Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená při zkráceném úvazku

aktualizováno 
Pracuji tři dny v týdnu v trvalém pracovním poměru na zkrácený úvazek. Přestože dělám více než 60 dní v roce, ve firmě tvrdí, že dovolená se mně počítá z odpracovaných dnů. Mám tedy nárok jen na patnáct dní v roce. I při větším počtu odpracovaných dní, podle potřeby firmy, se mi nárok na dovolenou nezvyšuje. Řídí se to prý tím, kolik dní mám v pracovní smlouvě. Co mám dělat?

Zákoník práce podmiňuje vznik nároku na dovolenou za kalendářní rok odpracováním alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky pro vznik nároku na dovolenou, se posuzuje, zda zaměstnanec s kratším úvazkem odpracuje stanovenou pracovní dobu tak, jako by v kalendářním týdnu pracoval pět pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Rozsah dovolené se stanoví v kalendářních týdnech. Podle § 106 zákoníku práce se týdnem dovolené rozumí sedm po sobě následujících kalendářních dnů.

Jestliže tedy ve vašem podniku činí nárok na dovolenou čtyři kalendářní týdny, pak při splnění zákonných podmínek pro poskytnutí dovolené platí toto ustanovení i pro vás bez ohledu na to, že máte zkrácenou pracovní dobu a že neodpracujete plný počet pracovních dnů v týdnu. To však platí jen tehdy, když čerpáte dovolenou vcelku nebo po kalendářních týdnech.

Pokud ji začnete čerpat po jednotlivých dnech, třeba v červnu dva dny, v červenci tři dny, pak vám přísluší pouze tolik dnů dovolené, kolik jich průměrně odpracujete v týdnu. To znamená, že odpracujete-li v týdnu průměrně pouze tři dny, pak máte při čtyřtýdenní dovolené nárok na dvanáct dnů dovolené čerpané po dnech. Z toho vyplývá, že počet dnů dovolené se neřídí počtem dnů sjednaných v pracovní smlouvě, ale průměrným počtem skutečně odpracovaných dnů v kalendářním roce nebo v době trvání pracovního poměru v roce. Organizace nepostupuje správně, pokud vám nezohlední vyšší počet odpracovaných dnů v týdnu v délce dovolené.

Praktické příklady

Varianta a

Zaměstnanec čerpá dovolenou po týdnech nebo vcelku. I když pracuje na zkrácený úvazek, vznikne mu nárok na čtyři týdny dovolené, v nichž dostane zaplaceno náhradou mzdy tolik dnů, kolik by jich v průměru za tuto dobu odpracoval.

Varianta b

Zaměstnanec, který pracuje průměrně tři dny v týdnu, čerpá dovolenou po dnech. V tomto případě může čerpat 4x tři dny, to je tolik dnů, kolik by jich skutečně v době čtyř týdnů odpracoval. Náhradu mzdy dostane za všechny dny čerpané dovolené.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

CORAX spol. s r.o. - Hajnalka Baštářová
AUTOMECHANIK - AUTOKLEMPÍŘ, DOLNÍ SLOVĚNICE U LIŠOVA

CORAX spol. s r.o. - Hajnalka Baštářová
Jihočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.