U rychlejších variant získáte úvěr dříve, ale splátky budou vyšší

U rychlejších variant získáte úvěr dříve, ale splátky budou vyšší | foto: Profimedia.cz

Dražší úvěr hned, levnější po dvou letech

  • 1
Pokud si chcete půjčit od stavební spořitelny, musíte pečlivě vybírat správný tarif. Oproti hypotéce má však úvěr ze stavebního spoření výhodu v tom, že už předem víte, jaká sazba úvěru vás čeká.

Roční úroková sazba se pohybuje od tří do pěti procent, dozvíte se ji hned při podpisu smlouvy. Navíc se při předčasném splacení půjčky většinou nemusíte obávat žádných sankcí.

Platí, že na takzvaný „řádný“ úvěr dosáhnete nejdříve po dvouletém spoření a přitom na účtu musíte mít peníze v hodnotě minimálně 30 až 50 procent z cílové částky. Také je třeba splnit podmínku takzvaného hodnotícího čísla. Zohledňuje, jak pravidelně spoříte a kolik jste už uložili peněz. Zjednodušeně řečeno, čím víc jste už na své smlouvě vydělali na úrocích, tím je vaše hodnotící číslo vyšší. Na stanovení tohoto parametru má každá spořitelna trochu jinou metodiku.

Když budete potřebovat úvěr dřív, než jste předpokládali, přejděte na rychlejší variantu spoření. To samozřejmě v případě, že ji vaše stavební spořitelna nabízí a umožní vám to. 

Rychlost je za cenu vyšších splátek
U rychlejších variant získáte úvěr dříve, ale počítá se s tím, že budete splácet kratší dobu po vyšších splátkách.

Volbou pomalejší varianty si zajistíte nižší splátky a budete mít navíc i větší šanci úvěr získat. Splátky totiž tolik nezatíží váš rozpočet a vy budete pro spořitelnu „bonitnější klient“. Jen doba, než se dočkáte úvěru se výrazně prodlouží. Až o šest let.

Budete potřebovat zajištění
Aby vám spořitelna půjčila, budete se jí muset něčím zaručit. Na nižší částku stačí zajištění vkladem, tedy penězi, které už jste na účet naspořili. V případě vyšších částek budete potřebovat jednoho či dva ručitele. Přibližně od půl milionu korun vyžadují spořitelny zajištění nemovitostí (domem nebo bytem v osobním vlastnictví). Pak vám půjčí klidně i několik milionů.

Kolik vám půjčí a jaké budete potřebovat zajištění se můžete podívat ZDE

Peníze můžete dostat i dřív
Může se ovšem stát, že peníze potřebujete dřív, než vám nárok na úvěr vznikne, co teď? Spořitelny nabízejí takzvaný „překlenovací“ úvěr, říká se mu také meziúvěr. Ten je ovšem v porovnání s řádným úvěrem dražší. Jednak má vyšší úrokovou sazbu, ale hlavně úroky spořitelna počítá z celé půjčené částky nezávisle na tom, kolik jste už naspořili. Když se podíváte na obrázek, zjistíte, že platíte úroky z celých 300 000, i když už máte našetřeno 100 000 ve spořicí části smlouvy.

Úroky jsou většinou kolem šesti procent ročně. Podmínkou překlenovacího úvěru bývá, že nejprve naspoříte určitou část cílové částky, dnes však všechny spořitelny nabízejí i meziúvěry s nulovou akontací. Stačí zaplatit poplatky a spořitelna vám půjčí, aniž byste měli vlastní hotovost. Úroková sazba však bude vyšší přibližně o procento. 

Kolik budete platit
Za zpracování řádného úvěru neplatíte nic, ale musíte počítat s poplatkem za vedení úvěrového účtu. Ten je u většiny spořitelen stejně vysoký jako poplatek za spořicí účet. Platíte tedy dvakrát. Na rozdíl od standardního úvěru počítejte u překlenovacího s úhradou za zpracování, obvykle to bývá jedno procento z půjčené částky.

Jak funguje překlenovací úvěr se můžete podívat ZDE

,