Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy si v únoru polepšily

  18:50aktualizováno  18:50
V minulém týdnu došlo k dosti výraznému poklesu výkonnosti u některých fondů První investiční společnosti,a.s. Nejvíce postiženým pak byl 1.IN – Fond peněžního trhu, který během jediného dne ztratil 1%, což je na fond peněžního trhu vysoký pokles. Čím byla tato ztráta způsobena?

Důvodem poklesu je zveřejněné oznámení o podání návrhu na konkurs společnosti Adamovské strojírny, a.s. Jelikož portfolia některých fondů 1. IN vlastnily dluhopisy této společnosti, byly nuceny vytvořit opravné položky na pohledávky za dluhopisy strojíren. Ztráta není tak vysoká, jak by mohla. 1. IN byla informována o špatné situaci v Adamovských strojírnách, a tak už měla vytvořeny opravné položky ve výši 30% hodnoty dluhopisů. Tvorba opravných položek se dotkla následujících fondů (v závorce procentní snížení vlastního jmění): 1.IN - Fond peněžního trhu (- 1,08 %), a dále 1.IN - Středoevropský fond (- 0,91%), Investiční fond bohatství, a.s. (- 0,87 %) a 1.IN - Výnosový fond (- 0,47 %).

Jak se mohla společnost do této situace dostat a kde se ve fondu peněžního trhu objevil cenný papír, který neodpovídá charakteristice fondu? 1. IN tuto situaci vysvětluje tehdejší lákavou cenou a výnosem tohoto dluhopisu, i když se jednalo o rizikový cenný papír. Tehdejší manažeři fondů nerespektovali investiční strategii a možná rizika a zařadili dluhopisy do portfolií. 1. IN přistoupila k opatřením,které mají zabránit podobným situacím v budoucnosti.  

Čisté prodeje – ne každý může jásat

 

Unie investičních společností ČR v tomto týdnu vydala zprávu o únorovém obchodování českých fondů. Že nepřestává příliv peněz do fondů, je známá věc. Zajímavá je ale struktura čistých prodejů. I přes nárůst prostředků o 2,5 miliardy se toto lichotivé zjištění netýká každého. Z tohoto vývoje profitují zejména fondy peněžního trhu (+ 1,9 mld.) a dluhopisové fondy (+ 1 mld.). V plusu skončily ještě akciové fondy (+ 3 mil.). Velký odliv zaznamenaly smíšené fondy (- 103 mil.) a fondy fondů (- 7mil.).

 

Vliv na čisté prodeje může mít i historie podílového fondu. Pokud se jedná o kupónový fond, tj. fond přeměněný z bývalých investičních nebo uzavřených podílových fondů, můžete si být jisti, že u něj bude docházet ke snižování vlastního jmění. Celkově dosáhly čisté prodeje –234 mil. Kč, přičemž jediný nárůst o pouhé 2 mil. Kč zaznamenaly v této kategorii pouze fondy peněžního trhu.

 

Upozornění na nevýhodné odkupy

 

V současné době se vyskytují osoby, které nabízejí podílníkům otevřeného podílového fondu Komenius společnosti J&T Asset Management odkup jejich podílových listů. Jejich nabídka je ovšem vysoce podhodnocena. Tyto osoby nabízejí za jeden podílový list fondu 0,75 Kč. Reálná cena se dnes přitom pohybuje okolo 1,15 Kč za jeden podílový list. Komenius je kuponový fond, k jeho otevření došlo koncem ledna tohoto roku.

 

 

Obchodování dle UNISu

 

Obchodování v tomto týdnu nevybočovalo z dosavadního trendu, čistým prodejům opšt vévodily fondy společností IKS a ISČS. Celkově dosáhly čisté prodeje výše 342 mil. Kč.

 

 

Nejlepší

nejhorší

 

název fondu

výsledek

název fondu

Výsledek

čisté odkupy

ISČS Sporoinvest

169 mil.

ČSOB Výnosový

- 69 mil.

IKS Peněžní trh

114 mil.

IKS Globální

- 43 mil.

ISČS Sporobond

94 mil.

1. IN Výnosový

- 32 mil.

akciové fondy

Akro Eurotech

5,7%

Akro Svět

-0,9%

ISČS Sporotrend

5,4%

ČPI Farmacie a biotechnologie

-0,2%

Živnobanka AF

5,4%

ČPI Ropného a enrget. průmyslu

1,8%

dluhopisové fondy

ISČS Trendbond

0,4%

IKS Dluhopisový

-0,5%

IKS Plus bondový

0,2%

1.IN Dluhopisový

-0,2%

ČPI Korp. dluhopisů

0,1%

ISČS Bondinvest

-0,2%

fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,3%

1. IN Peněžní trh

-0,0%

ČPI Peněžní

0,3%

IKS Peněžní trh

0,0%

ISČS Merkur

0,1%

ČSOB Český peněžní

0,02%

fondy fondů

IKS Fond fondů

4,6%

 

 

ISČS Globaltrend

4,2%

 

 

1.IN Fond fondů

1,6%

 

 

smíšené fondy

Živnobanka KBF

3,9%

1. IN PIF

-0,1%

PPF Smíšený

3,9%

Newton KSIO

-0,04%

ČPI Smíšený

3,9%

Akro Český

0,0%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.