ženského.

Proto volí smíšené týmy.

Rozdílné uvažování obou pohlaví vysvětlují také profesní koučové a psychologové. Rozdíly prý vycházejí už ze složení lidského mozku, který se skládá ze dvou hemisfér.

"Levá symbolizuje mužské principy, pravá ženské. Pro levou hemisféru jsou charakteristické logika, vypočítávání, lineárnost, závislost na čase, analýza, racionalita, aktivita. Pravou hemisféru v podstatě charakterizují opačné principy, tvořivost, celost, symbolika, bezčasovost, fantazie, city či iracionalita," vysvětluje Tomáš Gřešek, lektor a odborník na řízení.

Podle něj rozdílné pohledy nepřináší jen více promyšlená a neotřelá řešení, ale také některé komplikace. "Velmi často řešíme na školeních problémy s komunikací, která je způsobena odlišným pohledem. Lidé by si rozdíly mezi ženami a muži měli uvědomit a respektovat je," dodává Gřešek.

Nezdravé stereotypy nebo ověřená fakta

Podobné uvažování však někteří lidé odmítají. Prý jsou jen výsledkem mylných stereotypů přetrvávajících z minulosti. "Rozdíl mezi ženami a muži při výběru lidí nevnímáme, jde hlavně o loajalitu a pracovitost," říká Irena Muchová, personální šéfka společnosti Henkel.

I psycholog Tomáš Vašák přiznává, že biologické rozdíly mezi pohlavími jsou ve firmách stále méně významným kritériem. "V jednom výzkumu vyšlo, že většina mužů si myslí, že se umí lépe rozhodovat než ženy. Ovšem většina žen si to myslí taky. Přitom se v kontrolních úkolech rozhodovaly obě skupiny stejně," říká Vašák.

Podle něj se do budoucna "gender" rozdíly budou dále stírat a v pracovním uplatnění budou hrát stále menší roli.

Menší počet žen ve vedení firem odborníci nepřikládají odlišným ženským vlohám pro různé profese, ale spíše faktu, že stále většina žen raději obětuje kariéru ve prospěch soukromého života a rodiny.