Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

(Ilustrační snímek)

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat,když si nejsem jistá zda mi zaměstnavatel dobře vypočítal roční vyúčtování daní.V roce 2016 jsem odpracovala 4,5 měsíce a do konce roku jsem byla v pracovní neschopnosti.Neuplatnuji žádné odpisy ze spoření a podobně,mám jen úlevu na dceru a na poplatníka.Mou mzdovou účtárnou mi bylo zděleno,že mi žádný přeplatek nevznikl.Děkuji za odpověd
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners

Vážená paní, Váš dotaz má být směřován na daňového poradce, nikoli na finančního, kterým jsem já. Nicméně, pokud si nejste jistá, pak můžete využít výplatní pásky a nechat si např. účetní či daňovým poradcem zkontrolovat výpočet. Bylo by ale lepší požádat zaměstnavatele a domluvit se s ním, které podklady Vám vzal v úvahu, a zda např. byla uplatněna sleva na dani za dítě (nezletilé, nebo studující do 26 let věku).

Daně
Dobrý den, nastoupila jsem do nového zaměstnání a zaměstnavatel mi neodečítá slevu na poplatníka. V jakých případech mám na slevu poplatníka nárok a kdy ne ? Děkuji za odpověd Jana
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ten, kdo podává daňové přiznání, nebo za něj vyúčtování daně dělá zaměstnavatel, pak má nárok na základní slevu na poplatníka. Pokud jste ovšem nepodepsala u zaměstnavatele prohlášení (růžový papír), pak si musíte vyúčtování daně udělat sama, tedy podat daňové přiznání. Informujte se u svého zaměstnavatele.
Daně
Zdrvim mam prerusenou zivnost cely rok a celkove nulove vydelky musim odezdavat dan.priznani treba i z nulou? Dekuji
David
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok 2016, pak nemusíte odevzdávat nic. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na FÚ, ZP a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech.
Daně
Po podání daňového přiznání vznikl díky daňovým bonusům na děti přeplatek .FU mi tento odmítl vrátit, prý nemám zaregistrované konto a složenkou nelze přeplatek poslat. je to tak. Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, s tímto dotazem se máte obrátit na daňového poradce, nikoli finančního, kterým jsem já. Nicméně, takovouto informaci můžete nalézt v Daňovém řádu, konkrétně § 155 odst. 3: Je-li daňový subjekt u správce daně registrován, je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů platebních služeb uvedených v registraci. Odst. 6 téhož paragrafu uvádí: Vratitelný přeplatek poukazuje správce daně v české měně ve výši, v jaké byl evidován, a to bezhotovostním převodem na účet vedený u poskytovatele platebních služeb nebo poštovním poukazem. Tedy pokud nemáte u FÚ registrovaný účet nebo již neexistuje, měl by Vám jej zaslat na adresu.
Daně
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. V prosinci 2016 jsem dostal od známé pozemky, které jsou označené jako orná půda a trvalý travnatý porost. Připravuji daňové přiznání a potřeboval bych vědět, jak mám zjistit hodnotu pozemků, jestli existuje nějaká tabulka, kde bych si to mohl vypočítat a jak a kam to uvést do daňového přiznání?
Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Vevera
Vevera
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v této věci se obraťte na daňového poradce, já jsem poradce finanční. Jen upozorňuji, že v případě darování, nejedná-li se o rodinu (viz dary osvobozené od daně), je nutné odvést darovací daň. Pak by měla být stanovena hodnota pozemku znaleckým posudkem nebo směrnou hodnotou, viz stránky finančního úřadu: http://smernahodnota.financnisprava.cz/. Informujte se u daňového poradce, protože jste také měl podat přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna 2017, pokud jste již tak neučinil.
Daně
Dobrý den,pobírám starobní důchod, pracuji jako dětská lékařka a ještě mám 2 potvrzení o zdanitelných příjmech, kde mi byla srážena daň 15%. Mám tato potvrzení uvádět v daňovém přiznání?
Ivana Prušová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na obdobný dotaz jsem odpovídal asi o čtyři otázky zpět (tam můžete odůvodnění najít v detailu). Pokud chcete ale využít nezdanitelný základ daně apod., pak si daňové přiznání podejte, máte pak možnost získat případný přeplatek na dani zpět.
Daně
Dobrý den,
měl bych jeden dotaz týkající se daně z příjmů pro pracující důchodce. Pobírám klasický starobní důchod (do 15 tis/měs) a k němu jsem si v roce 2016 přivydělával na DPP (měsíčně cca 6 tis Kč hrubého - dostávám stejnou částku i jako čistého - tzn. fakticky nezdaněno). Jsem povinen v tomto případě podávat daňové přiznání za rok 2016? Jiné příjmy nemám.
Děkuji za odpověď, Fajt
Fajt
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, zaměstnavatel by měl v takovém případě strhnout z výdělku 15procentní srážkovou daň, pokud Váš výdělek byl do 10 000 Kč měsíčně. Na to se u něj informujte. Pokud jste nepodepsal přihlášení k dani, zaměstnavatel z příjmu odečte onu 15% srážkovou daň. Příjem můžete zahrnout do daňového přiznání, když si v průběhu daného roku vyděláte jen několik tisíc, dostanete pak sraženou daň zpátky. Započtení příjmů zdaněných srážkovou daní umožní využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Pokud jste prohlášení k dani u zaměstnavatele podepsal, pak v takovém případě vám zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud jste v daném roce nepracoval  zároveň u dvou zaměstnavatelů.
Daně
Co dělat když zaměstnavatel odmítá vyplnit potvrzeni o výši ročního příjmu potřebné k vyřízení mateřské a dalších s tím souvisejících věcí? Odůvodňuje to tím ze přítelkyně neměla odpracovany tři měsíce (zkušební doba), což mi přijde jako nesmysl. I kdyby tam pracovala jen třeba měsíc ta ji musí potvrdit kolo za ten měsíc dostala. Poraďte prosím co dělat nebo kam se obrátit. Děkuji
Michal Mičulka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud Vaše přítelkyně končila v zaměstnání v prosinci 2016, pak by i vyúčtování daně měl vyhotovit předchozí zaměstnavatel. Pokud končila v průběhu roku 2016, pak měla od původního zaměstnavatele dostat pro nového potvrzení o výši příjmů, aby ten mohl vyhotovit vyúčtování. Každopádně, o potvrzení má žádat posledního zaměstnavatele, u kterého ke konci roku pracovala. Můžete argumentovat tím, že jste oslovili finanční úřad a že vám bylo řečeno, že zaměstnavatel tuto povinnost má. Uvidíte, že z obavy kontroly zaměstnavatel potvrzení vydá. Samozřejmě, že na to Vaše přítelkyně má nárok a zaměstnavatel potvrzení vydat musí, pokud ho nějaká státní instituce vyžaduje.
Daně
Dobrý den, chci požádat o dotaz. V roce 2016 jsem pracovala pouze dva měsíce. Mám dilema se slevou na poplatníka, uplatnit do výše daňové povinnosti, tedy 15 % ze ZD? Prosím o radu jakou kolonku použít. Děkuji Hradilová
Alena Hradilová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na slevu mají nárok všichni poplatníci, jako např. podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci, matky na mateřské aj., kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Sleva 24 840 Kč se uplatňuje vždy v plné roční výši, a to i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců. Slevu uplatňujete buď podpisem prohlášení poplatníka u posledního zaměstnavatele či v daňovém přiznání. Nicméně, nejsem daňový poradce, ale finanční, tedy Vám doporučuji se s podobnými dotazy obracet právě na daňové poradce. Pokud si s daňovým přiznáním nevíte rady, pak jej nechte zpracovat nějaké účetní, je to pro ně zpravidla rutinní práce a nebudete muset řešit kolonky. ;-)
Daně
Dobrý den,

