Do známek lze investovat jen duší

  • 2
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek omezený...
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek početně omezený, slouží známky nejen k posílání pošty, ale i jako sběratelská komodita, která může několika šťastlivcům a zkušeným filatelistům přinést slušné zisky.

Z určitého pohledu je každý sběratel známek investor, neboť se snaží výměnami či koupí nových kousků co nejvíce zhodnotit svoji sbírku. Sbírku známek lze přitom chápat jako velice dobře diverzifikované portfolio, jelikož každá známka má vlastní trh a vlastní cenu. Na sbírání známek se ale většina sběratelů nedívá takto racionálně, protože ať chtějí nebo ne, časem se do svých vroubkovaných papírků zamilují. Důvodem je, že některé známky jsou doslova uměleckými díly, které mají svou, mnohdy pohnutou, historii. Některé známky jsou tak doslova neprodejné, protože je filatelisté nechtějí prodat za žádnou cenu. Tento iracionální přístup některých filatelistů pak paradoxně vede k raketovému vývoji cen známek, kterých je na světě jen velice omezené množství.

Například katalogová cena této jednodolarové nepoužité známky byla v roce 1970 265 dolarů. Dnes se její cena pohybuje okolo 1 750 dolarů. Průměrné roční zhodnocení této investice je tedy 6,5%.



Nejžádanějšími známkami jsou známky, které byly chybně vytištěny (pravopisné chyby, zrcadlově vytištěné čísla atd.) nebo byly jinak dodatečně upraveny. Cena většiny známek se obvykle odvozují z různých katalogů, které jsou vydávány obvykle jednou za několik let. Tržní cena známky se od katalogové ceny ale může výrazně lišit. Dále je nutno počítat s tím, že výhoda známek – jejich malá likvidita – se snadno může stát jejich největší nevýhodou, a to obzvláště v případě klesající poptávky po známkách.

Problém likvidity je aktuální především dnes, kdy jsou klasické poštovní služby na ústupu a nahrazují je levnější a rychlejší elektronické poštovní služby. Hrozí tak, že klasické poštovní známky za pár let přestanou existovat. V tom případě by existovaly dva scénáře dalšího vývoje: V případě, že by známky přestaly být atraktivní sběratelskou komoditou a postupně by se na ně zapomnělo, staly by se takřka bezcennými. Zrušení známek může ale naopak zvýšit vzácnost známek a povzbudit zájem o jejich sbírání. Pak by investice do známek mohla přinést výrazně nadprůměrné zhodnocení.

Pokud se rozhodnete investovat do známek, počítejte s tím, že budete své investici muset věnovat hodně času. Jen ti filatelisté, kteří pozorně sledují světový vývoj cen a mají přístup k zajímavým informacím, mohou dosahovat vysokých výnosů. Investování do známek je tak dobrým tipem pro investory v důchodu, pro které může být filatelie prací i zábavou zároveň. Pokud uvažujete o koupi známek nebo již nějaké vlastníte, je užitečné řídit se následujícími tipy:

  1. Vždy se vyplatí kupovat známky v co největší kvalitě (bez utržený růžků či jiného poškození, v optimálním případě nepoužité).
  2. Poptávka po skutečných raritách obvykle neklesá.
  3. Známky skladujte v tmavém a suchém prostředí. Pokud s nimi manipulujete, zásadně se známek nedotýkejte rukou, ale použijte speciální pinzety.
  4. Udržujte ve své sbírce pořádek a pečlivě ji organizujte. Pro samotné investování je výhodnější menší sbírka (do 500 známek), kdy ještě máte dokonalý přehled o hodnotě a vývoji sbírky.
Věříte v budoucnost známek nebo je považujete za přežitek? Máte vlastní zkušenosti se sbíráním známek? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!