Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Fondy peněžního trhu: konec jedné éry?

  • 3
Růst ceny ropy, hrozba zvyšování úrokových sazeb v USA, zvýšení úrokové sazby Evropskou centrální bankou, oznamování výsledků na domácí burze: to byly hlavní faktory ovlivňující vývoj na akciových trzích. Podílové fondy tento týden nijako nenadchly.

Akciové trhy v USA nezačaly týden špatně, zejména díky dobrým firemním výsledkům a mírném poklesu ceny ropy. Opačným vývojem se prezentovaly akcie v úterý, kdy investory odrazovaly převážně nepříznivé zprávy z makroekonomické sféry. Ve středu se naopak akciím opět dařilo. Očekávané makroekonomické ukazatele tentokrát investory nezradily, největší nárůst zaznamenal technologický sektor.

Další mírný pokles si připsaly indexy ve čtvrtek, kdy kromě nepříznivých údajů o nezaměstnanosti působila negativně i rostoucí cena ropy. Na investory navíc stále negativně působí hrozba zvyšování úrokových sazeb, což se kromě rostoucí ceny ropy nejvíc podepsalo pod dalším mírným poklesem i v pátek. Hlavní indexy, až na technologický Nasdaq si tak připsaly mezitýdenní pokles (DJIA -0,3 %, Nasdaq +0,7 %, S&P 500 -0,3 %).

Týden plný zvratů má za sebou také domácí akciový trh, jehož vývoj byl výrazně ovlivněn oznamováním výsledků několika společností. Již v pondělí oznámila své výsledky společnost Zentiva, která splnila očekávání a přispěla k pondělnímu růstu doprovázenému dalšími historickými maximy hlavních indexů. Úplně jiná situace však byla k vidění v úterý, když oznamovaly výsledky společnosti Erste Bank, ČEZ, Komerční banka a Unipetrol. Až na pár výjimek postihly výprodeje prakticky všechny tituly bez ohledu na to, jestli byly výsledky pozitivní, nebo negativní.

Ve středu akcie opět rostly. Na hodinu a půl bylo pozastaveno obchodování s akciemi Českého Telecomu kvůli oznámení integrace s Eurotelem a vytvoření společnosti Telefonica O2 Czech Republic. Ve čtvrtek nastalo vybírání zisků doprovázeno poklesem cen akcií, až na Zentivu a CME, která oznámila pozitivní výsledky. Obě společnosti si připsaly růst také v pátek, kdy se k nim přidala společnost ORCO. Jelikož se ale ostatní tituly k růstu nepřidaly, oba hlavní indexy si nakonec připsaly týdenní ztrátu (PX-D -1,37 %, PX 50 -0,86 %).

Kalkulačka

Bude letos kapitálový trh opět úspěšný? Více ZDE.

Ani domácí podílové fondy tentokrát nezopakovaly výsledky z předešlých týdnů a výkonnostně zaostaly. Nevýrazná výkonnost se táhla napříč všemi skupinami fondů, od akciových až po fondy peněžního trhu, kde se tento týden do mínusu dostaly hned dva fondy, ISČS Sporoinvest (-0,02 %) a ČPI Peněžního trhu (-0,01 %).

Na čele propadů se umístily tři akciové fondy, AIG zahraničný rastový (-1,06 %), AKRO nových ekonomik (-0,81 %) a IKS Světových indexů (-0,73 %). Akciové fondy však okupují také pozice nejvýkonnějších fondů. Konkrétně jde o fondy ČPI Nové ekonomiky (+0,84 %) a ISČS Sporotrend (+0,26 %), mezi které se vklínil IKS Fond fondů (+0,65 %).

Fondy fondů tento týden jednoznačně ovládly statistiku čistých prodejů (všechny fondy AFAM za týden + 243,7 mil. Kč). Připsaly si nejvyšší přírůstek jako skupina (+235,8 mil. Kč) a také mezi nimi byly tři nejprodávanější fondy, IKS Fénix smíšený (+58,1 mil. Kč), ISČS Konzervativní mix (+56,7 mil. Kč) a ISČS Vyvážený mix (+45,0 mil. Kč).

Jednoznačný propad v důvěře investorů zažily fondy peněžního trhu (-125,1 mil. Kč). Až na fond ČSOB Výnosový, určený velkým investorům, zaznamenaly všechny záporné čisté prodeje. Jednoznačně nejvíc ztratil ISČS Sporoinvest (-75,8 mil. Kč), následován fondy IKS Peněžní trh (-23,4 mil. Kč) a Pioneer Sporokonto (-23,2 mil. Kč).

Také mezi fondy KBC/ČSOB se peněžním fondům nijak moc nedaří, fond MultiCash CZK Kap. si připsal za týden čisté prodeje ve výši -13,3 mil. Kč. Celkový výsledek (+280,2 mil. Kč) však vylepšují novinky mezi zajištěnými fondy, tento týden se nejvíce činil fond ČSOB Krátkodobého Růstu 1 (+88,9 mil. Kč).

Myslíte si, že fondy peněžního trhu definitivně ztratily nálepku nejoblíbenějších fondů u nás, nebo je to jen krátkodobý trend? Těšíme se na vaše názory.