Firmy neví, že lze koupit výrobky postižených

  • 1
Společnosti s více než 25 zaměstnanci často vůbec nevědí, že místo zaměstnávání postižených mohou využít takzvané náhradní plnění a nakupovat výrobky nebo služby v chráněných dílnách.

"Zbytečně pak platí státu pokuty," říká Hana Rakušanová z Mezinárodního centra Universium, které v Liberci provozuje tři chráněné dílny. V nich zaměstnává 24 postižených. Včera vyvrcholila v Liberci čtrnáctidenní akce, která měla pod záštitou úřadu práce a krajského úřadu sblížit chráněné díly a zaměstnavatele v Libereckém kraji. "Cílem akce bylo zlepšit informovanost podnikatelů a pomoci chráněným dílnám navázat obchodní kontakty," vysvětluje mluvčí libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák. Konkrétně Universium v současné době nabízí služby tří dílen. "Zajišťujeme počítačové a grafické práce, přípravu a rozvoz jídel, výrobu keramických předmětů a vazbu sušených květin, rádi bychom naše aktivity rozšířili, záležet však bude na zájmu odběratelů," dodává Rakušanová.

Dosud jedním z největších zaměstnavatelů postižených jsou výrobní družstva zaměřená na veškerou lehkou výrobu - textilní zboží, knihařství, keramické zboží a podobně. Firmám a podnikům, které hodlají zaměstnat lidi s postižením, může s potřebnými informacemi pomoci kromě specializovaných webových stránek také CD-ROM občanského sdružení Koník. "Disk obsahuje komplexní informace o problematice zaměstnávání lidí se změněnou pracovní schopností včetně podstatných právních předpisů týkajících se této oblasti. Uvádí také veškeré výhody pro zaměstnavatele, který občana se změněnou pracovní schopností zaměstná," říká Michaela Andrlíková z občanského sdružení Koník. V praxi mohou zaměstnavatelé z CD-ROM využít konkrétní postup a vzory žádostí a formulářů, které potřebují, pokud chtějí získat dotace při zaměstnání osoby se změněnou pracovní schopností.