jak je to s povinností podat daňové přiznání za minulý rok? Měl jsem dvě zaměstnání a po dva týdny jsem pracoval současně u dvou zaměstnavatelů. Od poloviny roku mám k zaměstnání i vedlejší příjem.

V mém nynějším zaměstnání mi tedy řekli, že si musím daňové přiznání udělat sám. Někde jsem četl, že jej podávat nemusím, protože by mi peníze vraceli (jak mi vyšlo). Je to pravda? Skutečně daňové přiznání podat nemusím, když mi mají vracet peníze a já měl vedlejší příjmy i souběh zaměstnání? Abych potom neměl nějaké problémy.

Děkuji mnohokrát za informaci,
Viktor
VIktor
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže. Pokud máte souběh příjmů, pak je Vaší povinností si podat daňové přiznání, aby bylo zřejmé, zda Vám vznikl daňový přeplatek nebo nebo nedoplatek. Bez řádně podaného daňového přiznání nemáte žádný prokazatelný důkaz o tom, že Vám nevznikl např. nedoplatek. Zaměstnavatel v případě souběhu příjmů vyúčtování daně neprovádí, to je pak Vaší povinností.
Daně
Manželka nebude mít odpracované příslušné roka a nevznikne jí tedy nárok na důchod, na který by měla nárok v letošním roce. Jak je to se zdravotním pojištěním? Do kdy si bude muset platit zdravotní pojištění sama?
Zdenek
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, předpokládám, že pokud Vaše paní nemá zatím odpracované roky, tak buď pracuje, pak platby za zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo je registrovaná na úřadu práce, pak je odvádí stát.

Daně
Dobrý den.jsem OSVČ a chci se zeptat na výdajové paušály..Poslanci schválili daňový balíček týkající se omezení výše daňových paušálů..za rok 2017,tedy přiznání k dani v roce 2018 se bude uplatňovat ještě starý odpočet a nebo až daně za rok 2018?
Pavel M.
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, ideálně se informujte u daňového poradce, já jsem poradce finanční. Nicméně, u příjmů za rok 2017 si podnikatelé budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 bude platit jen nový systém se sníženými paušály a odpočty.

