Fondy v novém kabátě

Fondy a celé odvětví kolektivního investování prodělávají v současnosti mnoho změn a další významné novinky lze čekat v dalších měsících. Kromě situace na trzích a úspěšnosti jednotlivých typů fondů se mění i celá struktura odvětví. Slučování fondů, změny daňových zákonů i komplexní změna právního prostředí jsou hlavním tématem dnešních dnů.

Z posledních událostí můžeme jmenovat například změnu zdanění fondů (platnou, pokud ji schválí i senát a podepíše prezident, od nového roku), nebo změnu zákona o DPH platnou od října. Ta byla také hlavním viníkem dalšího odlivu prostředků z domácích fondů, jejichž majetek za říjen poklesl o 1,2 mld. Kč na 104,7 mld. Kč. Nové prodeje za říjen  převýšily odkupy pouze u akciových fondů (+123 mil. Kč) a fondů fondů (+24 mil. Kč). Největší záporné čisté prodeje zaznamenaly fondy peněžního trhu (-442 mil. Kč), kde tentokrát nejvíce peněz odteklo z fondu IKS Dividendový. Odkupy z tohoto fondu pro institucionální investory činily 2,6 mld. Kč, což však kompenzovaly vysoké prodeje u peněžních fondů pro retailovou klientelu ve výši 2,1 mld. Kč. Čisté prodeje v červených číslech však vykázaly i dluhopisové (-333 mil. Kč) a smíšené fondy (-214 mil. Kč).

K dalším změnám patří konsolidace fondů, např. právě probíhající slučování u fondů investiční společnosti AKRO, nebo v minulém týdnu dokončené sloučení ISČS Merkuru, který byl pohlcen ISČS Sporoinvestem. Pokles počtu domácích fondů (slučování ve skupinách J&T a ČSOB/PIAS,…) kompenzují tři nové fondy společnosti CREDIT SUISSE ASSET MANAGEMENT, které začne nabízet ve své síti Citibank.

Největší dopad na fondové odvětví bude pravděpodobně mít nová právní úprava podnikání na kapitálovém trhu a nová regulace kolektivního investování. Vláda totiž na svém zasedání ve středu 12. listopadu schválila dvě klíčové normy: zákon o podnikání na kapitálovém trhu, který nahradí zákon o cenných papírech a některé další, např. zákon o burze cenných papírů; a zákon o kolektivním investování, nahrazující zákon o investičních společnostech a investičních fondech. (Z oblasti

Pro koho je vhodné investiční životní pojištění?
Jaká jsou s ním spojena rizika? Znají poradci problematiku finančních trhů?
Více v TOMTO článku

kapitálových trhů vláda schválila ještě nový zákon o dluhopisech, zde se však jedná o relativně méně významné změny.) Nyní čeká nové zákony projednávání v poslanecké sněmovně a senátu.

Nové zákony se sice připravují již od roku 2001, přesto se dnes schvalují ve spěchu, aby bylo české právo harmonizováno s Evropskou unií do vstupu v květnu 2004. K oběma normám mají zúčastněné strany (Ministerstvo financí, Komise pro cenné papíry, investiční společnosti,…) množství připomínek a výhrad, nicméně všeobecně převládá přesvědčení, že zákon s některými chybami, je lepší než žádný zákon (resp. současný stav). Více rovněž v TOMTO článku - Vláda rozšířila fondům možnosti investování.

Obchodování podle UNISu

Minulý týden nebyl pro domácí fondy ve srovnání s ostatními příliš úspěšný. Akciové trhy v posledním týdnu spíše ztrácely (DJIA –0,2 %, Eurostoxx 50 +0,4 %, PX-D –1,2 %), což se podepsalo na nižších výnosech akciových fondů, než na jaké jsem byli zvyklí z minulého měsíce. Vítězové z minulého týdne se nyní propadli na konec žebříčku, nejvíce v červených číslech skončil IKS Světových indexů (-1,17 %), naopak nejvyšší výnos si tentokrát připsali podílníci Fondu farmacie a biotechnologie od ČP-Investu (+0,94 %). Ve výkonnosti od začátku roku je pořadí fondů na nejvyšších příčkách stále stejné. Výnos 24,8 % zaznamenal ISČS Sporotrend, ČPI Fond nové ekonomiky 21,8 % a s 12 % se o třetí místo dělí ČSOB Akciový mix, AKRO mezinárodní akciový a ISČS Eurotrend.

Světovým dluhopisovým trhům se v minulém týdnu podařilo ochránit hladinu výnosů od dalšího posilování (v USA pomohly údaje o držených dluhopisech americké vlády v zahraničních bankách). Přesto, že výnosová křivka zůstala na svém místě i u domácích dluhopisů, skončila většina dluhopisových fondů se zápornou týdenní výkonností. Nejvíce ztratil ISČS Bondinvest (-0,28 %), jen o trochu méně ČSOB Bond mix (-0,21 %).

Dluhopisové fondy opět nejméně přitahovaly nové investory. Odprodeje zpět investičním společnostem převýšily nově vydané podílové listy u dluhopisových fondů o 278 mil. Kč. Nejvíce peněz odčerpali investoři z ISČS Sporobondu (-123 mil. Kč), IKS Dluhopisového (-106 mil. Kč), Živnobanka obligačního fondu (-37 mil. Kč) a ČSOB Bond mixu (-19 mil. Kč). Úspěšné byly tentokrát retailové fondy peněžního trhu, do kterých naopak přibyla takřka stejná částka (+281 mil. Kč), jaká z dluhopisových fondů odtekla. Nejvíce získal ISČS Sporoinvest (+190 mil. Kč), kterému k růstu majetku výrazně pomohlo i takřka 95 mil. Kč z ISČS Merkuru. Celkově do domácích retailových fondů přibylo jen 38 mil. Kč.

V týdenní výkonnosti se tentokrát dva peněžní fondy přesunuly do záporných hodnot: Živnobanka Sporokonto (-0,02 %) a IKS Peněžní trh (-0,01 %). Smíšené fondy prohloubily ztrátu z akciových trhů i o špatné výsledky z dluhopisové části portfolia a v průměru skončily se ztrátou –0,13 %.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond farmacie a biotech. 0,94% IKS fond světových indexů -1,17%
ČPI globál.značek 0,38% ISČS SPOROTREND -0,52%
ISČS EUROTREND 0,33% ČSOB Akciový Mix -0,31%
Dluhopisové ISČS SPOROBOND 0,16% ISČS BONDINVEST -0,28%
IKS Plus bondový 0,07% ČSOB Bond Mix -0,21%
ISČS TRENDBOND 0,07% Živnobanka obligační fond -0,09%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -0,63%    
IKS fond fondů -0,66%    
Peněžního trhu AKRO OBLIGACE 0,14% Živnobanka Sporokonto -0,02%
ISČS SPOROINVEST 0,05% IKS peněžní trh -0,01%
ČSOB výnosový 0,04% ČPI OPF Peněžní 0,01%
Smíšené investAGe AG7 FOND 0,90% AKRO Český -0,77%
J&T OPPORTUNITY CZK 0,37% AKRO mezinárodní balancovaný -0,57%
Pioneer Trust 0,36% IKS balancovaný -0,37%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 662,0 ISČS SPOROBOND -122,8
ISČS SPOROINVEST 190,1 IKS dluhopisový -105,6
IKS Dividendový 101,6 Živnobanka obligační fond -37,3
Zdroj: UNIS ČR