Novinkou je přidělení uchazeče o práci na dočasnou pracovní pozici.

Novinkou je přidělení uchazeče o práci na dočasnou pracovní pozici. | foto: Profimedia.cz

Flexibilní forma zaměstnání může ušetřit řadu starostí

Z důvodu vysoké míry nezaměstnanosti a nízké efektivity práce je nutné hledat různá řešení těchto problémů. Proto přicházejí na trh takzvané flexibilní formy zaměstnání.

V České republice nejsou zatím podle advokátky Kláry Valentové netradiční a flexibilní formy práce příliš časté. Mezi flexibilní formy zaměstnávání lze zahrnout pracovní poměr na dobu určitou, pracovní poměr s kratší pracovní dobou, dočasné zaměstnání prostřednictvím agentury práce, domácí práce/práce na dálku a dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Od účinnosti nového zákona o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.) mají agentury práce možnost zaměstnávat uchazeče o zaměstnání za účelem jejich dočasného přidělení k výkonu práce k jiné fyzické nebo právnické osobě (uživateli). Tento způsob zprostředkování zaměstnání je striktně regulován jak zákonem o zaměstnanosti, tak zákoníkem práce s cílem zajistit přiděleným zaměstnancům u uživatele optimální pracovní podmínky. Uživatel se nestává zaměstnavatelem přidělených zaměstnanců, avšak přiděluje jim práci, kterou organizuje a kontroluje.

Dočasný zaměstnanec se nestává součástí pracovního týmu
V současné době je tento způsob zaměstnávání často využíván zaměstnavateli z důvodů relativně snadného získání potřebného pracovníka, který se však nestává kmenovým zaměstnancem a jehož působení u zaměstnavatele je časově omezeno na sjednanou dobu, případně je možné dočasné přidělení ukončit i před uplynutím sjednané doby.

Při práci na dálku jde o plnění pracovních úkolů prostřednictvím informačních a telekomunikačních technologií z odlišného místa, než je pracoviště zaměstnavatele, zpravidla z bydliště zaměstnance nebo od zákazníků zaměstnavatele. Výkon práce však může být se zaměstnancem dohodnut i kombinovaně (tj. na pracovišti a na jiném místě).

Účastníci si mohou podmínky dohodnout sami
Zákoník práce s touto formou zaměstnání počítá a obsahuje některé zvláštní podmínky výkonu takové práce. Záležitosti, které nejsou upraveny zákonem, si účastníci mohou dohodnout sami.

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou specifikem českého pracovního práva a jsou uzavírány v případě prací malého rozsahu nebo dočasného či ojedinělého charakteru. V souladu s novým zákoníkem práce se na tyto dohody vztahuje až na stanovené výjimky (např. pracovní doba, skončení pracovního poměru) úprava výkonu práce v pracovním poměru. Na odměnu z dohod se pak vztahuje úprava minimální mzdy.

Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem pouze na práci v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tj. obvykle 20 hodin týdně). Rozsah práce, na kterou lze uzavřít dohodu o provedení práce, nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce.