Fondy životního cyklu – alternativa penzijního připojištění

  • 9
Kdo z nás by nemyslel na zadní kolečka. Ať si to chceme přiznat či ne, každý z nás chce mít svůj kus jistoty a již dnes zvažuje, z čeho bude žít v důchodu. Spoléhat se na státní důchodovou politiku by bylo přinejmenším krátkozraké...
Kdo z nás by nemyslel na zadní kolečka. Ať si to chceme přiznat či ne, každý z nás chce mít svůj kus jistoty a již dnes zvažuje, z čeho bude žít v důchodu. Spoléhat se na státní důchodovou politiku by bylo přinejmenším krátkozraké. Proto se snažíme sami akumulovat své bohatství tak, abychom měli v důchodu dostatečnou finanční rezervu, která nám zajistí klidné stáří. Někdo investuje do svého vzdělání, aby si po studiu našel lépe placenou práci, někdo investuje na akciových trzích doufaje v štěstěnu, jiný zase pečlivě střádá peníze stavebním spořením nebo penzijním připojištěním.

Zajímavým, a v Čechách zatím takřka neznámým způsobem spoření na stáří jsou tzv. fondy životního cyklu (life-cycle funds). Tyto fondy jsou otevřenými podílovými fondy, jejichž cílem je maximalizace výnosu fondu v době odchodu do důchodu svých podílníkům. Fond má většinou přesně určen rok, kdy má být dosaženo maximálního výnosu. Např. fond Fidelity Freedom 2010 je ideální pro dnešní padesátníky, kteří odejdou do penze v roce 2010, a třeba fond Fidelity Freedom 2040 je vhodný pro mladé lidi mezi 20-30 lety věku, kteří odejdou do důchodu okolo roku 2040 a již dnes chtějí spořit na stáří.

Proč zvláštní fondy?
Investiční cíle se v průběhu našeho života mění. Zatímco v mládí je hlavním cílem zabezpečit rodinu, ve středním věku již jsme schopni ušetřit ušetřit část svého příjmu a tyto peníze investovat tak, abychom z nich měli v pozdějším věku maximální užitek. Zároveň ale chceme, aby námi naspořené peníze nebyly ohroženy krátkodobým výkyvem trhu. Proto je vhodné omezovat riziko tím, že s rostoucím věkem přesouváme část peněz do bezpečnějších kategorií aktiv než jdou akcie – dluhopisů a instrumentů peněžního trhu. Optimální strukturu portfolia podle věku naleznete ve článku Kolik peněz investovat do akcií?.

Ideálním způsobem spoření do důchodu je tedy pravidelně ukládat určitou částku s tím, že v počátku veškeré peníze investujeme do akcií a s postupujícím věkem část měsíční úložky investujeme do dluhopisů a do peněžního trhu. Zhruba deset let před odchodem do důchodu již investujeme veškeré peníze do dluhopisů. Zároveň postupně prodáváme akcie z portfolia a za utržené peníze nakupujeme dluhopisy. V době odchodu do důchodu by se naše portfolio mělo skládat minimálně z 60% z dluhopisů a bezpečných bankovních vkladů.

Je zřejmé, že naplňování této strategie není pro běžného investora jednoduché, neboť vyžaduje časté upravování investiční pozice. Pokud investujete do fondu životního cyklu, veškeré problémy s úpravou pozic odpadají, neboť se o ně postará manažer fondu. Tyto fondy jsou tak výhodné především pro investory, kteří investování příliš nerozumí a nevyvarují se tak některým základním investičním chybám. Nejčastější chybou mezi českými investory je přitom ukládání veškerých naspořených peněz do fondů peněžního trhu, které mají jen nízkou výkonnost. Zvýšení podílu akcií při tak dlouhém investičním horizontu jako je důchod může totiž výrazně zvýšit výnos při pouze mírném růstu rizika.

Fondy životního cyklu fungují obvykle jako fondy fondů, které investují v prvních letech existence do akciových fondů s tím, že se snaží obvykle aktivně vyhledávat růstové příležitosti. S postupujícím časem se čím dál větší část portfolia fondů skládá z dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu.

Jak šetřit na důchod v Čechách?
Fondy životního cyklu nejsou zatím bohužel v Čechách nabízeny. Čeští investoři jsou tak odkázáni na alternativní, méně dokonalý, způsob investování, kterým jsou tzv. fondy životní strategie. Tyto fondy jsou obvykle fondy fondů, které mají stabilní rozložení portfolia do různých tříd aktiv tak, aby odpovídalo „chuti“ různých investorů. Fondy s vyšším podílem akcií jsou obvykle nazývány jako agresivní nebo dynamické, fondy s nižším podílem akcií jako vyvážené nebo balancované a fondy s minimálním podílem akcií jako konzervativní nebo defenzivní. Tyto fondy jsou obvykle koncipovány jako podfondy zastřešujícího fondu, a proto je velmi jednoduché přesouvat peníze z jednoho fondu do druhého.

Následující příklad ukazuje jeden z možných postupů: Investorovi 30 let a začal spořit na důchod, do kterého odejde v 60 letech. Od 30 do 40 let investor investuje do agresivního fondu, od 41 do 50 let do vyváženého fondu. V padesáti letech převede peníze z agresivního fondu do vyváženého fondu. Od 51 let do 60 let investor investuje již jen do konzervativního fondu. V 60 letech přesune investor veškeré peníze z vyváženého fondu do konzervativního fondu. Od 61 let tak investor není vystaven riziku velkého poklesu hodnoty svých úspor.

V následující tabulce jsou uvedeny vybrané fondy životní strategie dostupné v ČR:

Agresivní

Vyvážené

Konzervativní

Parvest Horizon 30 Euro

Parvest Horizon 20 Euro

Parvest Horizon 10 Euro

CA Fonds Basket IV

CA Fonds Basket II

CA Fonds Basket I

ING Multicolour Red Fund

ING Multicolour White Fund

ING Multicolour Blue Fund

KBC Master ČSOB Dynamický fond

KBC Master ČSOB Vyvážený

KBC Master ČSOB Konzervativní fond

Raiffeisen - Fond fondů růstový

Raiffeisen - Fond fondů balancovaný

Raiffeisen - Fond fondů konzervativní

Zürich Invest Chance Portfolio

Zürich Invest Balance Portfolio

Zürich Invest Basis Portfolio

Myslíte již dnes na svůj důchod? Myslíte si, že fondy životního cyklu nebo fondy životní strategie jsou vhodným nástrojem k financování důchodu? Napište nám svůj názor!