Zda do druhého pilíře vstoupíte, nebo ne, je jen na vás. Neexistuje jednoznačné pravidlo, podle kterého by šlo snadno říct: ty ano, ty ne. Ilustrační snímek

Zda do druhého pilíře vstoupíte, nebo ne, je jen na vás. Neexistuje jednoznačné pravidlo, podle kterého by šlo snadno říct: ty ano, ty ne. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět otázek, na které si odpovězte, než se rozhodnete pro II. pilíř

  • 114
Už vám bylo 35 let? Pak se v příštích měsících budete rozhodovat, jestli se spolehnete na státní důchod, či si budete na důchod částečně spořit sami v takzvaném druhém pilíři.

Zvolit jednu z variant spoření na penzi musí všichni, kterým již bylo 35 let, do konce června 2013, později už to nebude možné.

V čem spočívá druhý pilíř

Podstata spoření ve druhém pilíři je následující: peníze, které nyní všichni odvádějí státu na platby současných důchodů (takzvaný průběžný systém), činí 28 procent z hrubé mzdy.

Kdo nic neudělá, bude to tak mít i nadále a v budoucnu se bude moct spolehnout jen na nejistou státní penzi.

Pro a proti

Druhý pilíř ano, či ne?

Kdo do druhého pilíře vstoupí, bude státu odvádět jen 25 procent z hrubé mzdy. Zbylá tři procenta se budou převádět na jeho účet u penzijní společnosti, podmínkou však je, že k těmto penězům si přidá ze svého ještě další dvě procenta. Na jednu stranu tak získá výhodu v tom, že nedá všechno státu, na druhou stranu si bude povinně spořit po celý svůj další produktivní život. O srážku a odeslání oněch pěti procent (3 + 2) se bude starat zaměstnavatel, takže nebude možné "zapomenout". Rozhodnutí, které pětatřicátníky a starší lidi čeká, je tedy závažné a nevratné. Jak se jednou rozhodnete, už to bude navždy.

Zda do druhého pilíře vstoupíte, nebo ne, je jen na vás. Neexistuje jednoznačné pravidlo, podle kterého by šlo snadno říct: ty ano, ty ne. Zvažujte následující okolnosti:

1.
Kolik mi je a kolik vydělávám?

Lidé s vyššími příjmy mají větší šanci, že se jim spoření ve druhém pilíři vyplatí. Buďte aktivní, sedněte k počítači a na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí si najděte Kalkulačku k penzijní reformě. Zadejte svůj věk, ženy počet dětí a současný příjem.

Jaký důchod budete mít s druhým pilířem a bez něj - modelové příklady

Kalkulačka vám spočítá, jaký důchod byste měli mít, když nebudete nic měnit, a jaký by vás čekal ve druhém pilíři. Podmiňovací způsob je zde na místě: rozhodnout se budou muset i dnešní pětatřicátníci a ti mají do důchodu ještě 32 let, během kterých se může mnohé změnit. Porovnáním dvou výsledků zjistíte, co by mohlo být výhodnější.

2.
Vydělá to?

V propočtu je možné volit několik výší zhodnocení. Od hodně konzervativního (ale o to jistějšího) 1,5 procenta až po téměř pohádkových 8,5 procenta. Opět záleží na věku – mladí lidé mohou volit dynamičtější a s jistou pravděpodobností i výnosnější strategii.

V každém případě i ti, kdo si dnes vyberou vysoké zhodnocení, budou muset v průběhu let zmírnit, jinak by se mohlo stát, že o peníze, které vydělají, přijdou. Druhý pilíř totiž nemá zhodnocení garantované a může i prodělávat.

3.
Mám na to?

I když vám v předchozím kroku vyjde "pilířová" penze jako výhodnější, nemusí být pro vás nejlepší volbou. Uvědomte si, že budete spořit povinně a dvě procenta, která budete ukládat navíc, vám budou chybět v současném rozpočtu.

Problém by to neměl být u lidí s průměrným a vyšším příjmem. Kdo má však výplatu spíš malou nebo třeba splácí hypotéku, měl by brát zřetel i na tuto skutečnost.

4.
Dožiji se důchodu?

I když penze vypočtená v druhém pilíři bude vyšší než ta státní, mohou zůstat pochybnosti. Tabulka totiž počítá s průměrným věkem dožití. V současnosti se muži dožívají okolo 82, ženy 85 let.

Jste-li fit, bude vám stát vyplácet penzi delší dobu a vy na tom vyděláte. Pokud je však váš zdravotní stav špatný či je nepříznivá rodinná anamnéza, budete penzi pobírat kratší dobu, a tak se vám nemusí vrátit ani to, co jste si uložili jako ona dvě procenta navíc.

Samozřejmě je možné nechat si spočítat takzvanou penzi pozůstalostní, u té se však předpokládá, že bude nižší než ta doživotní.

5.
Co když řeknu druhému pilíři ne?

Když se rozhodnete do druhého pilíře nevstoupit, neznamená to, že byste si neměli na penzi spořit vůbec. Naopak. On i samotný druhý pilíř je málo.

Analytik Vladimír Fichtner vysvětluje: "Lidé by si měli odkládat mnohem víc, 10 až 20 procent své mzdy, podle věku." Přijde vám to jako nereálné? O to horší by pro vás mohl být propad, až jednou přestanete pracovat.