Masáž

Masáž - Masáž. | foto: Profimedia.cz

Finanční benefity – vytěžte maximum

  • 6
V minulém díle dostal pan Krátký na výběr z různých typů příspěvků zaměstnavatele na finanční produkty. Jak by měl zaměstnavatel nastavit pravidla a jaká kritéria obvykle rozhodují o přiznání a výši příspěvku?

Připoměňme, že pan Krátký si vybíral z penzijního připojištění, životního pojištění a stavebního spoření. Jako nejvýhodnější jsme v tomto konkrétním případě vyhodnotili penzijní připojištění. Více ZDE.

Šíře výběru finančních produktů a nastavení pravidel pro získání příspěvku jsou ve firmách často diskutovány. Firmy se mohou rozhodnout pro exkluzivní spolupráci s jednou institucí, ale mohou svým zaměstnancům nabídnout také výběr z několika penzijních fondů či pojišťoven nebo dokonce úplně volný výběr. Co je pro zaměstnance a firmu lepší?

Úvodní zamyšlení

Zatímco v případě penzijního připojištění je širší nabídka na místě, u životního pojištění se vyplatí zúžení výběru jak pro zaměstnance, tak pro firmu. Na trhu se od devadesátých let objevily desítky typů daňově uznatelných pojistek od více než dvaceti pojišťoven. Administrativní zátěž a občasné daňové nejasnosti u některých produktů jsou hlavní překážkou plně demokratického modelu z pohledu firmy. Pro zaměstnance zase může využití původní smlouvy životního pojištění přinést zhoršení podmínek zaručených pojišťovnou v době sjednání.

Kritéria pro přiznání příspěvku jsou velmi často založena na odpracovaných letech u firmy. To je celkem korektní přístup, který podporuje věrnost zaměstnanců a motivuje jej rostoucím příspěvkem do úspor na penzi.

Upřesňující otázky

1. Vyplatí se vlastní příspěvek?
2. Je výhodnější navýšení mzdy, nebo příspěvek?

Vyplatí se vlastní příspěvek?

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne!
Čtěte ZDE.

Někdy jsou zaměstnanci nuceni do povinné vlastní úložky, navíc často na zbytečně vysoké úrovni. Zatímco obecně je participace zaměstnance vhodná, i když nikoli ze zákona povinná, pro mladší zaměstnance je atraktivnější čerpat firemní výhodu bez vlastní zátěže. Zejména, pokud pro získání vyššího příspěvku požaduje firma adekvátně vysokou vlastní úložku, např. 1:1. Dobrým kompromisem je povinná základní stokoruna a zbytek vázat případně jen na odpracované roky ve firmě.

Je výhodnější navýšení mzdy, nebo příspěvek?

Pokud zaměstnance zastupují při jednání s managementem odbory, prosazují obvykle navýšení mezd za každou cenu. Zkušenosti z praxe přitom ukazují, že sami zaměstnanci mnohdy uvažují racionálněji a dosažení vyššího příjmu formou příspěvku na daňově zvýhodněný produkt by uvítali.

Je třeba si uvědomit, že mnoho zaměstnanců si penzijní připojištění či životní pojištění platí z čistého, tj. z drahých peněz, které již předtím zatížila daň a odvody sociálního a zdravotního pojištění. Tato skupina je potom ochotna nahradit přinejmenším částečně příspěvek do penzijního připojištění růstem hrubé mzdy.

Další významná část zaměstnanců se k současným uživatelům ráda přidá, neboť jí komunikační kampaň související se zavedením firemního příspěvku přinese nové informace.

ZÁVĚR

Daňově uznatelné příspěvky zaměstnavatele nabízí poměrně široký prostor pro využití v odměňování zaměstnanců. Zatímco dlouhodobě uvažující zaměstnance zlákají atraktivně nastavená penzijní schémata, jiné kolegy upoutá možnost výpovědi smlouvy po několika letech a výběr hotovosti přesahující příjem ze mzdy při srovnatelných nákladech firmy.

Penzijní připojištění představuje výhodnou formu dlouhodobého a bezpečného spoření. Více o této zajímavé formě spoření se dočtete ve speciální příloze o penzijním připojištění.

Rady a tipy:

  • Při vyjednávání o výši platu je možné mírně ustoupit ze svých představ a nechat si zhruba dvojnásobnou částku posílat zaměstnavatelem přímo do penzijního fondu. Jen v případě penzijního fondu je zisk absolutní, neboť třeba životní pojištění je zatíženo různě vysokými, ale vždy podstatnými, poplatky ze strany pojišťovny.

  • Zaměstnancům je dobré poskytnout možnost výběru, ať už máme na mysli volbu z několika penzijních fondů, nebo rozhodnutí zaměstnanci mezi penzijním připojištěním a životním pojištěním.

  • S návrhem, správou a rozvojem systému finančních benefitů může zaměstnavateli pomoci některá ze specializovaných firem, která případně zastřeší více finančních domů v nabídce zaměstnancům.