Důchod, zdraví - ilustrační foto

Důchod, zdraví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Důchodci: penze a přivýdělek

  • 2
I v důchodovém věku můžete být aktivní a kromě pravidelného důchodu si přivydělat. Nejčastěji můžete být zaměstnaní na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Výjimkou nejsou ani důchodci, kteří mají vlastní živnost. Kolik si můžete ročně přivydělat, jak příjmy zdanit a které slevy na dani uplatnit, se dozvíte od daňového poradce Zdeňka Veselého.

51. Pobírám částečný invalidní důchod a současně jsem zaměstnán u soukromé firmy jako překladatel. Jak vysoké a konkrétně které slevy na dani mohu uplatnit?

Můžete uplatnit základní slevu na dani ve výši 7200 korun, a pobíráteli částečný invalidní důchod, pak ještě další slevu na dani ve výši 1500 korun.

52. V roce 2006 jsem již dosáhl věku, kdy mohu odejít do starobního důchodu. Ale chtěl bych v zaměstnání ještě nějaký čas zůstat. Mohu uplatnit nějakou slevu na dani, která zvýhodňuje pracující důchodce?

Zákon o daních z příjmů nezvýhodňuje žádnou slevou na dani pracující penzisty. Naopak, budete-li k 1. 1. daného zdaňovacího období pobírat starobní důchod, nemůžete uplatnit slevu na dani ve výši 7200 korun.

53. Soukromě podnikám i v důchodovém věku. Důchod, který mi vyplácí stát, nepodléhá dani z příjmu. Uvádí se částka představující důchod v daňovém přiznání?

Starobní důchod je předmětem daně z příjmů, avšak je za kalendářní rok v úhrnné výši do částky 198 000 korun od daně z příjmů osvobozen. Příjmy osvobozené od daně z příjmů do daňového přiznání neuvádíte.

54. Jsem ve starobním důchodu a příležitostně si přivydělávám prodejem lístků na výstavách a veletrzích. Práci vykonávám na dohodu o pracovní činnosti. Musím tento příjem zdanit, nebo se o vše postará zaměstnavatel?

Pokud váš starobní důchod v celkové výši za daný kalendářní rok nepřesahuje částku 198 000 korun, pak se o zdanění vašeho příjmu plynoucího z dohody o provedení práce postará váš zaměstnavatel.

55. Několikrát do roka si k důchodu přivydělávám na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel mi sdělil, že vyplacená částka je již zdaněna. Jaká je sazba daně z příjmů a mám jako starobní důchodce nárok na její vrácení?

Sazba daně z příjmů může být ve vašem případě 12, 15 nebo i 20 % – záleží na výši měsíčního zdanitelného příjmu, způsobu jeho zdanění a dalších podmínkách. Informaci o výši sazby daně vám tedy může poskytnout pouze váš zaměstnavatel. Z titulu pobírání starobního důchodu vám však nevzniká nárok na vrácení zaměstnavatelem stržené daně z příjmů z pracovněprávního vztahu.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

56. V letních měsících jsem si k důchodu přivydělával na dohodu o pracovní činnosti. Odvedl jsem sociální a zdravotní pojištění a zálohu na daň. Mám nárok na vrácení těchto částek? Pokud ano, jak mám postupovat?

Pokud jste podepsal u zaměstnavatele v roce 2006 prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování záloh na daň. Vznikne-li vám z tohoto vyúčtování přeplatek na dani vyšší než 50 korun, máte nárok na jeho vrácení. V případě, že i v roce 2007 váš pracovněprávní vztah k tomuto zaměstnavateli trvá, pak vám přeplatek započte na zálohu na daň za období, v němž roční zúčtování záloh na daň provedl.

57. Ke svému starobnímu důchodu si přivydělávám krátkodobým pronájmem chaty. Musím podávat daňové přiznání? Jak mám postupovat?

Pokud vaše příjmy z pronájmu chaty přesáhly za kalendářní rok částku 15 000 korun, jste povinen podat daňové přiznání a přijaté nájemné zdanit daní z příjmů fyzických osob. Příjmům z pronájmu je určena 1. část přílohy č. 2 daňového přiznání. Výdaje můžete uplatnit procentem z příjmů (30 %), v tomto případě jste povinen vést záznamy o příjmech, které doložíte. Například kopii potvrzení o přijatém nájemném, jež jste vystavil nájemci při úhradě nájemného, a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem.

58. Již pět let jsem ve starobním důchodu. V Polsku jsem zdědila nemovitost, kterou dlouhodobě pronajímám. V zahraničí jsem tento příjem nezdanila. Musím podat daňové přiznání v České republice, nebo oslovit polského daňového poradce?

Příjem z pronájmu nemovitosti jste povinna zdanit v Polsku podle polských daňových předpisů a v České republice podat daňové přiznání, v němž v příloze č. 3 – v části příjmy ze zdrojů v zahraničí – uvedete příjem dosažený z pronájmu v Polsku, a v souladu s mezinárodní smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou a Polskou republikou o zamezení dvojího zdanění započtete daň vyměřenou v Polsku na svou daňovou povinnost v ČR.

59. Otec v důchodu si přivydělával na živnostenský list. Za rok 2006 vydělal 150 000 korun. V říjnu však zemřel. Musím za něj podávat daňové přiznání?

Právní nástupce (dědic) je povinen podat daňové přiznání za zůstavitele do šesti měsíců po jeho úmrtí. V daňovém přiznání musíte rozdíl mezi příjmy (150 tisíc korun) a výdaji z podnikání upravit zejména o výši pohledávek a závazků, o cenu nespotřebovaných zásob a o zůstatky vytvořených rezerv. Jedná se o dost komplikovanou záležitost a lze jen doporučit, abyste se obrátila na odborníka.