Visa, karta - Visa, karta - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do zahraničí s minimem hotovosti

  • 6
První sluncem a teplem zalité dny lákají ven, nastává ten správný čas se zamyslet nad letošní dovolenou. Možná nepatříte mezi vyznavače skutečných letních veder a hodláte se vyhnout i každoročním zácpám a tlačenicím na dálnicích počátkem či na sklonku léta. V souvislosti s tím se vyplatí zauvažovat, s jakou hotovostí vycestovat.

Velká část lidí nerada spoléhá pouze na dostatečné množství hotovosti. Navíc se ne všechny události, s nimiž se v průběhu vašeho pobytu v zahraničí můžete setkat, dají dost dobře naplánovat. Nejlepším řešením je připravit se tzv. na nejhorší a pojistit se pro každý případ. Jak to udělat?

Mějte svůj účet neustále při sobě
Jedním z možných řešení je mít u sebe přinejmenším jednu platební kartu, v lepším případě dvě. Obecná doporučení hovoří o kombinaci karet různých asociací, nejlépe VISA a MasterCard. Alespoň jedna by měla být zároveň kartou embosovanou, tedy akceptovatelnou i tam, kde chybí elektronické spojení mezi obchodníkem a jeho bankou.

Tudíž přijdete-li o svou hotovost, např. překročením plánovaného rozpočtu, ztrátou či jejím odcizením, máte stále k dispozici platební kartu. Jednoduše vyhledáte nejbližší bankomat a hotovost vyberete. Transakce bude sice zatížena poměrně vysokým poplatkem, nicméně v okamžiku, kdy peníze nemáte, ale potřebujete, jdou podobné myšlenky stranou. Poplatky za výběr hotovosti v zahraničí se u bank obvykle pohybují kolem 100 korun a 0,5 % z vybírané částky.  Mnohdy se však může jevit i tento výdaj za hotovostní transakci, zejména pak v porovnání s hodnotou celé dovolené, zcela zanedbatelnou.

popisekBANKOVNÍ KREDITKY ZDARMA
nejsou už snem

Druhou variantou použití platební karty je bezhotovostní úhrada za zboží a služby. Příznivou skutečností navíc je, že tyto transakce banky zpravidla nezpoplatňují. Prakticky jediným limitujícím faktorem bývá proto zůstatek na vašem bankovním účtu. Pokud je možné kartou v obchodě či restauraci zaplatit, určitě to udělejte.

V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že lze s platební kartou spojit, zejména pak při déle trvajících pobytech v zahraničí, cenově výhodné cestovní pojištění držitele karty, případně i rodinných příslušníků. Cestovní pojištění u platebních karet některé banky dokonce nabízejí již přímo v ceně platební karty, příp. bankovního balíčku produktů.

Jak se jinak obejít bez hotovosti?
Trochu opomíjenou a u nás ne příliš užívanou alternativou k hotovosti, jsou na západ od našich hranic oblíbené cestovní šeky. Jedná se o cenné papíry, které opravňují osobu v něm uvedenou k výplatě hotovosti při jejich předložení, a to podle podmínek stanovených výstavcem šeku. Asi nejznámější společností, která cestovní šeky vydává, je Thomas Cook. Tyto šeky jsou však obecně akceptovatelné, tzn. mohou je k úhradě za služby přijmout i mnohé hotely, letiště. Zaplatit jimi můžete dokonce i nákup v leckterém obchodě.

Obezřetnost vždy na místě
Své finance (hotovost, platební karty, příp. cestovní šeky) je vždy vhodné rozdělit na více míst, nenechávejte je pohromadě ani během přenášení. Platební karty, byť nejsou penězi v pravém slova smyslu, však vyžadují stejnou pozornost a opatrnost, jako hotovost.

Nespornou výhodou kombinace platebních prostředků je to, že se navzájem vhodně doplňují a dokáží vytvořit dostatečnou finanční rezervu na našich cestách. Nosit při sobě během dovolené velké množství hotovosti vhodné není, ale úplně se jí díky poplatkům na dálnicích v některých zemích či nákupům v nápojových automatech vyhnout nedá. Rozhodně je lépe připravit se na všechny možné scénáře, které mohou v zahraničí nastat. Jednou z cest, jak to udělat, je vzít si s sebou právě platební kartu. Máte pak možnost bezprostředně ji využít. Ušetří nám nejen nervy, ale i spoustu případného dalšího vyřizování a shánění finančních prostředků, možná i na zpáteční cestu. Nezapomínejte ani na možnost předem si ověřit na internetových stránkách společnosti Visa a MasterCard, zda a kde se v okolí místa, kde svou dovolenou strávíme nachází bankomat.