Daně
Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda si mohu odečíst z daní více úvěrů. Abych to objasnila: mám 2 úvěry na rekonstrukci bytu kde mám trvalé bydliště. Dále mám hypotéku na nový byt který jsem koupila, ale ještě zde nemám předělaný trvalý pobyt. Je možné, že by s tím byl nějaký problém? Děkuji za odpověď
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, můžete, splňují-li oba podmínky účelového financování bydlení - úvěr poskytnutý na bytovou potřebu dle § 15 odst. 3 a 4 zákona o daních z příjmů. Celkový odpočet může činit až 300 000 Kč. Měla byste uplatňovat pouze úvěry na nemovitost, kde máte trvalé bydliště, nebo se chystáte žít, popř. žije osoba blízká.
Daně
Dobrý den prosím o dotaz v roce 2015 jsem byl 5 měsíců nemocná vyrovnání daně mi dělala mzdová účtárna a nebyla mi vrácena částka za dlouhodobou nemocenskou můžu tuto částku která činí as 2080 kč za měsíc zpětně dostat a kde o to mám požádat děkuji
Pavlína Mrozkova
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, nikoli daňový, proto by bylo lépe se obrátit na něj, nebo mzdové oddělení svého zaměstnavatele. Nicméně, při ročním zúčtování daně (nebo podání ročního daňového přiznání) se uplatňuje roční daňová sleva, ale z vyplácené nemocenské se přitom daň z příjmu fyzických osob neodvádí, protože nemocenská je dle § 4 zákona o dani z příjmu osvobozena. Máte tedy obdržet po provedeném ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem daňový přeplatek. Tedy Vámi dotazové zohlední zaměstnavatel v zúčtování daně.
Daně
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu. V roce 2015 jsem podepsal, ve prospěch syna, dohodu o provedení práce. Syn, tehdy ještě jako student, pracoval ve fy, kde mu vypláceli 10000Kč měsíčně a nepodával žádné daňové ani jiné přiznání. V době 1.9.-31.12.2015 měli velkou zakázku, tak jsem mu napsal, na uvedenou dobu, dohodu o provedení práce. Práce i výdělek náležel synovi a mě vůbec nenapadlo, že bych měl ohledně tohoto podávat přiznání, danit nebo cokoliv jiného. Od roku 2014 jsem ve starobním důchodě a neměl jsem již nikdy žádný jiný příjem zmíněný důchod.
Prosím o informace k mému případu a radu, jak se zachovat a co udělat.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Jindra
Jindra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, omlouvám se, ale nerozumím formulaci "jsem podepsal ve prospěch syna". Buď ji podepsal Váš syn nebo jste ji podepsal sám, ale neznám jinou variantu. V takové dohodě se pak daný zavazuje naplnit podmínky smlouvy. Pokud jste byl ovšem Vy jeho zaměstnavatelem, a to navíc dalším, pak má povinnost si podat daňové přiznání, protože ani u jednoho ze zaměstnavatelů nesměl podepsat prohlášení k dani, protože se jednalo o souběh příjmů. V případě, že jste byl zaměstnán Vy na DPP u nějakého zaměstnavatele a podepsal jste u něj prohlášení k dani, pak má povinnost provést vyúčtování zaměstnavatel, jinak si podáváte daňové přiznání sám. Bylo by v takovém případě dobré kontaktovat takového zaměstnavatele a zjistit, zda vyúčtování daně za dané období provedl.
Daně
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,co mám dělat když mi přišel dopis s zúčtování za rok 2016, že nelze to zúčtování provést. Nevím kde si mám formulář najít Děkuji za odpoved
Andrea
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, kontaktujte v takovém případě odesílatele dopisu. Pokud je jím zaměstnavatel, pak Vám sdělí důvody, proč nemohl vyúčtování daně provést. V případě, že jeho důvody byly oprávněné, podejte si daňové přiznání, popř. si jej nechte vyhotovit nějakou účetní či daňovým poradcem - s nimi i můžete konzultovat oprávněnost jednání zaměstnavatele.
Daně
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Když jsem na MD a pracuji na dohodu mam podávat daňové přiznání? A ještě jeden dotaz je v pořádku když mi strhají z výplat soc. a zdr. Moc děkuji za odpověď
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jak jsem již odpovídal u jiného dotazu, pokud máte podepsáno prohlášení zaměstnance u svého zaměstnavatele (růžový papír), pak vyúčtování daně provede zaměstnavatel, jinak si podáte daňové přiznání, pokud chcete uplatnit případné odpočty apod. Pokud bude měsíční příjem na základě DPP vyšší než 10 000 Kč, tak daný příjem podléhá odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je rozdíl pokud slevu na dítě uplatňuje manžel, který má minimální mzdu nebo zda je výhodnější, abych jí uplatňovala já s vyšší hrubou mzdou?
Milada
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, pokud má manžel minimální mzdu, pak uplatněný nezdanitelný základ již pak vynuluje možnost dalších odpočtů. U slevy na dítě však vzniká bonus, tedy přeplatek na dani, která se s vyúčtováním vrací. Podmínkou pro vznik nároku na bonus je, že v daném zdaňovacím období měl příjem ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2016 bylo 59 400 Kč. Pokud ne, nelze bonus uplatnit. Doporučoval bych Vám tedy, neznaje přesně vaši finanční rodinou situaci, abyste uplatňovala slevu na dítě Vy.
Daně
Dcera studuje vysokou školu, platím jí bydlení a další věci. K tomu si přivydělává. Bude si dávat sama své dańové přiznání. Můžu si ji i já odepsat, když ji stále živím? Děkuji.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce. Nicméně, Vy si můžete uplatnit slevu na dítě, viz předchozí dotaz. Slevu nebo bonus můžete uplatnit na nezletilé dítě žijící s Vámi ve společné domácnosti, resp. do doby, kdy dovrší věku 18 let (nepřipravuje se na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem) nebo je mu max. 26 let (soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se díky zdraví připravovat nemůže). Dcera si ve svém DAP uplatní slevu na studenta, kterou doloží potvrzením o studiu, výše slevy viz předchozí dotaz.
Daně
Dobrý den, prosím o zodpovězení mé otázky, co vše lze uplatnit jako slevu při vypořádání daní. A jak je to s penzijním a důchodovým připojištěním? Jakou měsíční částku musím platit, abych si to mohla uplatnit v ročním zúčtování? Dekuji za odpovéď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, jsem finanční poradce, tento dotaz máte směřovat na daňového poradce nebo nějakou účetní. Nicméně Vám odpovím, přesto však doporučuji si nechat zpracovat vyúčtování někým, kdo v tom má dostatečnou praxi. Můžete si uplatnit v DAP 2016 odpočty úroků u úvěrů na bydlení do výše 300 000 Kč, penzijní spoření do výše 12 000 Kč a životní pojištění do výše 12 000 Kč. Na vše samozřejmě musíte mít vystaven doklad na odpočet od příslušné instituce. Dále samozřejmě můžete odepsat dary od 1 000 Kč, na které máte potvrzení, odpočet na vzdělávání a odborové příspěvky, odpočet ztráty z podnikání. Pozor, daňová sleva je však něco jiného! Kupříkladu sleva na poplatníka 24 840 Kč, sleva na dítě první až 13 404 Kč ročně, druhé dítě až 15 804 Kč, třetí a další děti až 17 004 Kč ročně. Dále školkovné až 9 200 Kč, sleva na manžela 24 840 Kč, jehož příjem za rok 2015 nepřesáhl 68 000 Kč. Sleva na studenta až 4 020 Kč, dále slevy na invalidní důchody.
Daně
Prosím o radu. Jsem zaměstnaná na HPP, kde mám podepsané ,,růžové prohlášení."
Současně mám u jiného zaměstnavatele DPP, kde příjem nepřesahuje 10 000,- měsíčně a kde mi je strhávána sražená daň. Mohu tuto sraženou daň uplatnit u hlavního zaměstnavatele, který mi bude dělat daně za minulý rok? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud máte příjmy od více zaměstnavatelů, měla byste si podat daňové přiznání, pokud chcete uplatnit zaplacenou daň z DPP.
Daně

