Finnex na Ukrajině ztratil mnohem méně, než tvrdí

  • 10
Finnex skrz dnešní MF Dnes uvedl, že investicí do dvou ukrajinský podniků přišel o téměř 150 mil. Kč. Jeden informovaný ukrajinský obchodník ovšem tvrdí, že investice byla mnohem nižší a peníze klientů teď zřejmě v tichosti pracují na jiném místě.
Dnešní MF Dnes přinesla informace o tom, že hlavní příčinou ztrát Finnexu Praha a nevyplácení peněz klientům byly neúspěšné investice na Ukrajině, ve kterých firma podle svých představitelů utopila 130 až 150 mil. Kč. V našem komentáři vysvětlující případ Finnexu jsme se zmínili o investici klientských peněz do neveřejně obchodovaných holdingů Evropský průmyslový holding (EPH) a Pražský fond pozemků, které jsou pod efektivní kontrolou skupiny Finnex. Podle MF Dnes stojí za ztrátami na Ukrajině právě tento EPH, který na Ukrajině investoval přes spřízněnou společnost Finnex Ukraine do dvou podniků:
1. VAT Prožektor – dodavatel pro ukrajinský telekom UkrTel
2. Sarninský strojírenský závod.

Podle jednoho významného ukrajinského obchodníka s cennými papíry, velmi dobře obeznámeného se situací okolo investic Finnex Ukraine, je však krajně nepravděpodobné, že by EPH mohl za nákup těchto podniků vynaložit 130 až 150 mil. Kč. Investici EPH do obou podniků odhaduje na maximálně jeden milion dolarů, tedy asi 40 mil. Kč. Tato částka také zhruba odpovídá odhadu fundamentální hodnoty podniků VAT Prožektor a Sarninský závod, odvozené od dosahovaného zisku a tržeb.

Dodavatel UkrTelecomu VAT Prožektor leží v Malinu v Žitomyrské oblasti (asi 100 km od Kyjeva). V roce 1999 měl tržby 2,7 mil. amerických dolarů a zisk 106 tis. dolarů. Evropský průmyslový holding vlastní nicméně pouze asi 35% Prožektoru. Fakt, že EPH vlastní pouze 35%-ní podíl, považuje tento významný ukrajinský obchodník s cennými papíry za velký problém pro EPH a důkaz jeho neprofesionality. Stát totiž vlastní 25% a ostatní akcionáři zbylých 40%. Tato situace nebude trvat věčně a ten, kdo získá majoritu bude moci díky velmi slabé ochraně minoritních akcionářů na Ukrajině podnik 100% ovládnout. EPH údajně nabízí svůj podíl k prodeji za 300 tis. dolarů (!), ale nikdo zatím o tento podíl neprojevil zájem a v dohledné budoucnosti zřejmě ani neprojeví.

Sarninský závod leží v Rivněnské oblasti (na půli cesty z Kyjeva do Polska) a zabývá se výrobou mostních konstrukcí. EPH má v tomto podniku asi 42%-ní podíl, což znamená, že nad podnikem opět nemá kontrolu. V roce 1999 měl Sarninský závod tržby ve výši zhruba 434 tis. dolarů a ztrátu 264 tis. dolarů. EPH také údajně nabízí tento podíl k prodeji za asi 50 tis. dolarů (!). Na ukrajinském akciovém trhu panuje přesvědčení, že za tuto cenu podíl EPH nikdo nekoupí. Srovnáme-li tedy deklarovanou investici ve výši téměř 150 mil Kč (3,8 mil. dolarů) s cenou, za kterou EPH své podíly nyní nabízí (350 tis. dolarů) nebo jen s hospodářskou situací kupovaných podniků, je jasné, že EPH a Finnex Ukraine hrubě a velmi neprofesionálně přestřelili nebo že investice na Ukrajině byly ve skutečnosti výrazně nižší a peníze klientů teď pracují v tichosti na jiném místě.