Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy investičního pojištění: jak dokáží zhodnotit vklady?

aktualizováno 
V investičním pojištění rozhodujete o způsobu investování vkládaných prostředků. Vyděláte více než u klasických pojistek, u kterých vklady pojištěných zhodnocuje sama pojišťovna? Jakého výnosu dosahují fondy investičního pojištění?

V životním pojištění máte na výběr ze dvou variant pojištění. Pokud jste konzervativní a sázíte na jistotu, je pro vás určeno klasické životní pojištění. U této varianty za vás investuje vložené prostředky do pojištění sama pojišťovna. Ve způsobu investování je však omezena státním dozorem, kdy musí dbát především na bezpečnost dané investice. Máte sice garantován určitý minimální výnos (daný technickou úrokovou mírou), ale výnos je spíše nižší a zhodnocení spořící složky pojištění se pohybuje zhruba na úrovni 6% p.a. Celkový výnos pojištění je vždy výrazně nižší, neboť se zhodnocuje pouze část vkladu (po odečtení nákladů na pojistné krytí, provize agentům, správu smlouvy apod.).

Výnosy portfolia klasických pojistek se v posledních měsících neustále snižují, tudíž lze očekávat zvýšený zájem o druhou variantu. Tou je investiční životní pojištění. Tento typ pojištění je určen pouze pro ty z vás, kteří chtějí aktivně rozhodovat o investování finančních prostředků a jsou ochotny podstoupit určité riziko. Odlišnost od první varianty je ta, že v tomto případě si určujete složení investice dle vlastního rozhodnutí. Z toho důvodu vám pojišťovna nezaručuje míru výnosnosti ani podíly na zisku. Výnos pojištění se v tomto případě odvíjí od skutečného zhodnocení zvoleného portfolia a do hodnoty pojištění se promítá okamžitě, nikoli pouze jednou ročně jako u klasických pojistek.

Kam lze investovat?

Struktura nejvýkonnějšího portfolia v roce 2002

Finanční umístění

Podíl z hodnoty fondu

Hotovost

0,1 %

Termínované vklady

28,0 %

Státní pokladniční poukázky

17,2 %

Dluhopisy

20,0 %

 z toho
Konsolidační banka var./2005

7,4 %

HELABA 6,75/2005

7,1 %

Akcie

34,7 %

 z toho
Komerční banka a.s.

25,3 %

Philip Morris ČR a.s.

4,7 %

Pozn. Portfolio Akciového fondu Generali k 30.11.2002

Před uzavřením pojištění máte na výběr z několika fondů. Ty mohou být spravovány samotnou pojišťovnou nebo spřízněnou správcovskou společností. Vybrat si můžete akcie, dluhopisy, instrumenty peněžního trhu, cizí měny, deriváty apod. Tato již pestrá nabídka se v nejbližší době rozšíří i o možnost investovat do fondu nemovitostí. Pojišťovny tak dnes již nabízejí poměrně široké možnosti, jak podle svého vztahu k riziku a investičního horizontu si navolit vlastní portfolio.

Pokud se rozhodnete pro investiční variantu, pojišťovnu vybírejte nejen podle výše poplatků (více zde), ale také podle portfólia zvoleného fondu (dosahované výkonnosti) a kvality správcovské společnosti.

Jak se jednotlivým fondům dařilo v loňském roce?

V roce 2002 si nejlépe vedl „Akciový fond“ od Generali, který narostl o více než 17%. Důvodem je vysoký podíl akcií Komerční banky v portfoliu fondu, které v loňském roce zaznamenaly výrazné nárůsty. Překonat výnosy klasických pojistek, dokázaly v loňském roce také Smíšený fond Generali, Dluhopisový a Smíšený fond Credit Suisse a Strategický program od životní pojišťovny Aviva (viz. tabulka).

Druh fondu

Název fondu

Čistá výkonnost fondu za rok 2002 (v p.a.)

Dluhopisové fondy

Fond dluhopisový (Credit Suisse L&P Poj.)

8,32%

Fond obligací (ING N-N)

5,60%

Dluhopisový fond (Generali)

4,61%

Fond dluhopisů (Česká pojišťovna)

6,04%

Výnosový program (Aviva živ. pojišťovna)

2,54%

Dluhopisový fond (Allianz pojišťovna)

          2,45%*

Fondy peněžního trhu

Fond peněžního trhu (Česká pojišťovna)

4,32%

Fond JUNIOR (ING N-N)

4,30%

Fond peněžní (Credit Suisse L&P Poj.)

3,23%

Peněžní fond (Generali pojišťovna)

2,29%

Peněžní program (Aviva živ. pojišťovna)

1,86%

Garantovaný program (Aviva živ. pojišťovna)

1,60%

Fond flexibilních investic (ING N-N)

0,40%

Akciové fondy

Akciový fond (Generali pojišťovna)

17,38%

Global Equity Fond (ING N-N)

         -35,40%

Fondy fondů

Konzervativní fond (ČSOB Pojišťovna)

    7,51%*

Růstový fond (ČSOB Pojišťovna)

-20,95%*

Dynamický fond (ČSOB Pojišťovna)

-30,39%*

Fond zahraniční (Credit Suisse L&P Poj.)

-31,93%

Smíšené fondy

Fond smíšený (Credit Suisse L&P Poj.)

13,98%

Smíšený fond (Generalit pojišťovna)

13,78%

Strategický program (Aviva živ. pojišťovna)

11,67%

Smíšený fond (ING N-N)

6,70%

Vyvážený program (Aviva živ. pojišťovna)

5,67%

Smíšený fond (Allianz pojišťovna)

  4,38%*

Vyvážený fond (ČSOB Pojišťovna)

-7,64%

Mezinárodní program (Aviva živ. pojišťovna)

-14,98%

Ostatní fondy

Český Click Fond (ING N-N)

-3,00%

Fond cizích měn (ING N-N)

-9,80%

Zdroj: pojišťovny
Pozn.: * fond byl založen až v roce 2002, uvedená výkonnost je anualizována
Upozornění: zhodnocení se vztahují na tu část pojistného (po odečtění poplatků), která je umístěna do fondů

Volbou investiční pojistky jste mohli vydělat více než s klasickými produkty, ale také významně ztratit. Již z toho je zřejmé, že investiční varianta životního pojištění je určena ke dlouhodobému spoření pouze pro aktivní investory, kteří jsou ochotni podstoupit určité riziko a přesouvat vložené prostředky z jednoho fondu do druhého dle aktuální a očekávané situace na finančních trzích.

Jak hodnotíte výnosy investičního životního pojištění v loňském roce? Přesouváte finanční prostředky mezi jednotlivými fondy nebo držíte stále jeden? Do jakých instrumentů byste v současnosti investovali? Děkujeme za vaše informace.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a výnosy mizivé. Proto se Češi začínají...  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.