Dobrý den.Mám odpracovanej celý rok u jedného zaměstnavatele.1.1.2017 jsem prestoupila k novému.Starý zaměstnavatel mi vystavil potvrzení o zdanitelnych příjmech s tým,že mi daňové přiznání udělá nový zaměstnavatel.Ten to odmítá s důvodem,že mi to má udělat starej zaměstnavatel,když tam mám odpracovanej celý letošní rok.Zkrátka ani jeden to nechce udělat.Nevím jak dál.Prosím o radu.Děkuji
Jarmila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste u předchozího zaměstnavatele podepsala růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás zajistí zaměstnavatel. Je to jeho povinností ze zákona! Nový zaměstnavatel v tomto směru nic nezajišťuje. Tedy do 15. 2. 2017 požádejte svého původního zaměstnavatele o vyúčtování daně a doložte příp. potřebné dokumenty, jako odpočet hypotečního úvěru, penzijního spoření, životního pojištění apod. Pokud byste do tohoto data zaměstnavatele nepožádala (podpisem v růžovém formuláři, který má u sebe zaměstnavatel), pak si musíte podat daňové přiznání sama. Když uvedete původnímu zaměstnavateli, že jste se na to informovala na finančním úřadu, bude to jako kouzelná formule - uvidíte, že Vám bez řečí vyúčtování vyhotoví z obavy, že by mu mohla přijít kontrola.
Daně
Dobrý den,

