Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Finanční krize v Americe by mohla brzy skončit, naznačuje index PMI

  • 39
Všichni investoři spekulují, kdy bude akciový trh u svého dna, aby mohli nakoupit akcie co nejlevněji. Je jasné, že akcie budou reagovat hlavně na vývoj reálné ekonomiky USA. Jeden klíčový ukazatel naznačuje, že cesta z krize může být pro USA kratší, než se předpokládá.

Vodítkem pro brzký konec finanční krize je index nákupních manažerů (PMI) od institutu ISM. Ten je publikován každý měsíc, a to za výrobní sektor a nevýrobní sektor samostatně. Může nabýt hodnot od 0 do 100 bodů.

Hodnota pod 50 bodů říká, že nákupčí, kteří mají obvykle velký vhled do momentálního běhu hospodářství, jsou toho názoru, že produkce v daném sektoru se bude smršťovat. Hodnota nad 50 bodů naznačuje opak. Tento ukazatel v minulosti ukázal, že umí velmi dobře předpovídat růst HDP. 

Výpočet PMI

Nejdříve jsem sestrojil celkový PMI za výrobní a nevýrobní sektor dohromady, a to jako vážený průměr obou PMI. Váhu nevýrobního PMI jsem zvolil 80 % a výrobního 20 %, protože při tvorbě amerického HDP hrají větší roli služby než průmysl. Ukázalo se, že mezikvartální růst HDP je s celkovým PMI zprůměrovaným za tři měsíce daného kvartálu velmi silně spjatý (Graf 1) - korelační koeficient vyšel více než 0,7. Data byla brána za období 2003-2008. V průměru jeden bod společného PMI navíc znamená růst HDP o čtyři desetiny procentního bodu vyšší.

 
Graf 1
 Graf korelace

PMI za výrobní sektor za leden i únor se oproti předchozímu měsíci zvýšil. U nevýrobního sektoru se v lednu zvýšil, v únoru pak sice snížil, ale na vyšší hodnotu než byla v prosinci minulého roku. Pokud bereme tříměsíční klouzavý průměr PMI, tak ten po dlouhé době poprvé v únoru stoupl (Graf 2). Pakliže budeme předpokládat, že březnové PMI budou mít stejnou hodnotu jako průměr ledna a února, potom nám vyjde, že za první kvartál tohoto roku bude mít celkové PMI hodnotu 40,9. Z toho plyne, že HDP poklesne zhruba o 3 %.

Graf 2

Graf 3M
 
Jedná se sice o značně zjednodušenou analýzu, ale přinejmenším nám naznačuje, že americké HDP bude sice v prvním kvartálu tohoto roku stále klesat, ale již pomaleji než v předchozím období.

Trend se samozřejmě může v dalším období zase zvrátit, ale přeci jen jsem toho názoru, že šéf FED Ben Bernanke má pravdu v tom, že oživení americké ekonomiky by mohlo přijít ještě tento rok. Protože akciové trhy zpravidla předbíhají vývoj v reálné ekonomice o 6-9 měsíců, je možné, že strmý vzestup akcií na Wall Streetu, ale i jinde, uvidíme již za pár měsíců či týdnů.