Evropská strategie zaměstnanosti

Letos v lednu Evropská komise navrhla novou strategii zaměstnanosti, která se má vyrovnat se současnými problémy způsobenými rychlejšími ekonomickými změnami, stárnutím populace a rozšířením Evropské unie.
Strategie se zaměří zejména na tyto priority:

* Nabízet těm, kdo hledají práci, vhodnou pomoc v raném stadiu nezaměstnanosti. Zařídit, aby se práce vyplácela. Příjem z placené práce byl měl být vyšší než podpora v nezaměstnanosti. Zaměstnavateli se musí vyplatit přijímat nové pracovníky a vytvářet nová místa.

* Podporovat podnikatelství, a tím i vytváření pracovních příležitostí. Zařadit manažerské dovednosti do vzdělávacího systému a představovat podnikatelství jako jednu z možností utváření kariéry.

* Zaměřit se na zaměstnanost druhé generace přistěhovalců (kteří často zažívají závažné sociální a zaměstnanecké problémy), řešit specifické potřeby žen, povzbuzovat starší ženy k tomu, aby zůstaly déle na trhu práce, a usnadňovat účast v zaměstnání pro matky s malými dětmi.

* Transformovat práci "na černo" do řádného zaměstnání.

* Podporovat přizpůsobivost požadavkům trhu práce, zejména pokud jde o různé uspořádání pracovní doby a o pracovní smlouvy.

* Investice do lidského kapitálu a strategie pro celoživotní učení. Je třeba omezit předčasné odchody ze školy, zvýšit úroveň a kvalitu vzdělávání, podporovat investice zaměstnavatelů a jedinců do lidského kapitálu.

* Vytvářet stimuly pro zaměstnavatele, aby přijímali znevýhodněné lidi, využívat příležitostí k vytváření pracovních míst v sociální ekonomice nebo v odvětvích reagujících na nové požadavky.

* Podporovat aktivní stárnutí, to znamená dosáhnout 50procentní míry zaměstnanosti u starších lidí (55­64 let) do roku 2010 a do stejné doby zvýšit o pět let průměrný věk odchodu do důchodu.

* Zaměřit se na regionální nerovnosti v zaměstnanosti. Úsilí o překlenutí regionálních nerovností je podstatné pro posílení soudržnosti v rámci Evropské unie.

Plné textu znění najdete v čísle 3/2003 měsíčníku Zpravodaj Odborné vzdělávání v zahraničí, který vydává Národní ústav odborného vzdělávání.