někde jsem se dozvěděl, že pokud studuji vysokou školu abych si zvýšil odbornost ve své práci mohu při zúčtování daně si odepsat nějakou častku z daní u zaměstnavatele.Je tomu tak? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle § 15 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, lze od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, pokud nebyly hrazeny zaměstnavatelem ani nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 poplatníkem s příjmy podle § 7, nejvýše však 10 000 Kč. U poplatníka, který je osobou se zdravotním postižením, lze za zdaňovací období odečíst až 13 000 Kč, a u poplatníka, který je osobou s těžším zdravotním postižením, až 15 000 Kč.
Daně
dobrý večer ,bydlím v podnájmu a platím majiteli 7500 kč za všechno on mně tvrdí že platí dan z pronájmu 4000 tisíce chtěla bych vědět jestli je to opravdu tolik děkuji za odpověd
irena
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, odpovím Vám výpočtem. Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje lze uplatnit buď ve skutečné výši, nebo procentem z příjmů z pronájmu. Čím větší budou výdaje, tím menší pak bude daň. Pokud by neuplatnil žádný výdaj, pak 15 % ze 7 500 Kč je 1 125 Kč, krát 12 měsíců je rovno 13 500 Kč ročně. Pokud neuplatní výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit paušální ve výši 30 % z příjmů z pronájmu. Pak daň činí 7 500 * 0,7 * 0,15 * 12 = 9 450 Kč. Samozřejmě pak lze uplatňovat daňové odpočty, nezdanitelný základ atd., tedy se daň může ještě snížit. Velmi pravděpodobně asi hovořil o zaplacené dani v součtu za celý rok, nikoli z měsíční částky.
Daně
Dobrý den, je mě 33let studuji vysokou školu. A praci na HPP, někdo mě řekl, že si mohu odepsat z daní nějakou částku. Je tomu tak?
Děkuji
Petr H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud jste podepsal zaměstnavateli růžový formulář prohlášení k dani, pak vyúčtování daně za Vás udělá zaměstnavatel. Je třeba mu doručit co nejdříve potvrzení o studiu, aby je mohl vzít v úvahu. Případně vzniklý přeplatek na dani Vám pak bude navrácen. Vše zařídí zaměstnavatel, takže už se nemusíte o nic starat. Pokud byste si platil životní pojištění (umožňující daňové odpočty), penzijní spoření (nad 1 000 Kč měsíčně) nebo splácel úvěr na bydlení, pak můžete daná potvrzení rovněž zaměstnavateli předat, aby je zohlednil.
Daně
Dobrý den. Bývalí zaměstnavatel mi po skončení prac.poměru nedal potvrzení o zdanitelných příjmech i když jsem ho na to v doporučeném dopise upozorňovala že dle zákona o daních z příjmů paragraf 38j odst.3 mi jej dát musí. Jde daňové přiznání spočítat i z výplatních pásek? Pracovala jsem u něj 3 měsíce.Popřípadě dá se na něj někde stěžovat že mi potvrzení odmítá poslat? Děkuji za odpověď.
Ivana Holúbková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, upozornil bych telefonicky mzdové oddělení zaměstnavatele, že pokud Vám potvrzení nevydají, pak informujete finanční úřad, protože Vám chybí důležitý podklad pro vytvoření daňového přiznání. Dejte si termín nejpozději do konce tohoto měsíce. Je to povinností zaměstnavatele vydat, proto na tom trvejte, uvidíte, že se to podaří ;-)
Daně
Dobrý den, do slevy na manželku se počítá i rod. příspěvek? Četla jsem, že je to státní podpora a do příjmu se nepočítá. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, manžel si může v daňovém přiznání za rok 2016 snížit vypočítanou daň o 24 840 Kč za rok, jako daňovou slevu na manželku. Obecně slevu můžeme uplatnit na manžela, který s námi žije ve společné domácnosti a jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč (před zdaněním).Sociální dávka, jako je rodičovská dovolená, do příjmů nevstupuje.
Daně
Dobrý den,
pracuji jako důchodce na dohodu, a zaměstnavatel mi strhává tzv. srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, a žádat o vrácení? Prý to u srážkové dani není možné.
Jindřich Nový
David Kučera ze společnosti Partners

Vážený pane, pokud součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele nepřevýší 10 tisíc korun, máte na výběr. 1. Pokud nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel odečte z příjmu 15% srážkovou daň. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání. Při nízkém výdělku dostanete daň zpátky, využijete totiž daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které na požádání vydá. 2. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete, zaměstnavatel z odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok, min. základní daňovou slevu na poplatníka, která pro rok 2016 činí 24 840 Kč. Obraťte se ideálně na daňového poradce k řešení celé záležitosti.

Daně
Dobrý den, mám v tom pořád malinko zmatek, ale chtěl bych se zeptat na to jak to je při studiu s vyššími příjmy. Tento rok se mi poštěstilo a ročně jsem vyfakturoval při studiu 384 000 Kč. ŽL mám od 2011. Uplatňuji 60% náklady. Zálohy na sociální platím 957 Kč / měsíčně a na zdravotní 443 Kč / měsíčně - tyto zálohy platím nyní půl roku (od danového přiznání).

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli mám počítat s nějakým výrazným doplacením sociálka a zdrávka i přes to, že jsem student. Moc děkuji za reakce.
Josef Pavlista
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
omlouvám se, ale nejsem daňový poradce. Doporučuji konzultovat s účetní nebo právě s daňovým poradcem.
Daně
Pokud splním podmínky 60/60 budu při ukončení penzijního připojištění nebo životní smlouvy dodaňovat příspěvky od zaměstnavatele? Jinak co vše musím zdanit. Děkuji
Jiří
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
příspěvky zaměstnavatele podléhají dani vždy. Dále se daní výnosy. Vše sazbou 15 % a vždy na straně instituce. Vy již dostanete peníze po odečtení daně.
Daně
Dobrý den,

koupil jsem 1/2 nemovitosti (dům se zahradou) od strýce po domluvě za 100 000 kč tento měsíc. Druhou polovinu vlastní můj otec. Chci se zeptat, jestli mohu zaplatit daň 4% z té kupní ceny 100 000Kč nebo potřebuju odhad ceny nemovitosti a z té částky vyšší budu platit daň? Děkuji mnohokrát za odpověď.

