GSM banking: do banky odkudkoliv

Potřebujete komunikovat s bankou, ale nechcete hledat pobočku, pevnou linku, nebo počítač s připojením? Potom můžete využít svůj mobilní telefon a využít GSM Banking. Co všechno vám tento kanál přímého bankovnictví umožní a za jakou cenu?
telefonování

telefonování | foto: Profimedia.cz

GSM Banking, tedy služba umožňující klientům bank pomocí menu řízené aplikace nahrané na SIM kartě jejich mobilního telefonu provádět operace na jejich účtu, slaví letos osmé narozeniny. Jeho zrod se datuje k roku 1998, kdy jej začala nabízet Expandia Banka (dnešní eBanky) ve spolupráci s Paegasem (dnešním T-Mobilem). Česká republika byla přitom jednou z prvních zemí na světě, kde se zrodila spolupráce mezi mobilními operátory a bankami -Expandia Banka tehdy byla třetí bankou na světě, která službu GSM banking nabídla.

GSM banking dnes v Česku nabízí osm bank a všichni tři operátoři. T-Mobile a Eurotel spolupracují se sedmi bankami, Vodafone se šesti. Z toho je patrné, že pokud banka GSM Banking nabízí, neznamená to automaticky, že dává svým klientům na výběr mezi všemi operátory – u HVB Bank mohou tuto službu využít pouze ti, jejichž operátorem je T-Mobile, zatímco u Raiffeisenbank jen zákazníci se SIM kartou společnosti Eurotel. Ovšem zatímco HVB Bank nabídne GSM Banking všech operátorů po obchodním spojení s Živnostenskou bankou v příštím roce, Raiffeisenbank v současné době rozšíření neplánuje. Uvažuje však do budoucna o možnosti zavedení JAVA bankingu (viz dále).

Složité operace v GSM bankingu nehledejte

Stejně jako počet operátorů nasmlouvaných bankou se liší i množství funkcí jednotlivých bankovních aplikací – záleží na operátorovi i na bance klienta. A jejich rozsah je opravdu různý, ovšem vzhledem k možnostem mobilu i značně omezený, takže bývá GSM banking někdy pokládán za doplňkový kanál pro zjišťování zůstatků či provedení platby, když není po ruce internet. Standardem mezi nabízenými funkcemi jsou pasivní operace, jako je právě zjišťování zůstatku na účtu či historie transakcí, a dále z aktivních zejména zadání tuzemského příkazu k úhradě. S výjimkou eBanky dále všechny banky umožňují alespoň zřízení trvalého příkazu. Potom jsou zde služby, které již nabízí jen některé banky, případně jen s některými operátory – zřízení inkasa, SIPO, termínovaného vkladu či dobíjení předplacených karet operátorů. Tento výčet však samozřejmě není úplný.

Podrobnou tabulku naleznete v textech dále. Nicméně již ze zevrubného výčtu je patrné, že GSM Banking má svá omezení – není vhodný pro složitější služby. Přes internet i přes telebanking zařídíte většinou více. Pro někoho může být významným omezením i nemožnost zadat příkaz k úhradě do ciziny – jeho podání a zpracování je totiž v rámci GSM bankingu příliš komplikované. To spolu s relativně nepohodlným ovládáním nahrává rozvoji nové technologie – Java bankingu, který  u nás zatím nabízí Komerční banka a Živnostenská banka. Jde o službu, kdy účet ovládáte přes mobil on-line pomocí webového prohlížeče  a platíte tedy za přenesená data. Další z bank o jejím zavedení uvažují. Některé pohlížejí dále.

„Očekáváme, že v nejbližší době bude uvedena vhodnější technologie na bázi „open web browser“, která odstraní všechny negativní rysy JAVA řešení,“ uvedla k tomu Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Abyste mohli využívat služby GSM Banking, potřebujete mít samozřejmě účet u dané banky a SIM kartu, která tuto službu podporuje. Zatímco Eurotel a T-Mobile v současné době vydávají SIM karty, které podporu služby mají v sobě zahrnutu automaticky (službu nepodporují jejich starší typy karet), u Vodafone si musíte říct i SIM plus. Aktivace služeb SIM plus pak stojí 91 korun.

Poté si musíte o GSM Banking zažádat u své banky. U Eurotel a Vodafone je nutná pouze aktivace prostřednictvím SMS. U T-Mobile je vždy nutné dostavit se do banky a nechat si aplikaci nahrát.

popisekUPC PŘINÁŠÍ TVRDOU KONKURENCI
pro Telecom: vyděláte na tom?

A jak je GSM banking chráněn před zneužitím? Při využití technologie SIM Toolkit je veškerá komunikace mezi vaším telefonem a bankou zašifrovaná (s výjimkou např. SMS informací o kurzech). GSM bankovnictví je možné využívat pouze z bance ohlášené SIM karty. Tím se snižuje pravděpodobnost zneužití a zjednodušuje ověření totožnosti klienta. Navíc je aplikace chráněna bankovním PINem – kódem BPIN (u Vodafone MPIN), který potřebujete pro každé přihlášení, stejně jako přečtení zpráv od banky.  Klient je tedy identifikován telefonním číslem mobilního telefonu a autentizován vložením BPIN/MPIN.

Máte více bankovních účtů? Pak vás možná bude zajímat, kolik bankovních aplikací se vejde na vaši SIM kartu. Pokud je vašim mobilním operátorem Vodafone či Eurotel, potom až deset (u SIM karty SMART od Eurotel až 15). Pokud však využíváte služeb T-Mobilu, „udrží“ vaše SIM karta maximálně dvě (starý typ dokonce jen jednu). A co počet z pohledu z druhé strany – totiž kolik aplikací vám povolí vaše banka, pokud používáte víc SIM karet, navíc třeba různých operátorů, a chcete využívat GSM Banking každého z nich? Omezení existuje v tomto směru pouze u GE Money Bank, a to na jednu SIM kartu.

Banky si nechají za GSM Banking slušně zaplatit

Cena za měsíční paušál bývá obsažena a balíčku služeb, někdy dokonce s internetbankingem a telebankingem dohromady (ČS, ČSOB, HVB Bank, Živnobanka či eBanka). Zajímavý je v tomto přístup Poštovní spořitelny, která si (podobně jako u internetbankingu) nechává platit za transakce, paušál ovšem nevyžaduje žádný.

Tím ovšem výčet nákladů samozřejmě nekončí. Že je nutné počítat s položkou za uskutečněnou platbu, je více než zřejmé. S cenou zaplacenou operátorovi za odeslání SMS bance asi většina klientů také počítá. Méně známé jsou již poplatky za SMS zprávy přijaté od banky. Právě tyto položky pak dokáží náklady na ovládání účtu přes mobil pěkně zvýšit. Některé banky si účtují například i poplatky za změnu nastavení či zrušení služby. Je tedy vhodné informovat se o všech poplatcích dopředu. Vyčíslení nákladů spolu s modelovými příklady naleznete v textech dále.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...