Fondům se nedařilo, čtvrt miliardy je pryč

Akcie u nás i za Atlantikem začaly týden v pozitivní náladě, další vývoj však už byl diametrálně odlišný. Pražská burza opět překonávala rekordy, akcie v USA se naopak pomalu propadávaly. Ani domácí fondy výkonnostně nenadchly a v mínusu navíc skončily i čisté prodeje.

Americké indexy navázaly v úvodu pondělní seance na úspěchy z pátku předešlého týdne, růstový trend však nakonec udržel jenom technologický Nasdaq. Již v úterý však vymazal takřka celý pondělní zisk a podobně na tom byl také průmyslový Dow Jones. Dění na trzích totiž opět začala negativně ovlivňovat rostoucí cena ropy.

Ve středu se k rostoucí ceně ropy přidala i obava z dalšího zvyšování úrokových sazeb, což trhům také zjevně nepřidalo na optimismu. Ve čtvrtek to vypadalo na obrat k lepšímu, nebo alespoň zmírnění poklesů, k čemuž pomohl pokles cen ropy. V pátek se však opět projevily obavy z rostoucích úroků, kterou vyvolala zpráva o nepříznivém vývoji americké obchodní bilance. Všechny tři hlavní indexy tak končily týden na záporných hodnotách (DJIA 1,5 %, Nasdaq -1,4 %, S&P 500 -1,8 %).

Pražská burza zaznamenala v uplynulém týdnu překonání dalšího rekordu a podařilo se jí to hned v první obchodní den v týdnu. Index PX-D segmentu SPAD poprvé v historii překonal hranici 3000 bodů a v pondělí uzavíral na hodnotě 3030,7 bodu (hranici 2000 bodů poprvé překonal téměř přesně před rokem, 8.3.2004). Jednoznačně největším růstovým tahounem byl v průběhu týdne Unipetrol, který lehko překonal hranici 200 Kč a jako jediný si udržel růst po celý týden.

Výrazným růstem se prezentovala také společnost ČEZ, které určitě velmi pomohlo

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

zvýšení investičního doporučení v druhé polovině týdne. Excelentní začátek týdne měli akcie obou bank, do konce týdne však oba tituly o zisky z větší části přišly, zejména kvůli očekávanému snížení úrokových sazeb a celkovému výprodeji bankovních titulů ve střední Evropě. Zklamáním byl tabákový Philip Morris, kterému ale může pomoct právě očekávané snižování úrokových sazeb v nejbližší době. Oba hlavní indexy pražské burzy si i přes páteční korekci připsaly týdenní růst (PX-D +2,8 %, PX 50 +3,1%).

Fondy neměly dobrý týden

Nepříznivé výsledky akcií a rostoucí sazby dluhopisů na západních trzích negativně ovlivňovaly také výkonnost podílových fondů, těch domácích nevyjímaje. Odnesly si to zejména tři akciové fondy, ISČS Eurotrend (-1,73 %), IKS Světových indexů (-1,51 %) a ČPI ropného a energetického průmyslu (-1,50 %). Radost investorům neudělaly ani smíšené fondy. Třetí nejhorší výkonností mezi všemi fondy Unie investičních společností (UNIS) se prezentoval fond denominován v slovenské koruně, Amslico zahraničný rastový (-1,62 %).

Právě mezi smíšenými fondy se však našli i nejvýkonnější fondy za uplynulý týden. Nejvíce se dařilo fondům s většinovým zastoupeném domácích akcií a dluhopisů. Vedl fond IKS Balancovaný (+1,84 %), následován čtveřicí fondů ČSOB: Křišťálový (+1,72 %), Fond obchodu (+1,50 %),  středoevropský (+1,46 %) a bohatství (+1,28 %). Na rozdíl od předešlého týdne se ten uplynulý vůbec nevydařil fondům fondů, oba skončily hluboko v mínusu, fond IKS fond fondů dokonce s nejhorší týdenní výkonností celkově (-1,99 %).

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

Orientace na domácí trh se vyplatila nejúspěšnějším dluhopisovým fondům, IKS Dluhopisový (+0,62 %), a také ČSOB Bond Mix (+0,58 %). Naopak, nejhůř si vedl fond IKS Plus bondový (-0,83 %), orientující se spíše na zahraniční trhy s dluhopisy.

Statistiku čistých prodejů v uplynulém týdnu opět negativně poznačily velké odkupy z postkupónového fondu ČSOB bohatství, který se zápornými čistými prodeji -577,7 mil. Kč jednoznačně "dominoval" statistikám. Špatně dopadl také další smíšený fond ISČS Výnosový, z kterého investoři vybrali 124,3 mil. Kč.

Úplně opačnými výsledky se mohou pochlubit fondy peněžního trhu ISČS Sporoinvest (+159,4 mil. Kč) a IKS Peněžní trh (104,7 mil. Kč), které si oproti minulému týdnu jenom prohodily pozici na prvním místě. Dobré čisté prodeje dosahuje v poslední době také dluhopisový ISČS Sporobond (+78,1 mil. Kč), následován smíšeným fondem IKS Balancovaný (+47,3) a akciovým fondem ISČS Sporotrend (+44,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový mix 0,95% ISČS-EUROTREND -1,73%
ČPI Globálních značek 0,03% IKS Světových indexů -1,51%
AKRO Svět 0,00% ČPI rop. a energet. -1,50%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,62% IKS Plus bondový -0,83%
ČSOB Bond Mix  0,58% AMSLICO stredoeuróp -0,64%
ISČS-BONDINVEST 0,44% ISČS-TRENDBOND -0,52%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -1,30%     
IKS Fond fondů -1,99%    
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,11% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,10% ISČS SPOROINVEST 0,06%
Pioneer Sporokonto 0,06%     
Smíšené IKS Balancovaný 1,84% AMSLICO zahr. rast. -1,62%
ČSOB Křišťálový. 1,72% AKRO mezinár. flexi. -1,11%
ČSOB Fond obchodu 1,50% ČSOB Kvanto kombin. -0,96%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 159,4 ČSOB Fond obchodu -577,7
IKS Peněžní trh 104,7 ISČS Výnosový -124,3
ISČS SPOROBOND 78,1 ČSOB bohatství -41,4

Zdroj: UNIS

Hranici sto milionů Kč v čistých prodejích se podařilo za týden překonat také fondu peněžního trhu Multicash CZK (+101,9 mil. Kč), patřící mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden + 404,2 mil. Kč). Dalším stomilionovým fondem pak byl fond ING Český akciový, který si připsal prodeje ve výši 111,8 mil. Kč. Dohromady pak fondy ING zaznamenaly přírůstek ve výši +197,5 mil. Kč.