S pozdravem,

Jaroslav N.
Jaroslav N.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jaroslave, 
záleží na skutečné ceně nemovitosti. Pravděpodobně to bude více, než byla kupní cena a proto bude nutné pro daňové přiznání uvést cenu jinou. Rozhodující pro základ daně je cena vyšší. Cenu nemovitosti můžete určit pomocí odhadu, za ten se ovšem platí nebo zkusit provést výpočet přes průměrnou cenu nemovitostí v okolí. Doporučuji tedy raději zajít na FÚ a nechat si poradit. Odhad si můžete zadat kdykoliv.
Daně
Daně
Jak je to se zdaněním starobního důchodu v případě, že pobírám nadstandardní plat (cca 900 000Kč/rok). Jde i změnu danou nmedávným rozsudkem ústavního soudu.
Vladimír
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Vladimíre, 
od letošního roku již důchod danit nemusíte. Odpověď jsem získal díky spolupráci s Bc. Monikou Třískovou ze společnosti D&M Accounting.


Daně
Dobrý den,
nastoupila jsem k novému zaměstnavateli a podepsala jsem tam daně.Mohu to ještě zrušit a vypsat si daně za rok 2016 sama?
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
nejsem sice daňový poradce, ale myslím si, že ano. To, že jste podepsala daňové prohlášení je v pořádku a k ničemu Vás to nezavazuje. Zaměstnavatel to potřebuje, aby Vám mohl vyplácet mzdu.
Pokud si chcete za 2016 udělat DP sama, stačí to zaměstnavateli začátkem nového roku oznámit. Ten Vám předá rozpis záloh a přehled příjmů. Na základě těchto podkladů si vyplníte DP a podáte na FÚ.
Daně
Dobrý den má hlavní pracovní poměr.. Ale do toho mám vedlejší brigádu na DPP a ve smlouvě mám 70 kc na hodinu ale ve skutečnosti je výplata mnohem nižší protože se mi daní. Je to v pořádku?
Daniel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den,
sice nejsem daňový poradce, ale při rychlém hledání na googlu jsem z několika zdrojů zjistil, že výdělek z DPP se daní 15 %. Vše by tedy mělo být v pořádku.
Daně
Dobrý den,pracuji na DPP.Před nástupem do zaměstnání jsme se zaměstnavatelem dohodli 60Kč/h.
Odpracovala jsem 114h,podepsala jsem ,,růžové prohlášení,, ,mám 1 nezaopatřené dítě.
Na konci měsíce mi vyplatil 6720Kč,je možné si spočítat jestli při slevách na dani,dítě apod. vyplatil to co měl.Děkuji moc
Adéla
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Adélo, 
možné to určitě je. Pokud nemáte ve svém okolí daňovou účetní, tak doporučuji se obrátit na finanční úřad, kdy by Vám vše zkontrolovali.

Daně
Dobry den,
podala jsem daňové přiznání z nemovité věci za pomoci úřednice FU směrnou hodnotou. Zaplatila jsem daň z kupni ceny a FU po nekolika měsících mi tuto daň zvyšil o dalších 10 500Kč. Proti tomuto rozhodnuti jsem se odvolala, prilozila znalecky posudek a po dalších několika měsících mi bylo sděleno, ze částka kterou mam zaplatit je ještě o dalších 1500 Kč vyšší, protože daňové přílohy jsou špatně vyplněné. Chtela bych se zeptat, zda znalecky posudek, ktery znalec vypracoval, by měl být pro FU rozhodující a ne špatně vyplněné přiznání daně. Děkuji za vaši odpověď. Lekešová
Iva Lekešová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
daňová oblast není mou hlavní činností, proto doporučuji se obrátit na Finanční úřad a případně vše konzultovat s vyšším pracovníkem.

