Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Finanční poradce žije z provizí, za rady mu nikdo neplatí

  • 128
O práci je nouze a kariéra finančního poradce se zdá být docela lákavá. Asi nemusí být špatné radit lidem, jak naložit s penězi. Šikovný poradce si vydělá i padesát tisíc. Za penzijní připojištění dostane i dvojnásobek klientovy měsíční částky, u životního pojištění i jedno roční pojistné.

Když se stanete finančním poradcem u renomované firmy, můžete se těšit na kvalifikovanou práci, slušné příjmy a příjemné pracovní prostředí. Důležité však je vybrat si tu správnou společnost. Měl by vás zajímat zejména systém vzdělávání a provizí.

Ptejte se předem na podmínky

Vzdělávání: Zajímejte se třeba o to, jakým způsobem firma vzdělává své spolupracovníky. Za základní školení obvykle zaplatíte poplatek, další nadstavbová bývají zdarma.

"Základní znalosti získají naši spolupracovníci v rámci semináře nazvaného Finanční abeceda, za ten platí 900 korun, ale v ceně jsou i takové věci jako oběd. Další semináře v rámci takzvané manažerské nebo finanční akademie jsou bezplatné, ale účast na nich je podmíněna pracovními výsledky," vysvětluje Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Další produktová školení se v rámci firmy konají týdně a každý poradce má možnost doplnit si na nich své vědomosti.

musíte si zařídit

Živnostenský list, profesní certifikáty

Pokud budete zprostředkovávat uzavření smluv stavebního spoření, penzijního připojištění, úvěry a bankovní produkty, vyřiďte si na živnostenském úřadě živnostenský list na "zprostředkovatelskou činnost". Cena je kolem tisíce korun.

Pokud budete prodávat i pojistky (a s velkou pravděpodobností kvůli provizi budete), musíte být zapsáni v registru, který vede ČNB, jako takzvaný "podřízený pojišťovací zprostředkovatel", o vše se postará společnost, pro kterou budete pracovat, vy se jen musíte zúčastnit školení. Materiály dostanete předem, samo školení bývá záležitostí jednodenní, a to včetně zkoušky. Cena je kolem dvou tisíc.

Pokud budete nabízet i investice, musíte být v dalším rejstříku ČNB, tentokrát jako vázaný zástupce investičního zprostředkovatele. Opět se do něj dostanete pod vedením zprostředkovatelské společnosti, čeká vás další školení. Obvykle bezplatné.

Provize: Stejně tak důležité je vědět, jak budete placeni. Začátečník mívá obvykle nižší provizi než zkušený poradce. Zajímejte se, za jakých podmínek se vyšvihnete na vyšší, lépe honorovanou pozici. Většinou stačí prodat dostatečný počet smluv.

Storno: Poradce za své smlouvy ručí, běžná doba je dva roky. Když klient smlouvu během nich vypoví, poradce musí vrátit provizi, která mu byla vyplacena. Aby to případně nebyla pro poradce velká finanční rána, firma mu už předem strhává část provizí do takzvaného stornofondu. Některé firmy toto pravidlo neuplatňují plošně.

"Ve Fincentru stornofond není, zavádíme ho pouze u poradců, kteří mají historicky velké množství ukončených smluv," vysvětluje Petr Stuchlík z této společnosti.

Kmen: Po čase si vybudujete takzvaný kmen klientů. Kromě toho, že se budete starat o jejich smlouvy, poplynou vám z těch dosud uzavřených takzvané následné provize. Mohou to být i tisícovky měsíčně.

Co se stane, když budete chtít činnost poradce ukončit, nebo třeba přejít k jiné zprostředkovatelské společnosti? Solidní firmy považují (a ve smlouvě mezi vámi to tak jasně napíšou) kmen za váš majetek. Můžete ho prodat, můžete s ním od firmy odejít, stává se i předmětem dědictví.

Podobné smlouvy uzavírá se svými poradci třeba Benefita nebo společnost Partners, ale tady je podmínkou písemný souhlas každého klienta.

musíte si zařídit

Sociální pojištění

Po získání živnostenského listu máte osm dní na to, abyste na správě sociálního zabezpečení a ve své zdravotní pojišťovně ohlásili, že začnete podnikat.

