Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobře zvolit jazykovou školu je těžké

aktualizováno 
-
Jen málokterá společnost nepožaduje po novém zaměstnanci znalost cizího jazyka. Ale jen několik firem zajistí lidem jazykové kursy, případně jim je i zaplatí. Ostatní musí do svého vzdělaní investovat sami a návštěvám kursů věnovat čas mimo pracovní dobu. Ale jak zajistit, aby ani peníze, ani čas nebyly zbytečně vyhozeny?

V současné době lze studovat jazyky na státních nebo soukromých jazykových školách a institutech, které u nás zřizují a provozují jednotlivé státy.

Státní školy

Státní jazykové školy vznikají po splnění všech podmínek daných zákonem. "Když zjistíme, že daný region jazykovou školu potřebuje a že škola splňuje materiální a personální podmínky pro zajištění výuky, pak může být zařazena do sítě státních jazykových škol, " říká Lýdie Říhová, referentka ministerstva školství. V současné době u nás existuje 11 samostatných státních jazykových škol a dalších 22 je jich přičleněno ke středním, případně i k základním školám. U těchto škol státní školní inspekce kontroluje, zda jsou dodržovány podmínky stanovené zákonem. Odborníci dohlížejí i na kvalitu výuky. V současné době se diskutuje o tom, jak udržet kvalitu výuky na státních jazykových školách po přijetí navrhovaného územně samosprávného rozdělení. Pak by totiž tyto školy měly přejít pod správy regionů.

Soukromé školy

K založení soukromé jazykové školy na základě živnostenského zákona stačí, podobně jako na krejčovskou dílnu nebo stánkový prodej, aby žadatel byl občanem České republiky, předložil čistý výpis z trestního rejstříku, byl starší osmnácti let a ukončil základní vzdělání. Přitom soukromé školy nepodléhají podle našeho právního řádu kontrole ministerstva nejsou ani sdruženy v žádné asociaci, se kterou by ministerstvo mohlo jednat. "Když si někdo stěžuje na kvalitu v soukromé škole, nezbývá nám, než doporučit pisateli, aby řešil konflikt v občanskoprávním sporu," vysvětluje Vlasta Marková, referentka koncepce a organizace školství MŠMT. Přesto ale i u nás existuje velké množství kvalitních soukromých škol. Je však nutné si zjistit, jestli výsledky jejich výuky odpovídají vašim požadavkům. Například, chcete-li školu ukončit složením státní závěrečné zkoušky, je dobré u některých z příslušných státních škol, které mají oprávnění zkoušky organizovat, zjistit, jakých výsledků dosahují žáci vybraného jazykového kursu. Podobný postup může být při výběru mezinárodních certifikátů, například u zkoušek z angličtiny Toefl - důležitých pro Spojené státy americké, které se dělají u nadace Fullbright, nebo Cambridge Certificate, jenž se získává u British Council.

Kursy pro světoběžníky

Své školy v České republice zřizují i jednotlivé státy. Zhruba 1200 studentů navštěvuje během jednoho semetru kursy němčiny na Goethe Institutu. Kursy zde připravují jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, co požadují jazykovou přípravu se zaměřením například na hospodářskou nebo právnickou němčinu. Pokud lidé uvažují o tom, že chtějí studovat nebo pracovat v zahraničí, měli by pro studium jazyků volit právě tyto mezinárodní instituty. Ulrich Spät, vedoucí jazykového oddělení Goethe Institutu připomíná, že stejné výukové programy, ale i stejné testy pro skládání certifikátů nabízí institut po celé Evropě. Není proto problém začít studovat v Praze a pokračovat ve stejném kursu v Paříži. Podobné služby nabízí také Francouzský institut v Praze (v současnosti má zapsáno 1335 studentů), jenž má své školy například i v Brně, Plzni, Liberci nebo v Ostravě. Výhodou těchto institucí jsou pedagogové - v naprosté většině zde totiž převažují cizinci. Na anglické British Council pak učí pouze cizinci. Stejně jako u jiných mezinárodních institucí je možné British Council studovat ve 180 zemích světa.

Rozdíly v ceně příliš veliké nejsou

Argument, že za kvalitní školy se platí mnohem více, neobstojí. "Kurs, kdy studenti mají dvakrát týden dvouhodinovou výuku a semestr trvá osmnáct týdnů, stojí čtyři tisíce korun," uvádí Friederike Frühwirthová, referentka pro jazykové kursy na Goethe Institutu. Za školní hodinu (45 minut) student zaplatí přibližně 55 korun. Ve Francouzském institutu trvá semestr 12 týdnů. Kurs se šesti hodinami týdně přijde na 4100 korun, tedy 57 korun za hodinu. Státní jazyková škola v Praze 1 ve Školské ulici za výuku dvakrát týdně dvě hodiny žádá 5620 korun za rok. Výuka v nejžádanějším čase po 17. hodině přijde na 7460 korun za školní rok. Soukromá škola Polyglot za 18týdenní kurs o rozsahu čtyři hodiny týdně požaduje 4700 korun. Nejdráž zřejmě vychází studium na British Council. Školní rok je tady rozdělen na tři trimestry. Každý trvá 12 týdnů a studenti navštěvují týdně dva dvouhodinové kursy. Za čtvrt roku zaplatí sedm tisíc korun (145 korun za jednu vyučovací hodinu).
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.