Daně
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, do kdy je možné uplatňovat daňové zvýhodnění na dceru studentku, která letos porodí, studium nepřeruší a bude dále žít ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď.
Martina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martino, 
obávám se, že po přerušení studia již nebude možné daňové zvýhodnění uplatnit. Jedním z podkladů je právě potvrzení o studiu. Přesnou odpověď Vám poskytne finanční úřad.
Daně
Dobrý den,
měla jsem koupený byt, který jsem financovala hypotéčním úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření. Vloni v červenci jsem byt prodala a hypotéku splatila, úvěr ze stavebního spoření běží dál. Banka mi poslala dokumenty k odečtu daní o zaplacených úrocích, předala jsem je jako každý rok v práci, ale 31. března mi volaly, že mi to nemůžou zaúčtovat. Nemám nárok aspoň za to bodobí kdy jsem byt vlastnila a bydlela v něm? Děkuji
Pavlína
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavlíno, 
po dobu, co jste byla majitelkou bytu, máte nárok také na odpočet úroků od základu daně. Požádejte tedy o přehodnocení stanoviska. Pokud by se mělo jednat o větší úsporu na dani, doporučuji Vám podat daňové přiznání osobně na FÚ.
Praxe je taková, že účetní ve firmách chtějí mít práci co nejjednodušší :-(
Daně
Dobrý den, v jakém okamžiku účtovat ohledně finančních , kompenzačních příspěvků vyplývajících z plánovacích smluv. V okamžiku podpisu a vzniku pohledávky nebo jako u finančních darů v okamžiku příjmu a zdanit i když účtuji - investiční 403, neivestiční příspěvky 672. Děkuji.
Dominika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
obraťte se prosím na svého daňového poradce, případně na svého správce daně.
Daně
Dobrý den... podávala jsem daňové přiznání, jsem i OSVČ , ale tento rok z něj nemám žádné příjmy ani výdaje .Daňové přiznání jsme tedy podala jen ze zaměstnaní s tím, že jsem k němu dodala čestné prohlášení že jsem z mého živnosťáku neměla žádné příjmy ani výdaje a že uvedené číslo účtu, na který chci poslat přeplatek je můj soukromý účet .Nyní mi ale volají z FU že mi nelze vyplatit přeplatek na můj soukromý účet, že jelikož jsem i živnostník, musím si nechat zaregistrovat na (teď nevím na který úřad) můj podnikatelký účet, když jsem řekla že žádný účet nemám, tak mi bylo řečeno že to být musí, že mi hrozí tučná pokuta..Teď tedy vůbec netuším kde je pravda z FU mi stále volají ať se dostavím, když jsem jim řekla že podle mé účetní podnikatelský účet mít nemusím a jestli by bylo možné mi peníze poslat složenkou, bylo mi řečeno že to prostě nejde a ať se prostě dostavím na FU vyplnit nějaký jiný papír...... vůbec z toho nejsem moudrá. Předem děkuji za radu
Kamila
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 
pokud jste OSVČ, tak podnikatelský účet mít nemusíte. Pokud FÚ na něm trvá, tak si nechte vysvětlit, na základě kterého zákona to vyžadují. Žádný zákon Vám podnikatelský účet nepřikazuje.
Daně
Dobrý den, až nyní jsem se dozvěděla, že musím podat daňové přiznání za vedlejší činnost, přesto že příjmy byly pouze 3000 Kč. Bohužel zaměstnavatel za mě již provedl roční zúčtování k dani. Prosím tedy o informaci, jak bych měla teď postupovat? Navíc mám ještě uzavřené nějaké dohody o provedení práce, z kterých jsem odvedla srážkovou daň. Lze tedy podat daňové takové daňové přiznání, kde bych uvedla pouze příjmy z vedlejší činnosti a z dohod o provedení práce a přitom vynechala příjmy ze zaměstnání, když už toto má účetní zaměstnavatele uzavřeno? A nebo se dá postupovat také tak, že bych na FÚ, OSSZ a VZP zaslal pouze prohlášení ne už o nulových příjmech, jako v roce předešlém, avšak o příjmech nízkých a dohody o provedení práce úplně vynechala? Předem moc děkuji za odpověď.
Nela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Nelo, 
doporučuji Vám vzít si všechny podklady a informovat se na FÚ. Váš dotaz je již za hranicemi mého oboru.

Daně
Dobrý den,zajímalo by mě zda můžu uplatňovat v daňovém přiznání slevu na syna (20 roku), který začal minulý rok studovat na vojenské Fakultě vojenského zdravotnictví a zároveň také na civilní Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy?
Ptám se proto, protože na té vojenské má syn služební poměr vojáka z povolání. Na mzdovém oddělení v mém zaměstnání mi bylo řečeno, že slevu mohu uplatnit a to 13404 Kč ročně a že i když má služební poměr, tak studium na té civilní tu slevu opět dovoluje. Je to tak, jak mi na mzdovem oddělení paní účetní poradila?
Mohl bych se ještě zeptat, zda si o tom mohu někde přečíst?
Všude na internetu se jen píše, že služební poměr vojáka tuto slevu ruší, ale nikde nemohu najít článek o tom, že v případné studium na civilní vysoké škole, tuto slevu opět dovoluje.
Děkuji předem za odpověď.
Zbyněk .
Zbyněk
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zbyňku, 
pokud jste zaměstnaný, tak bych se řídil tím, co Vám poradila paní účetní. Její argumentace mi dává smysl. Slevu můžete uplatnit, pokud se syn soustavně připravuje na budoucí povolání. A on se opravdu připravuje.
Jinak podrobnější informace naleznete v zákoně o dani z příjmu fyzických osob. Přesnou odpověď byste měl dostat také na Finančním úřadě.

Daně
Dobrý den,
chci se zeptat budu si podávat daňové přiznání sama a nevím jestli musím k danovému přiznání dokládat potvrzení z úřadu práce kde jsem byla evidovaná od 1.1.2015 do 14.3.2015. Od 15.3.2015 do 31.12.2015 jsem byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr.
Tichá Lucie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie,
pokud potvrzení přiložíte, určitě nic nezkazíte. Alespoň bude FÚ vědět o celém roce 2015.
Daně
Dobrý den,
jsem ve starobním důchodu a rok 2015 jsem pracovala na dohodu o pracovní činosti. Mám nárok na vyrovnání daní- přiznání k dani z příjmů fyzických osob? Nebo jsou tu jiná kriteria na výpočet. Můj hrubý příjem byl
132000 Kč.
Dana
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Dano, 
doporučuji se obrátit na FÚ a konzultovat s nimi vše potřebné. Nebo se prosím obraťte na daňovou účetní. Omlouvám se, ale v daňovém poradenství se věnuji v rámci své profese pouze okrajově.

