Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyplatí se ještě embosovaná karta?

Embosing je jedna z vlastností platebních karet, která je velice výhodná ve chvíli, kdy hodláte platit v prodejně, která není vybavena elektronickým terminálem. Současně je však také maximálně nebezpečná v momentu, kdy svou kartu ztratíte nebo vám ji někdo ukradne. Je tedy lepší platební karta s reliéfním písmem nebo bez něj?
Podle statistik Asociace pro bankovní karty je v České republice v současné době 49 140 pokladen, kde je možno platit kartou. Z toho je 21 550 POS terminálů (elektronické terminály) a neuvěřitelných 27 590 imprinterů (žehliček). Z tohoto pohledu se jeví embosovaná karta pro svého držitele vysoce výhodnou, protože ten se nemusí s nákupy orientovat pouze na obchody vybavené elektronickým terminálem.  

Problémy, které způsobuje nebo může způsobit embosovaná karta jsou hned dva. S prvním z nich se setkáte po každé platbě, která je uskutečněna pomocí imprinteru. Oním problémem je sledování zůstatku. Zatímco po platbě uskutečněné on-line se sníží váš disponibilní zůstatek téměř okamžitě a vy si tedy můžete kdykoli ověřit své finanční možnosti, platba na základě imprinteru se vám na vašem účtu projeví až za několik dní (někdy až 14 dní).

Článek, který se věnuje problematice zjištění zůstatku na běžném účtu naleznete ZDE.

Proč? Záleží na tom, jak dlouho potrvá, než obchodník, kterému jste zaplatili kartou, doručí doklad o platbě do banky. Každý obchodník, který uskutečňuje off-line platby, má s bankou nasmlouvanou časovou lhůtu od platby, do které musí doručit účtenku na některou z jejích poboček. Tato doba může být dlouhá i 14 dní a praxe je taková, že obchodníci odnášejí (nebo zasílají) účtenky do banky v určitých frekvencích. Bylo by vysoce nepraktické, kdyby tak měli činit denně. 

Další problém, který ovšem může mít daleko pádnější důsledky, je nemožnost promptního zamezení zneužití embosované karty. Abychom byli přesní, tak u některých bank. Ve chvíli, kdy přijdete o svou platební kartu (ztráta či krádež), je nutné, abyste o tom co možná nejrychleji spravili svou banku. Pokud vaše karta není embosovaná, zablokuje ji banka proti zneužití prakticky okamžitě. Proti elektronickému zneužití nabízí banky hned několikero různých opatření a to limity pro transakce počínaje a zamykáním karet konče. Pokud však vlastníte embosovanou kartu, je situace poněkud komplikovanější.

Víte, co znamená pojem embosing?

Embosing nebo chcete-li reliéfní písmo, je vlastnost platební karty, která umožňuje jejímu držiteli nakupovat zboží nebo služby v prodejnách, které sice akceptují platební karty, ale nejsou dosud vybaveny elektronickým terminálem. Tyto podejny používají k získání údajů o klientově platební kartě mechanický snímač neboli imprinter. Díky němu získá obchodník otisk údajů vyražených reliéfním písmem na zákazníkově kartě, které mu následně zákazník ještě potvrdí svým podpisem. Na základě těchto indicií pak obchodník zúčtuje platbu.     

Stejně jako v případě neembosované karty, je také embosovaná karta okamžitě po informování banky zablokována proti elektronickému zneužití. Rozdílnost však vyplývá právě z možnosti platit embosovanou kartou pouze na základě jejího reliéfního písma a podpisu, který lze velice snadno napodobit. Proti zneužití v prodejnách, kde lze platit prostřednictvím imprinteru, provádí banka tzv. stoplistaci. Jde jednoduše o to, že banky vydávají obchodníkům seznam karet, o které zákazníci přišli a obchodníci pak před každou transakcí zkontrolují, zda se karta, kterou chce zákazník právě platit, nenachází na tomto seznamu. Problém je v tom, že obchodníci dostávají aktualizovaný stoplist většinou až s týdenní frekvencí, takže zloděj nebo nálezce vaší karty tak má dostatek času na to, aby váš účet dostatečně vyplenil.

Chcete namítnout, že by si měl obchodník před transakcí telefonicky ověřit u banky, zda je karta v pořádku? To určitě měl. Některé banky dokonce vyžadují, aby obchodník provedl kontrolu od nějaké konkrétní částky. Tento limit bývá nastaven na 1 000 Kč. Dodržují však obchodníci skutečně toto pravidlo? Podle Raiffeisenbank má obchodník tuto povinnost jasně stanovenou a pokud dojde ke zneužití karty nad rámec, který vyvolává povinnost ověření, nese zodpovědnost sám obchodník.

