Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doba je nejistá. S dlouhodobými investicemi pozor

  • 16
Investování vždy platilo za jeden z nejlepších způsobů zhodnocení úspor. To je samozřejmě v platnosti i nadále, ovšem investice je třeba čím dál pečlivěji vybírat.

V posledních deseti letech se téměř každý mohl cítit jako dobrý investor. Ceny finančních aktiv rostly až o desítky procent ročně a dobře sestavené portfolio investic s přiměřeným rizikem daleko překračovalo zhodnocení peněz na bankovních účtech.

Vysoce ziskové byly akcie, komodity i jejich deriváty, a také podílové fondy. Mohli bychom se také bavit o cenách nemovitostí, které v určitých lokalitách rostly až o stovky procent. Konzervativní investoři preferující jistotu se v minulých letech museli spokojit s daleko nižšími výnosy. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem tak byl ve výši zisku a slovo "ztráta" se z paměti investorů ztrácelo.

Jak se vedlo investorům v Česku?

Průměrný růst pražské burzy byl v nejúspěšnějším období mezi lety 2002 a 2007 roven třiceti procentům. Na podobnou úroveň se index PX pražské burzy dostal ostatně i v minulém roce, kdy zvláště na jaře a v létě předváděl excelentní výkony. Spíše než o růst postavený na zdravých základech však šlo o vyrovnávání více než padesátiprocentní ztráty z roku 2008.

Od začátku krize se také výrazně zhoršila pozice investorů do bydlení. Růst cen bytů se až do konce roku 2007 pohyboval v desítkách procent ročně v závislosti na lokalitě a český nemovitostní trh patřil mezi nejvíce rostoucí na světě.

Přestože komoditní trhy nejsou mezi Čechy tak oblíbené jako akcie či nemovitosti, i ty nabízely velmi vysoké výnosy. Stačí si vzpomenout na ropu za 150 dolarů a na téměř čtyřicetikorunové cifry na čerpacích stanicích. Z pohledu investora to bylo velmi příjemné období.

Krize zamíchala kartami

Krize tuto atmosféru změnila a přes mírnou korekci na finančních trzích v minulém roce se ani zdaleka nedaří přiblížit výnosům let minulých. Zisky světových akciových indexů jsou od začátku roku převážně v mínusu včetně pražské burzy. Naprostá většina komodit kromě drahých kovů také klesá.

Nemovitostní trh v České republice, který se ještě ve srovnání s USA či Španělskem drží relativně dobře, stále nenašel své dno. Co tedy dělat s úsporami, když nejvýnosnější investice posledních let v nových podmínkách selhávají?

Globální nejistota na finančních trzích je stále vysoká a optimistické předpovědi ekonomického růstu postupně berou za své. Současné snahy o snižování rozpočtových schodků se také krátkodobě mohou projevit ve zpomalení dalšího ekonomického růstu. Právě vývoj ekonomiky má zásadní vliv na cenu většiny finančních aktiv. Bez růstu ekonomik nerostou zisky podniků a tedy ani jejich akcií. Slabá poptávka po komoditách zase netlačí zespoda na jejich cenu.

Důraz se klade na stabilní investice i investiční horizont

Protože další ekonomický vývoj je nejistý, je dobré mít v portfoliu takové investice, jejichž cena je stabilní a není příliš ekonomickým vývojem ovlivněna. Popřípadě existují také investice, které z ekonomické nejistoty a propadů přímo profitují. Zlato je jednou z nich. Díky svým inverzním pohybům k většině ostatních finančních aktiv dokáže skvěle fungovat jako pojištění stávajících investic.

Za zmínku stojí určitě také produkty garantující původně vloženou částku, ať už se jedná o garantované podílové fondy nebo investiční certifikáty. Nelze očekávat desetiprocentní zisky, ovšem ani výrazné propady by se neměly investorů dotknout.

Se změnou investičního prostředí je také dobré se zamyslet nad investičním horizontem. Pravidelné ekonomické cykly se v posledních letech vytratily a s nimi i doporučení doby držení finančních instrumentů. Situace se stala nepřehlednější a správný vstup na trh je třeba pečlivě časovat, ať už se jedná o akcie či nemovitosti. O nákupu jednotlivých instrumentů pak vždy rozhodne náhled na další ekonomický vývoj.

Optimisté vsadí na cyklické akcie a průmyslové komodity. Část portfolia by také určitě směřovala do realit. Většina odborné veřejnosti se však v současnosti kloní spíše k negativnímu náhledu. V tomto případě vede jednoznačně zlato.

Donedávna byly atraktivní také státní dluhopisy, ovšem po dluhových problémech některých evropských států se už za konzervativní investici nedají považovat.

Ani investice do nemovitostí se nezdají tak bezpečnou investicí, jako tomu bylo v minulosti. Stále převažují názory, že dno je teprve před námi.

Vybrat správnou investici tak vůbec není jednoduché, a to i vzhledem k roztříštěnosti názorů odborníků. Každý investor by však měl předem vědět proč a na jak dlouho na trh vstupuje. Investice už nelze provádět bez rozmyslu.