V Turecku a ve Španělsku se vám s trhovci vyplatí smlouvat. Ilustrační snímek

V Turecku a ve Španělsku se vám s trhovci vyplatí smlouvat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z Turecka si dovezte zlato, ve Španělsku utrácejte v supermarketech

  • 37
Turecko a Španělsko uzavírají seriál o nakupování v místech, kde Češi rádi tráví dovolenou. V obou těchto zemích platí společné pravidlo: na tržištích a v malých obchůdcích se nebojte smlouvat.

V Turecku se platí tureckými lirami (TL). Lira se skládá ze 100 kurušů a aktuálně má hodnotu 11,40 koruny. V Česku liry směníte s obtížemi, ale v Turecku není problém vybrat je z bankomatu nebo směnit dolary či eura. Často lze platit i přímo eury či dolary, ale v tom případě počítejte s tím, že třeba v restauraci dostanete speciální (a méně výhodný) ceník.

Kolik co stojí v Turecku

Většina turistů je ubytována v hotelech se stravou, takže jejich nakupování se většinou soustředí na textil, zlato nebo kožené zboží, které jsou zde levné. Na tržištích a v malých obchůdcích se nebojte smlouvat, nezapomeňte přitom, že částku, kterou při smlouvání řeknete jako první, už nemůžete snižovat.

Ve Španělsku pouliční stánkaři rádi smlouvají

Ve Španělsku se platí eury a bez problémů zde můžete používat platební kartu. Ceny jsou samozřejmě o něco vyšší v turistických letoviscích a v malých obchůdcích.

Nepřehlédněte

Pokud se vydáte pro opalovací krém, zapomenutou pastu na zuby a zásobu sušenek na celý pobyt, jděte do supermarketu. Zkusit můžete třeba Lidl. Pro ovoce a zeleninu se vypravte třeba do obchodů Mercadona. A v podstatě všechno seženete na tržištích a v asijských krámcích. U pouličních obchodníků se navíc můžete pocvičit ve smlouvání.

Při nákupech by vás neměla překvapit siesta – v supermarketech se s dlouhou odpolední pauzou nesetkáte, ale jinak je zcela běžná.

Pokud jste studenti, vezměte si s sebou ISIC kartu, slevu uplatníte při vstupech do muzeí a galerií a hodně i v dopravě.

Bez cestovního pojištění si ve Španělsku zubaře platíte sami

Pokud jste si před cestou neuzavřeli cestovní pojištění a spoléháte na svou zdravotnickou kartu pojištěnce, snažte se vždy při ošetření trvat na úhradě prostřednictvím španělského veřejného systému.

Kolik co stojí ve Španělsku

Centrum mezistátních úhrad totiž turisty upozorňuje, že když zaplatí sami v hotovosti a zažádají o refundaci až v Česku, není španělská strana schopna dodatečně ohodnotit výši částky k úhradě.

Vaše zdravotní pojišťovna by vám pak částku nahradila jen do výše české ceny za stejné ošetření. Počítejte s tím, že zubní ošetření budete hradit sami a u léků je 40procentní spoluúčast.