Doporučení poradců - 2. modelová situace

  • 1
Ženatý muž, 30 let, 1 dítě (2 roky), a na mateřské dovolené, vysokoškolský učitel (asistent), plat 18 tisíc, auto, družstevní byt. Má sjednáno 3x stavební spoření s cílovou částkou 100 000 Kč, které sjednal před 2 roky, na každém z nich doposud našetřil 35 000. Chtěl by zabezpečit rodinu a zkusit investovat v horizontu 3 roky. Měsíčně dokáže uspořit 2 000 Kč.
Fincentrum kromě samotného získání uvedených doporučení tyto rady také ohodnotilo. Naše hodnocení naleznete vždy v závorce za názvem společnosti v prvním sloupci, přičemž je uplatněn následující systém:
 
(-) záporné hodnocení
(0) neutrální hodnocení
(+) kladné hodnocení
(?) společnost neposkytla klientovi dostatek informací pro provedení hodnocení

 

Společnost Doporučení Zajímavosti
ZFP (-)

Kapitálová životní pojistka (4 300 Kč ročně s pojistnou částkou 300 000 Kč), penzijní připojištění (6 000 Kč ročně).

Oficiální doporučení centrála nedodala ani po několikerých urgencích. *

Zástupce nevěděl téměř nic o podílových fondech, ale nabídnul se, že zprostředkuje kontakt s jiným zástupcem. Nabídka školení za 2 000 Kč. Zástupce dále tvrdil, že nabízené produkty jsou lepší, než by klient mohl sám získat u jednotlivých finančních ústavů, ale nebyl schopen uvést konkrétní příklad.
SLON (+)

Riziková životní pojistka (297 Kč měsíčně na 500 000 Kč), pojištění trvalé invalidity s progresivním plněním + denní dávka v případě úrazu či nemoci vyplacená od 15. dne (369 Kč měsíčně na 500 000 Kč), penzijní připojištění (500 Kč měsíčně). Volné prostředky uložit do 3 otevřených podílových fondů – dluhopisového, akciového a peněžního trhu v poměru 40:30:30. Pojištění majetku (350 tis. Kč) a odpovědnosti za škodu (1 mil.) za částku do 100 Kč měsíčně.

Oficiální doporučení centrály naleznete zde. *

Zástupce sice klienta zasvětil podrobně do problematiky podílových fondů, avšak při otázce na výběr fondu hrubě zkreslil výkonnost doporučovaného fondu, když uvedl, že v současnosti dosahuje výkonnosti 20%. Neuvedl však již, že tato výkonnost není roční, ale kumulativní, od založení fondu.
TriMan (?)

Investiční životní pojištění, penzijní připojištění, pojištění majetku. Podrobná specifikace nebyla sdělena s odkazem na finanční plán. Nabídka vypracování finančního plánu za peníze – jeho součástí by byly i informace o sociálních dávkách a kde o ně žádat. Vedení a aktualizace finančního plánu za 240 Kč měsíčně.

Oficiální doporučení centrály naleznete zde. *

Vypracování finančního plánu je oceněno částkou 1500-3700 Kč, záleží na tom, jak intenzivně bude klient šířit mezi svými známými dobré jméno společnosti. Termínovaný vklad sice poradce označil za ne příliš vhodný způsob uložení peněz, avšak do podílových fondů investovat nedoporučil. Zástupce nedoporučil finanční poradenství od OVB s poukazem, že se jedná o multilevelový prodej kapitálového životního pojištění. Naopak pochválil finanční plány společnosti SLON a nabídnul převzetí jimi vypracovaného plánu.
MBI (-) Pojistka u Amcico, která zahrnuje pojištění na stáří a lze z ní vybírat již 15 let před důchodem na pokrytí individuálních plánů (1 500 Kč měsíčně, pojistná částka 457 tisíc Kč).

Oficiální doporučení centrály naleznete zde.*

Zástupce klientovi nedoporučil pokračovat ve stavebním spoření po jeho doběhnutí. Finanční plán označil zástupce jako zbytečnost, a proto nenabídnul jeho vypracování. U životní pojistky zástupce počítal s 11% ročním zhodnocením.
Kapitol (-) Kapitálové životní pojištění (840 Kč měs.), penzijní připojištění (konkrétní výše příspěvku neuvedena).

Oficiální doporučení centrály naleznete zde. *

Zástupce na rovinu uvedl, že nevytvářejí finanční plány, ale že se snaží prodat zákazníkovi takový produkt, který ho zaujme. Nabízejí především produkty Kooperativy, tzn., že např. v otázce podílových fondů nebyl schopen poskytnout kvalifikovanou radu. Smlouvy u jiných institucí si musí klient uzavřít sám.
OVB (-)

Kapitálové životní pojištění, penzijní připojištění (specifikace nebyla sdělena s odkazem na finanční plán).

Oficiální doporučení centrála nedodala ani po několikerých urgencích. *

Zástupce nechtěl uvést podrobnosti k finančnímu plánu, tzn., že klient neměl vůbec představu, co by plán měl obsahovat. Na konkrétní dotazy poskytoval zástupce velmi vyhýbavé odpovědi a vše odkazoval na finanční plán.
ROFIS (-) I přes opakované pokusy sjednat si schůzku se zástupci ROFISu jsme nebyli úspěšní. Většina kontaktovaných poradců tvrdila, že sice jsou společnost finančních poradců, ale že oni konkrétně dělají pouze pojistky aut, takže schůzku považují za bezpředmětnou a odkázali nás na webovské stránky finance.cz. Žádná snaha o zprostředkování kontaktu s plnohodnotným finančním poradcem.

Oficiální doporučení centrála nedodala ani po několikerých urgencích. *

Winvest finanční poradci (Winterthur pojišťovna) (0)

1/10 platu (1 800 Kč) na investiční životní pojištění s pojistnou částkou 400 tis. Kč, nebo na stavební spoření, nebo použít kombinaci těchto produktů. Při středně či dlouhodobých investicích využít podílové fondy Pioneer popř. jiné.

Oficiální doporučení centrála nedodala ani po několikerých urgencích. *

Zástupce nepravdivě informoval o výkonnosti otevřeného podílového fondu ze skupiny fondu Pioneer, o kterém tvrdil, že má v současnosti výkonnost 22%. Zástupce dále varoval před firmami, které si účtují peníze za vypracování finančního plánu, a označil je za neseriózní.

* Fincentrum požádalo o oficiální doporučení centrály společností po skončení testu poradců. Doporučení poradců a centrál jejich společností se v mnohých případech značně liší.

Který poradce byl nejlepší a který byl naopak až moc ovlivněn při svých doporučeních výší provize? Jak vůbec poznat poctivého finančního poradce od obyčejného agenta? Čtěte téma, které se zabývá prvním testem finančních poradců v České republice.
TEST FINANČNÍCH PORADCŮ V ČR