Fondy: další týden ve znamení novinek

  • 4
Nová tranše zajištěných fondů od HSBC, přeměna IKS plus balancovaného na IKS plus bondový, úspěch Jana Vokrouhleckéhu u Nejvyššího soudu ČR či další půlmiliarda investic do českých podílových fondů, to jsou hlavní události minulého týdne v sektoru kolektivního investování.
 Jistota pod hlavičkou zajištěných fondů 

Minulé pondělí představila společnost HSBC novou tranši zajištěných fondů. Celkem se jedná o tři nové fondy, které investorům garantují návratnost vložené investice bez ohledu na vývoj kapitálových trhů v příštích letech. Dva z nich dokonce poskytují dodatečný minimální výnos, což pro může pro konzervativní investory znít jako rajská hudba. Charakteristiku všech fondů přináší následující tabulka: 

 

Americký růstový fond Plus

Sektorový růstový fond

Nasdaq růstový fond Plus

Měny

USD

GBP, USD

GBP, EUR

Trhy/Odvětví

500 nejvýznamnějších společností USA

4 tržní odvětví  (bankovnictví, energie, zdravotnictví, veřejné služby)

Zaměřený na technologie

Vazba na index

S&P 500 Index

Dow Jones STOXX 600 Indices

Nasdaq 100

Minimální návratnost

Vložené peníze + 8%

Vložené peníze

Vložené peníze plus:                11% - GBP         6% - EUR

Výše podílu na růstu indexu

100% jakéhokoliv růstu

85% pro GBP    75% pro USD z jakéhokoliv růstu koše indexů

100% jakéhokoliv růstu

Maximální výnos

Vložené peníze + 80%

Není limitováno

Vložené peníze + 100%

Pokud se rozhodnete investovat do některého z těchto fondů vězte, že investiční období je čtyřleté  (nabídka končí 19. března) a minimální investice dosahuje hodnoty 5 000 GBP, EUR či USD. Z fondu můžete vystoupit i před koncem čtyřletého období, počítejte však s tím, že přijdete o pětiprocentní vstupní poplatek, a že aktuální hodnota investic může být pochopitelně menší než vložené prostředky.

IKS Plus Bondový  - další hvězda na konvergenčním nebi?

Novinku pro podílníky připravila Investiční kapitálová společnost Komerční banky. Její IKS Plus balancovaný dostal nejen nové jméno, ale i nový statut, čímž se ze smíšeného fondu stal fond dluhopisový, nazvaný IKS Plus bondový. Kromě investování na vyspělých trzích (emitenti z EU a USA) se bude zaměřovat i na investiční příležitosti v kandidátských zemích o vstup do EU, u nichž lze počítat s postupným snižováním úrokových hladin.  

Pokud vám tato investiční strategie něco připomíná, nemýlíte se. Podobný způsob investování lze totiž nalézt i u fondu Trendbond z dílny ISČS. Jisté rozdíly mezi těmito fondy však zde přece jen panují. Jedním z nejvýznamnějších je pak ten, že IKS Plus bondový se hodlá částečně zajistit proti kursovému riziku. Většinu z cenných papírů pak budou tvořit korporátní dluhopisy (ne však tuzemské), jejichž kreditní riziko (riziko nesplacení) bude rovněž kvantifikováno. 

Od počátku ledna již došlo k částečné přeměně portfolia fondu, jež má v současnosti zainvestováno 40% v Polsku, 10% v západní Evropě, 10% v Americe a zbytek v ČR. V dohledné době by mělo dojít i k investicím na maďarský trh. I přesto, že ve fondu je více než miliarda korun, připravila IKS pro nové zájemce o vstup do tohoto fondu příjemné překvapení ve formě nulového vstupního poplatku. 

Další novinky

Investory, čekající na otevírání investičních fondů z kupónové privatizace, jistě nepotěšil verdikt Nejvyššího soudu ČR, který vyhověl odvolání Jana Vokrouhleckého ohledně neplatnosti přeměny Rentiérského IF (podrobnosti viz ZDE). Celý proces otevírání tak dostává vážný skluz a není vyloučeno, že do konce roku 2002 se některé fondy nestihnou otevřít tak, jak jim to ukládá zákon.  Pokud by to nestihli a zároveň by nedošlo ke změně příslušného zákona, hrozila by jim likvidace, jež je, jak pro akcionáře, tak i pro investiční společnosti spravující tyto fondy, velmi nevýhodná. 

Mezi další novinky uplynulého týdne patří i otevření PIFu, bývalého investičního fondu (jeho současný název je 1. IN PIF a aktuální odkupní srážka činí 6%) či nástup nových portfoliomanažerů Martina Pátka a Petra Kaliny do fondů spravovaných investiční společností Newton Investment.

Statitstiky UNISu – další půl miliarda pro fondy

Pokud by pokračovalo lednové tempo růstu prostředků vložených do podílových fondů i v následujících měsících, měli by investoři v podílových fondech na konci letošní roku o 25 mld Kč více než na sklonku loňského roku. Jenom totiž dosáhly čisté prodeje více než 2 mld Kč. V posledním týdnu to pak bylo rovných 489 mil. Daleko vpředu pak nalezneme dvě nejvýznamnější tuzemské společnosti, ISČS a IKS, které na tomto růstu mají zdaleka největší podíl. Přehled statistik z minulého týdne pak naleznete v následující tabulce:

 

 

nejlepší

nejhorší

 

název fondu

výsledek

název fondu

Výsledek

čisté odkupy

IKS Dluhopisový

187 mil.

1.IN Výnosový

- 29 mil.

ISČS Sporobond

116 mil.

ISČS Český OPF

- 9 mil.

IKS Peněžní trh

86 mil.

1. IN Restituční

- 8 mil.

akciové fondy

AKRO Mezinárodní

0,75%

Akro Svět

-5,34%

ČP INVEST Globálních značek

 0,41%

AKRO Eurotech

-2,21%

IKS fond světových indexů

0,39%

ISČS Eurotrend

-1,96%

dluhopisové fondy

ČP- Korporátních dluhopisů

0,21%

ISČS Trendbond

-0,11%

IKS Dluhopisový

0,17%

Newton Kosíř

-0,01%

ISČS Bondinvest

0,11%

ČP Státních dluhopisů

0,02%

fondy peněžního trhu

IKS Peněžní trh

0,10%

Akro Obligace

-0,49%

ISČS Merkur

0,09%

ČSOB peněžní

0,02%

ČSOB Výnosový

0,08%

ČP- Peněžní

0,04%

fondy fondů

1.IN Fond fondů

0,30%

 

 

IKS Fond fondů

-0,04%

 

 

ISČS Globaltrend

-0,53%

 

 

smíšené fondy

AKRO Výnosový

4,95%

Newton Euro

-1,48%

AKRO Mez. balancovaný

2,53%

ČP Smíšený

-1,34%

AKRO Český

1,73%

Newton YSE akcionářů

-1,04%

Zdroj: UNIS ČR

Jaké jsou vaše nejžhavější investiční tipy? Kolik procent z vašich úspor máte ve fondech zainvestováno?