Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Mohu zrušit dohodu o pracovní činnosti?

aktualizováno 
Jak je to s dohodou o pracovní činnosti, kolik dnů trvá výpovědní doba a musí se zrušit písemně? Na dotaz čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Ukončení dohody o pracovní činnosti je jednodušší a rychlejší než klasické pracovní smlouvy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mám dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou do konce září. Mohu ji vypovědět ještě před uplynutím této doby?
Ukončení platnosti dohody o pracovní činnosti před vypršením doby, na kterou byla uzavřena, je na rozdíl od pracovní smlouvy i z pohledu zaměstnavatele, ale i z pohledu zaměstnance, jednodušší a rychlejší.

Může se hodit

Hledáte novou práci na plný úvazek, nebo brigádu na léto? Najděte si ji na jobDNES.cz.

Jednak platí zásada, že strany si samy mohou sjednat způsob zrušení dohody, přičemž žádná výslovná omezení (s výjimkou okamžitého zrušení dohody o pracovní činnosti) pro tuto úpravu zákoník práce nestanoví, takže například je možno se domluvit na výpovědní době, která může být i jen několik dnů. V případě klasických pracovních smluv je minimálně dvouměsíční. Je možno například také sjednat i odstoupení od smlouvy a podmínky, za nichž k takovému ukončení může dojít.

I kdyby v dohodě nebyla zmíněna možnost výpovědi a ani by nebyla sjednána výpovědní doba, zákoník práce umožňuje, aby ji jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, přesto mohli vypovědět, a to kdykoliv.

Jan Kozubek, advokát

„Výpověď dohody o pracovní činnosti musí být písemná,“ říká advokát Jan Kozubek.

Takže dohodu mohu zrušit.
Jak plyne z výše uvedeného, odpověď na vaši otázku je kladná. Ještě před vypršením doby, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, můžete tuto dohodu vypovědět, a to kdykoliv a ani žádný důvod ve výpovědi uvádět nemusíte. Nově ale výslovně platí, že i výpověď dohody o pracovní činnosti musí být písemná, jinak by se k ní nepřihlíželo. Samozřejmě musí být doručena zaměstnavateli. Bude tedy jen záležet, zda máte v dohodě sjednánu výpovědní dobu a pokud ano, jak je dlouhá.

Jak dlouhá je výpovědní doba podle zákoníku práce?
Není-li tedy sjednána v dohodě žádná výpovědní doba, tak je podle zákoníku práce v případě dohod o provedení práce patnáctidenní. Výpověď je možno podat z jakéhokoliv důvodu nebo dokonce bez uvedení důvodu, a tato možnost platí jak pro zaměstnance, tak i zaměstnavatele, což je zase poměrně značný rozdíl oproti pracovní smlouvě, kterou může zaměstnavatel vypovědět jen z některého důvodu uvedeného v § 52 zákoníku práce.

Ona patnáctidenní výpovědní doba začíná běžet už dnem, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Opět je to rozdíl oproti výpovědi pracovní smlouvy, kdy výpovědní doba začíná běžet až první den měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé straně.

Mám nárok na dovolenou? 
Při výkonu práce podle dohody o pracovní činnosti není zákonný nárok na dovolenou. Toto právo je ale možno v dohodě sjednat. Pokud bylo sjednáno i ve vašem případě, měl byste si dovolenou vyčerpat ještě před ukončením pracovního poměru, případně nečerpaná dovolená by vám mohla být zaměstnavatelem proplacena.

Kdy lze uzavřít dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce?
Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel uzavřít s fyzickou osobou jen v případě, že časový rozsah práce nebude překračovat v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, což zpravidla znamená maximálně 20 hodin týdně. Je to jedna ze dvou druhů dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr upravených v zákoníku práce, tou první je dohoda o provedení práce.

Použití výrazu „v průměru“ dává možnost, aby některý týden zaměstnanec pracoval více hodin, ale v celém období, na něž je DPČ uzavřena, nesmí pracovat v průměru více právě než onu polovinu stanovené pracovní doby.

Pokud je DPČ uzavřena na dobu delší než jeden rok, což je možné (dokonce je možné tuto dohodu uzavřít i na dobu neurčitou), k vyrovnání musí dojít v době 52 týdnů. Zákoník práce dále výslovně uvádí (ale toto konstatování se jeví jako zbytečné), že dohodu o pracovní činnosti je možno sjednat i v případě, že zaměstnanec odpracuje méně než 300 hodin v kalendářním roce, což je rozdíl od dohod o provedení práce, kde je naopak stanovena podmínka, že na základě této dohody nesmí být v kalendářním roce odpracováno více  než 300 hodin.

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.