Daně
Dobrý den, mám dotaz ohledněodečtu na manželku. Mé příjmy ze závislé činnosti byly 85087 Kč - hrubá mzda, v čistém tedy 66889 Kč, Jaká částka se započítáva do Přiznání?
Děkuji Eisenreichová
Kamila Eisenreichová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kamilo, 
rozhodující je pro tento případ hrubý příjem.
Daně
Dobrý den, loni se mi stal pracovní úraz a odškodnění bylo vyplaceno a započítáno jako jedna ze složek do hrubé mzdy a tím pádem i zdaněno.... většinou po uplatnění odpočtu na děti a poplatníka neplatím daň ale dostávám daňový bonus, tentokrát díky odškodnění vzrostl příjem tak že i po odečtech mi byla stržena daň, bohužel v téměř stejné výši jako odškodnění za pracovní úraz ve výsledku, tedy částka co jsem dostala jako bolestné byla nakonec vyplacena státu jako daň. Proto se na vás obracím, zda v ročním vyúčtování daně (dělá zaměstnavatel)mi tyto prostředky budou vráceny, či nikoli. a jak je možné že odškodnění za úraz je vůbec započítáváno do hrubé mzdy (rozumím započítání náhrady ušlé mzdy, nerozumím započítání bolestného)
Děkuji za odpověď
Michaela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michaelo, 
odškodnění za pracovní úraz se daní ve mzdě. Můžete si udělat buď roční zúčtování a nebo podat přiznání, určitě nějakou daň obdržíte zpátky, záleží na výši příjmu, který jste měla. Co se týče bolestného, tento příjem je osvobozený od daně. Neměl být nijak daněn. Odpověď byla získána ve spolupráci s D&M Accounting.
 
Daně
Dobrý den, jsem v důchodu, nabízí se mi celoroční přivýdělek Dohoda o provedení práce. Mám dotaz zda-li by mi v případě onemocnění platili nemocenskou a také dovolenou, děkuji Elerová
Irena Elerová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, paní Elerová, 
jelikož se nejedná o pracovní smlouvu, nárok na dovolenou a nemocenskou mít nebudete.

Daně
Dobrý deň
Volám sa Tomáš a žijem v Brne skoro rok. Pracujem v Českej nemenovanej firme.

Minulý mesiac som mal ešte Dohodu o pracovnej činnosti. Asistentka riaditeľa pobočky mi dávala podpísať "rúžový papier", ( SLEVA NA DANI )no ja som si nebol vedomí toho, že mám nejakú zľavu na dani, a popravde asi ani ona to nevedela. Tak som to nepodpísal.

Tento mesiac som mal dostať výplatu za január/LEDEN 12228Kč no firma mi poslala na účet 9950Kč. Tak som to začal riešiť s účtovníčkou. Bolo mi povedané, že dôvodom prečo som dostal menej je to, že som nepodpísal "ružový papier" a preto mi stiahli dane.


Preto sa Vás chcem opýtať, či to môže byť pravda.

Podpisuje sa " rúžový papier " pri podpise DPČ alebo Pracovnej zmluvy?

Veď predsa je to tlačivo na úľavu na dani, a to sa podpisuje za predchádzajúci rok, alebo sa mýlim?


Vedeli by ste mi to bližšie vysvetliť?

Prajem pekný deň - otázka upravena poradcem
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
doporučuji Vám informovat se na Finančním úřadě, kde budou mít všechny podklady. Určitě si vezměte s sebou poslední výplatní pásky a také kopii Vámi zmiňovaného formuláře.
Omlouvám se, ale lepší radu nejsem schopen z pozice finančního poradce poskytnout.

Daně
Dobrý den,
V lednu 2015 jsem začal podnikat a zároveň jsem byl studen,tedy 8 měsíců jsem měl podnikání jako vedlejší činnost a 4 měsíce jako hlavní. Poslední 4 měsíce jsem tedy platil zálohy na ZP a SP. Příjmy byly: 428 490 CZK a výdaje 123 458 CZK.
Při vyplňování elektronických přehledů jsem ale trochu narazil a přijde mi, že to nebere v potaz hlavní a vedlejší činnost a že třeba ZP za mě 8 měsíců bylo hrazeno státem a ani SP, které sem měl na první rok psaný 0, nula nakonec nebude.
U SP jsem se trochu zasekl, jelikož jsem se dočetl, že to je 50 % z daňového základu a pak něco o rozdělení mezi hlavní a vedlejší činností, což asi roli nehraje, jelikož mám základ větší než minimální.
Rád bych se tedy zeptal, zda-li je tomu tak, že vyměřovací základ pro SP je 50 % z daňového základu, tedy 152 516 CZK a já budu muset doplácet SP (i když sem měl pro první rok stanovenou 0) a i ZP nebo se dá nějak přihlédnout k tomu, že jsem měl živnost jako vedlejší činnost po dobu 8 měsíců.
Děkuji, M.
Michal K.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Michale, 
velice děkuji za důvěru, ale Váš dotaz je již nad rámec mých znalostí. Doporučuji se obrátit na profesionála z oboru daní. Určitě Vám nejen poradí, jak správně vyplnit daňové přiznání za uplynulé období, ale také Vám poradí, jak postupovat v letošním roce, aby jste byl příští rok na vše připraven.

Daně
Prodala jsem v r. 2015 nemovitost, na kterou se vztahuje povinnost ohlásit příjem fin. úřadu, i když nebudu platit dan z příjmu. Prosím o vysvětlení, na jakém tiskopise se tato ohlašovací povinnost má splnit. Tiskopis Přiznání k dani z příjmu fyzických osob pro tento účel není přizpůsobená nebo jej vyplnuji špatně (interaktivní formulář)
Evka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nejpřesnější informaci Vám poskytne Finanční úřad.
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.