Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Došla domácím investorům trpělivost?

  • 4
Akciové trhy doma i ve světě zpočátku pokračovaly v klesajícím trendu z předešlých týdnů, vlna optimizmu druhé polovině týdne je však nakonec dostala z červených čísel.

Dlouhodobě nepříznivá situace na trzích se zákonitě odráží také na výkonnosti podílových fondů, které jen stěží mohou dělat svým investorům radost. A jelikož jejich trpělivost není nekonečná, tento týden se po dlouhé době čisté prodeje fondů dostaly do mínusu.

Americké akciové trhy v pondělí pokračovaly v poklesu z předešlých týdnů hlavně díky nekončícím obavám z růstu inflace. Vodu na mlýn pesimistům přilévají také časté komentáře představitelů centrální banky na téma inflace a s tím související zvyšování úrokových sazeb i za cenu zpomalení hospodářského růstu. Úterní neutrální data o průmyslové inflaci mnoho pozitivního na trh nepřinesly a trhy pokračovaly v pádu na letošní minima.

Změna nálady se konečně dostavila až ve středu, když investoři začali využívat nízké ceny akcií k nákupům a průmyslový index Dow Jones se tak dostal až na úroveň z konce minulého týdne. Optimizmus na všech trzích pokračoval také ve čtvrtek, trhy silně rostly také díky menším obavám z inflace. Dobrá nálada až do konce týdne nevydržela, zvyšování úrokových sazeb pořád straší. I přes páteční mírný pokles si však alespoň index Dow jones připsal týdenní nárůst (DJIA +1,13 % Nasdaq -0,24 %, S&P 500 -0,06 %).

Podobně jako jinde ve světě, i domácí burza pokračovala ve výprodejích, které vyvrcholily v úterý, když byl opět překonán rekordní denní objem obchodů. Nová hodnota činí 11,37 mld. Kč za jediný den. Téměř polovinou se na objemu podílela emise společnosti ČEZ (5,58 mld. Kč). Obrat nastal až ve středu, když se pražská burza přidala k růstu na okolních trzích.

Vrchol růstu nastal ve čtvrtek, když panické výprodeje z počátku týdne vystřídala nákupní horečka a index PX si připsal nejvyšší jednodenní nárůst za celou historii existence (+7,3 %). V pátek se investoři zklidnili a index PX si tak připsal za týden nárůst 3,66 %. Největší přírůstek zaznamenaly akcie Komerční banky (+12,7 %), naopak největším propadem se prezentovala realitní společnost Orco (-6,4 %).

Investorům došla trpělivost

Podílové fondy v uplynulém týdnu díru do světa neudělaly a po několikatýdenních nepřesvědčivých výsledcích už dochází investorům trpělivost. Jen jestli to není v té nejnehodnější době, když jsou ceny podílových listů na minimu. Více než pětiprocentní týdenní pády, ztráty ve výši 15 až 20 procent za čtvrt roku u akciových a smíšených fondů a přes sedm procent u fondů dluhopisových sice na optimizmu nepřidají, ale prodávat podílové listy se právě teď určitě nevyplatí.

Největší pokles za týden si tento týden opět připsaly zástupci akciových a smíšených fondů. Mezi akciovými nejvíce ztrácely AKRO nových ekonomik (-8,23 %) a ISČS Sporotrend (-5,60 %), u smíšených fondů ztrácel přes pět procent ČSOB středoevropský (-7,58 %). Největší přírůstek mezi domácími fondy ve výši 0,64 % u fondu Pioneer dynamický není nic světoborného.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a energ. průmyslu 0,55% AKRO nových ekonomik -8,23%
IKS Světových indexů 0,31% ISČS Sporotrend -5,60%
ČPI Farm a biotech. 0,17% ČSOB Akciový Mix -4,62%
Dluhopisové Pioneer-obligační 0,15% ISČS Trendbond -1,63%
AIGIKS Dluhopisový 0,11% ČSOB dluhopis. příležitostí -1,33%
ČSOB Bond Mix 0,04% IKS Plus bondový -1,02%
Fondy fondů ISČS Dynamický Mix 0,56% IKS Fénix dynamický -2,19%
ISČS Vyvážený Mix 0,37% IKS Fénix smíšený -1,71%
IKS MAX 6 0,00% IKS MAX 1 -1,35%
Peněžního trhu Pioneer-Sporokonto 0,05% ISČS Sporoinvest -0,05%
ČPI Penežního trhu 0,05% IKS Peněžní trh -0,02%
ČSOB Výnosový 0,03%    
Smíšené Pioneer-dynamický 0,64% ČSOB středoevropský -7,58%
IKS Global konzervativní 0,56% ČSOB bohatství -3,33%
Pioneer-růstový 0,35% J&T Opportunity -3,19%
Čisté prodeje mil. Kč MAX 6 35,5 ISČS Sporotrend -164,3
ISČS Konzervativní Mix 17,4 IKS Peněžní trh

-97,2

ISČS Opatrný Mix 11,9 ISČS Sporobond -67,7

Zdroj: AFAM

Nelichotivá výkonnost fondů se samozřejmě musela projevit na čistých prodejích. U dluhopisových fondů sledujeme úbytek prostředků již delší čas a po týdnech neúspěchů a pádů přichází hromadné zpětné odkupy také u fondů akciových a smíšených. Čisté prodeje akciového fondu ISČS Sporotrend (-164,3 mil. Kč) a několika smíšených fondů jsou toho důkazem.

Jedinou skupinou fondů, které ještě úplně neztratily důvěru investorů jsou tak fondy fondů (pokud samozřejmě nepočítáme fondy zajištěné). Mezi domácími fondy ve statistikách AFAM jsou tak čtyřmi nejprodávanějšími fondy právě fondy fondů, mezi fondy KBC/ČSOB pak jednoznačně vedou poslední zajištěné fondy ČSOB Digitální reverzní 1 (+88,1 mil. Kč) a ČSOB Krátkodobého růstu 2 (+85,2 mil. Kč).

Jak dlouho podle vás ještě bude trvat krize na akciových trzích ve střední Evropě? Těšíme se na vaše názory.