Naštěstí se již v současné době banky podílí na riziku, které ze zneužití karty vyplývá. Ovšem za rozdílných podmínek, které lze rozlišit ze dvou pohledů. Předně, některé banky nesou podíl na riziku ze zneužití karty již od chvíle, kdy jim oznámíte, že jste o kartu přišli (pouze Komerční banka a Citibank). Ostatní banky mají pevně stanovenou časovou lhůtu, od které se na riziku podílejí. Jak se můžete přesvědčit v následující tabulce, nejméně vám vyjde vstříc Union banka, která za vás převezme zodpovědnost až po 48 hodinách od ohlášení ztráty karty.

Banka

Doba převzetí zodpovědnosti bankou po ohlášení ztráty karty

Spoluúčast majitele embosované karty po jejím zneužití

Komerční banka

okamžitě

do 5 000 Kč

Česká spořitelna

od 24:00 hod v den nahlášení

do 3 000 Kč

ČSOB

od 24:00 hod v den nahlášení

0 Kč

GE Capital Bank

od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Raiffeisenbank

od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Union banka

48 hodin od oznámení

0 Kč

HVB Bank

od 24:00 následujícího dne*

0 Kč

eBanka

od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Citibank

okamžitě

0 Kč

*v případě kreditní karty VISA přebírá banka zodpovědnost již od půlnoci dne, kdy byla ztráta karty nahlášena

Na stoplistaci embosované karty se stejně jako na zablokování obyčejné platební karty váže poplatek, který je však v tomto případě mnohem vyšší. Zohledňuje totiž vyšší náklady, které banka na stoplistaci vynaloží. Skutečně extrémní poplatek za tuto službu vyžaduje eBanka, naopak jediný, kdo po vás za stoplistaci nebude vyžadovat ani korunu je Citibank.

Banka

Poplatek za stoplistaci embosované karty

Poplatek za blokaci neembosované karty

Komerční banka

tuzemská 350 Kč, ostatní 2 000 Kč

 150 Kč, s mezinár. pojištěním 2 000 Kč

Česká spořitelna

kreditní 500 Kč, tuzem. 300 Kč, ostatní 3500 Kč

 500 Kč mezin., 300 Kč tuzemská

ČSOB

domácí 400 a zahraniční 2 000 Kč 

200 Kč

GE Capital Bank

všechny embos. karty 2 000 Kč

100 Kč

Raiffeisenbank

2 000 Kč

400 Kč

Union banka

Regio 500 Kč, ostatní 2 000 Kč

50 Kč 

HVB Bank

1 000 nebo 3 000 Kč*

1 000 nebo 3000 Kč* 

eBanka

3 750 Kč

 200 Kč

Citibank

0 Kč

 0 Kč

*3 000 Kč zaplatíte za blokaci karty EC/MC a VISA, která není kreditní

Zamkněte si kartu proti použití

Víte, jak se nejlépe zajistit proti zneužití platební karty v případě ztráty?

Pokud bychom si chtěli nastínit, jak vypadá situace s imprintery za našimi hranicemi, pak realita je taková, že v zemích západní Evropy transakce pomocí imprinterů již téměř nepoužívají. Například v Belgii probíhá 99,3% plateb za zboží a služby prostřednictvím platebních karet elektronicky. Naopak je velký předpoklad, že východní Evropa bude ještě platbám prostřednictvím imprinterů dostatečně nakloněna.  

Pokud bychom si závěrem znovu položili otázku, zda se vyplatí embosovaná karta, odpověď je nasnadě. Pokud jste zvyklí financovat své nákupy výhradně bezhotovostně a to zejména ve větším měřítku, pak si ji pořiďte. Navíc, pokud občas cestujete do mimoevropských zemí, možná jste si všimli, že někteří obchodníci mnohem raději akceptují embosovanou kartu než neembosovanou. Praktičnost karty, kterou jistě využijete, bude kompenzovat míru rizika a nedostatečnou možnost sledování zůstatku. Pochopitelně výhodu bude mít především ten majitel karty, který je opatrný.

Na druhou stranu, pokud si vystačíte s nákupy ve velkých nákupních centrech, případně vyžadujete-li, aby vaše platební karta sloužila především k výběrům hotovosti z bankomatu, pak na embosovanou kartu zapomeňte. Byl by to pro vás zbytečně nebezpečný luxus.

Dodržujte určitá pravidla a vyhnete se problémům:

1/ Měli byste u sebe nosit nouzové číslo, na kterém vám operátor banky zablokuje vaši kartu a to odděleně od ostatních dokladů, protože ty se většinou ztratí i s kartou.
2/ Nikdy nenoste nikde napsaný PIN, pokud vám někdo ukradne kartu a použije k vyluxování vašeho účtu správný PIN, banka žádnou záruku nepřebere.
3/ Dbejte na to, aby se magnetický proužek vaší karty nijak nepoškozoval. Je proto vhodné nosit kartu v nějakém pouzdru. Pokud proužek poškodíte, nejen že zaplatíte poplatek za novou kartu, ale navíc si počkáte až měsíc, než novou kartu obdržíte.

Vlastníte embosovanou kartu? Jak často jste se setkali s obchodníkem, který používal pro platby imprinter? Jaké máte zkušenosti s platbou touto kartou v cizině?


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...