Finanční poradce poslouží i rodině s nízkým příjmem

  • 20
Mohou si ho dovolit slavní umělci, špičkoví sportovci a podnikatelé, máte na něj i vy. O kom je řeč? O finančním poradci. Že ho nepotřebujete, protože na rozdíl od výše zmíněných přesně víte co s penězi – bydlení, děti, provoz domácnosti? Možná se mýlíte. Dobrý finanční poradce je užitečný nejen lidem, kteří mají peněz tolik, že se o ně neumí sami dobře postarat, ale i těm ve zcela opačné situaci.

Dokáže totiž mimo jiné naplánovat spoření, tak aby si rodina co nejdříve pořídila vlastní bydlení, i když ji měsíčně z výplaty mnoho nezbývá, nebo zajistila dobrý start do života svým dětem. Sestaví takzvaný finanční plán, ve kterém doporučí, kde a jak nejvýhodněji spořit, co si pojistit, případně od koho si půjčit, vždy s ohledem na vaše přání do budoucna (chcete stavět, poslat potomky na studia, šetřit na důchod, koupit nové auto a podobně). Zároveň za váš může vyřídit část formalit přímo ve finančních ústavech, vy budete jen podepisovat smlouvy (poradci totiž do rukou své peníze nikdy přímo nedáváte, je jen jakýmsi prostředníkem mezi vámi a finanční institucí). Aby byl poradce opravdu užitečný, musíte ale dobře vybírat.

Ještě před několika lety poměrně málo známá profese se na tuzemském trhu finančních služeb už dobře uchytila. Působí tu nejen samostatní poradci, ale i celé firmy, pod jejichž hlavičkou pracují jednotlivci. Podle čeho zvolit toho pravého?

Internetový server Fincentrum pro vás finační poradce otestoval. Čtěte 5.března v příloze Peníze . 

Zásadní rozdíl existuje v ceně poradenských služeb. Můžete je získat zdarma nebo za ně platit, a to obvykle podle složitosti sestavovaného finančního plánu několik set až tisíc korun ročně.

Dostat něco zdarma je lákavé, ale logicky si asi položíte otázku: není v tom nějaký zádrhel? Poradci, kteří za své služby nic nechtějí „žijí“ z provizí finančních institucí, kterým shánějí klienty. V tomto případě  tedy hrozí riziko, že doporučený typ spoření, pojistky či půjčky přinese větší užitek peněžence poradce než vaší. Někdy také můžete narazit na člověka, který se za nezávislého poradce pouze vydává, ale přitom pracuje pouze pro jedinou finanční skupiny. Váš finanční plán pak sestavuje nikoli z těch pro vás nejvýhodnějších produktů, které se na trhu nabízejí, nýbrž jen z nabídky své „mateřské“  společnosti. Nemusí být nutně špatná, ale nemáte šanci se dozvědět, zda by služby jiných bank, pojišťoven  či spořitelen nebyly pro vás výhodnější. Smysl setkat se takovým agentem má pouze tehdy, pokud jste přesvědčeni, že chcete konkrétní produkt od dané instituce.

Poradci, kteří jsou schopni sestavit finanční plán z nabídky většiny finančních ústavů na trhu, si obvykle nechávají za své služby platit. (nemusí to být ale pravidlem). V tomto případě máte větší šanci, že vyberou z nabídky  opravdu jen to, co se pro vás hodí.

Jaký je váš názor na finanční poradce? Myslíte, že by se vám hodily jejich služby nebo už jste jich někdy využili?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.