Evropské ženy se ve vědě uplatňují jen zřídka

Evropské ženy, které působí ve vědních oborech, se shodují v názoru, že nemají k budování své kariéry právě ideální podmínky. Skloubit pracovní úsilí s péčí o děti a starostmi o domácnost se s obtížemi daří nejen vědkyním z postkomunistických zemí, ale i jejich kolegyním ze států Evropské unie.

Účastnice mezinárodní konference s názvem Ženy-badatelky a instituce se shodly na tom, že nejlepším podmínkám se těší odbornice ve Spojených státech amerických. To ovšem platí spíš pro mladší generaci žen. Mladých vědkyň je ve Spojených státech amerických asi 30 procent. V případě starší generace je situace podobná jako Evropě ženy jsou v této oblasti zastoupeny asi pěti až deseti procenty. Ale také v Americe mají ženy stále ještě problém dostat se do vedoucích funkcí. Z Evropanek jsou na tom nejlépe jednoznačně Francouzky.

"Ve Francii je to něco naprosto jiného, fungují zde bezvadně školky a jiná péče o děti, ženy zde mají v tomto směru opravdu dobrou pozici," uvedla jedna z účastnic konference, německá matematička Annete Vogtová. Podle předsedkyně České akademie věd Heleny Illnerové se nic výrazně nezlepší, dokud muži nezačnou rovnocenně pomáhat ženám v domácnosti. "Fascinuje mě, s jakou rychlostí se ženy začaly učit a uplatňovat. Vždyť například na Karlově univerzitě mohly začít studovat teprve koncem devatenáctého století," připomněla. Maďarka Eva Vámosová je se současným stavem ve své zemi spokojena. Od roku 1997 prý na univerzitě v Budapešti převažují mezi budoucími vědci studentky. Trápí ji však, že tomu tak není i v ostatních oblastech. V ekonomické sféře, kde se vydělávají peníze, a v politice, kde se rozhoduje o budoucnosti, je totiž zastoupení maďarských žen velmi malé.