Dostudovat znamená uspět u státní i školní zkoušky

P r a h a - Pokud bude přijat nový školský zákon, který je v současné době předložený vládě, mohly by maturitní zkoušky vypadat jinak už ve školním roce 2001/2002. Prvními, kteří se tak zřejmě nevyhnou státní části zkoušek, budou studenti, co po prázdninách nastoupí do druhých ročníků středních škol. Návrh nových maturit počítá s rozdělením zkoušky do dvou částí: státní a školní. Obě složky maturitní zkoušky mají být vzájemně rovnocenné, a obě budou pořádány jak v řádném, tak v náhradním (opravném) termínu.
Státní část si maturant musí odbýt první, ale případný neúspěch ho na cestě ke školní části nezastaví. Aby však řádně odmaturoval, musí obstát u obou zkoušek. Slovy předloženého návrhu: "Podmínkou získání certifikátu o složení maturitní zkoušky a podmínkou dosažení úplného středního vzdělání je úspěšné absolvování obou zkoušek."

Státní část má mít podobu testů hodnocených nikoli body, ale klasickými známkami. Skládat se bude z českého jazyka, cizího jazyka a matematiky. Testy budou mít zřejmě dvě varianty: obtížnější a náročnější. Školní část maturity se bude skládat ze čtyř zkoušek, a to ze dvou povinných předmětů (český jazyk a cizí jazyk - tentýž jako u státní zkoušky) a dvou povinně volitelných předmětů, jejichž okruh stanoví škola.