Pokud budete finanční poradce na plný úvazek, musíte rovnou platit zálohy:
• zdravotní pojišťovně 1 601 korun měsíčně,
• správě sociálního zabezpečení minimálně 1 731 korun,
• pokud si chcete platit i nemocenské pojištění, pak ještě 56 korun navíc

Jestli poradenství jen tak zkoušíte a zároveň zůstáváte zaměstnáni, zálohy v prvním roce platit nemusíte. Pojistnému však neuniknete, zaplatíte ho v následujícím roce, podle toho, jakých příjmů z podnikání dosáhnete

Registrace na úřadech

Do třiceti dní od chvíle, kdy máte živnostenský list, se registrujte na finančním úřadě jako plátce daně z příjmů. Pokud budete k podnikání používat auto, registrujte se i jako plátce silniční daně, abyste si náklady na provoz vozu mohli zahrnout do účetnictví.

Protože si o svých klientech budete vést důvěrné záznamy, musíte se registrovat i na úřadě na ochranu osobních údajů. Registrace je bezplatná, potřebné formuláře si stáhnete na http://www.uoou.cz/uoou.aspx.

Závislost: Až začnete jako poradce pracovat, zjistíte, že pro mnohé klienty je důležité, zda jste závislý, či nezávislý finanční poradce. Jako nezávislí se označují ti, kteří nespolupracují pouze s jednou bankovní (pojišťovací, investiční) společností. Jejich analytici procházejí celou nabídku trhu a pak vybírají nejvhodnější produkty, které pak poradci firmy nabízejí.

Objektivnost je výhodou. Výhodou druhé strany, poradců takzvaně závislých je to, že finanční ústav, se kterým spolupracují, jim vytváří výhodnější podmínky: smlouvy na míru, výrazné akční slevy a podobně.

Co by měl mít poradce předem na paměti

Za to, že lidem radíte, vám nikdo platit nebude. Peníze dostanete jako provizi za prodej.

Je to práce, v naprosté většině případů to všek není zaměstnání. Počítejte s tím, že budete pracovat jako OSVČ, budete se sami starat o své daně a nést veškeré náklady s podnikáním spojené. Kromě formulářů si obvykle všechny ostatní materiály poradci od firmy kupují: propisky, desky, šanony, letáky.

přibližná výše provizí

Záleží na tom, jak šikovný poradce je, mnohé firmy totiž mají provizní systém postavený tak, že poradci s vyšším počtem uzavřených smluv mají provizi o nějaké to procento vyšší. Uvádíme provizi začátečníka:

Stavební spoření

• 0,3 procenta takzvané cílové částky
Příklad: smlouva s cílovou částkou 300 000 korun, provize 1 065 korun

Penzijní připojištění

• dvojnásobek měsíční platby
Příklad: měsíční platba 500 korun, provize 1 065 korun

Investice

• 0,5 až 3 procenta vložených prostředků, vyšší procento je u akciových investic
Příklad: klient investuje 100 000 korun, provize 1 780 korun akciový, 477 korun dluhopisový

Majetková pojistka

• čtvrtina ročního pojistného
Příklad: klient platí ročně 2 000 korun, provize 565 korun

Životní pojistka

• přibližně roční pojistné
Příklad: klient platí ročně 12 000 korun, provize 11 872 korun

Můžete pochopitelně "zpracovat" nejprve svou rodinu a své kamarády, ale trochu tím riskujete, že je naštvete. Zvláště zpočátku nebudete dokonalí a kromě procesních chyb (například špatně vyplněný formulář, který je třeba zpracovat ještě jednou), možná uděláte i chybu věcnou (doporučíte produkt, který není úplně dobrý).

Shánět nové klienty je fuška. Zvládnete zavolat na deset cizích čísel, desetkrát vysvětlit, že nabízíte poradenství a devětkrát být odmítnuti?

Pokud máte komunikaci a umění prodávat v krvi, současně jste trochu analytici, rozumíte si s čísly a s počítačem, můžete o kariéře finančního poradce uvažovat.