Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční benefity
čeká rána pod pás

aktualizováno 
Zákonodárci připravili zaměstnavatelům nepříjemnou novinku v podobě nových odvodů. Kvůli kterým produktům budou muset sáhnout hlouběji do kapsy? Je šance na zrušení negativně vnímané novinky?
Boj, box

Boj, box | foto: Profimedia.cz

Dle novel několika zákonů schválených spolu se zákoníkem práce budou zaměstnavatelé odvádět sociální a zdravotní pojištění z těch příspěvků na pojištění, které podléhají dani z příjmů fyzických osob. Nově by se tak měly sociální odvody vztahovat i na tzv. manažerská pojištění, úrazová pojištění, pojištění ušlého výdělku a na různé formy skupinového pojištění.

Nová úprava výpočtu vyměřovacích základů pro účely zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (zákon č. 592/1992 Sb.) a zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (zákon č. 589/1992 Sb.) se dotkne také penzijního připojištění a životního pojištění.

  • Navržená úprava se dotýká případů, kdy zaměstnavatel platí pojistné za zaměstnance na úrazové pojištění, pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití, nebo důchodové pojištění. Úpravou byla zrušena výjimka ze zahrnování příspěvků zaměstnavatele do vyměřovacích základů.
  • Navržená úprava se nedotýká dosavadní situace v daňovém zvýhodnění soukromého životního pojištění, ale pouze do výše zákonného limitu 12 000 Kč za zdaňovací období, do něhož je zaměstnanec osvobozen od daně z příjmu z titulu pojistného zaplaceného zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance.
  • Navržená úprava se nedotýká dosavadní situace v daňovém zvýhodnění penzijního připojištění, ale pouze do výše zákonného limitu 5 % z měsíčního vyměřovacího základu zaměstnance za zdaňovací období.
  • Úprava se dotýká veškerých skupinových pojištění včetně úrazových uzavřených zaměstnavatelem ve prospěch zaměstnanců, individuálních životních a úrazových pojištění, u nichž je zaměstnavatel pojistníkem a zaměstnanec pojištěným (týká se zejména tzv. manažerských pojištění) a pojistného zaplaceného zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance nad limit, tj. 12 000 Kč ročně.

Pojištění Odvody sociálního a zdravotního pojištění
Současnost Po novele s účinností k 1.1.2007
Penzijní připojištění Ne Ano, pouze z příspěvků vyšších než 5 % MVZZ
Soukromé životní pojištění Ne Ano, pouze z příspěvků vyšších než 12 tis. Kč ročně
Manažerská, úrazová, pojištění, pojištění ušlého výdělku aj. Ne Ano

Pozn. MVZZ = měsíční vyměřovací základ zaměstnance

Smyslem zákona zřejmě bylo zamezit „zneužívání“ manažerského pojištění k daňově výhodnějšímu odměňování zaměstnanců. Současně však došlo ke znevýhodnění dalších typů pojištění, které jsou v zahraničí běžnou součástí systémů zaměstnaneckých výhod. Dosavadní úprava umožňovala další zabezpečení zaměstnanců v případě úrazu a nemoci v souvislosti s jejich pracovním zařazením, popř. i v konkrétních podmínkách přispívat na jejich životní pojištění.

V této podobě určitého zvýhodnění ze strany zákonného pojištění přebíral zaměstnavatel určitou část odpovědnosti za zajištění životní úrovně zaměstnance resp. rodiny v případě poškození zdraví. Navrhovaná nová úprava toto ruší bez náhrady a narušuje tak nastavenou sociální solidaritu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Jde o další krok omezení motivace zaměstnavatelů přispívat na zajištění zabezpečení zaměstnanců v případě zdravotní újmy, byť za předpokladu částečného zvýhodnění v oblasti vyměřovacího základu odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem lze věřit, že do účinnosti zákona k 1.1.2007 ještě dojde k žádoucímu „změkčení“ této úpravy. V opačném případě budou zaměstnavatelé muset přehodnotit efektivnost přispívání na některé typy pojištění a nabídku finančních benefitů optimalizovat.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.