Handicapovaní mohou najít zaměstnání s pomocí internetové Burzy práce

Devatenáctiletý Honza pracuje jako tvůrce internetových stránek, čtyřicetiletý Martin vede personální oddělení, devětapadesátiletá Jarmila je grafička. Všechny spojuje zdravotní postižení, které jim přes vysokou kvalifikaci dlouhodobě bránilo v nalezení práce.

Místo se jim podařilo sehnat až přes internetový portál Burza práce, který na přelomu roku zprovoznilo Konto Bariéry. „Do dnešního dne jsme díky burze pomohli najít uplatnění pro sedm zdravotně postižených,“ říká šéf projektu Rudolf Kubík. Nejde jen o lepení obálek či navlékání korálků, ale o plnohodnotné, kvalifikované pozice. Mezi nově zaměstnanými je i programátor, marketingový ředitel či daňová poradkyně.

Proškolíme zaměstnance na míru
Na portálu Burza práce se mohou handicapovaní uchazeči zaregistrovat, vytvořit si vlastní životopis a vyhledávat zaměstnavatele, o kterých předem vědí, že jim jejich zdravotní omezení nevadí. „Nemyslím si, že by postižení naráželi přímo na diskriminaci, ve firmách je spíš často obava, že něco nezvládnou,“ říká ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Portál Burza práce vznikl v návaznosti na dřívější projekt Počítače proti bariérám. „Školili jsme handicapované v práci na počítačích, ale jen velmi málo z nich pak skutečně našlo zaměstnání, to jsme se rozhodli změnit,“ popisuje Božena Jirků a hned hovoří o dalším začínajícím projektu, který má šance zdravotně postižených na nalezení práce ještě zvýšit: „Připravujeme takzvanou univerzitu 4G. V jejím rámci firmám přímo nabízíme, že jim vyškolíme uchazeče na míru.

Pokud se bude zaměstnavatel například obávat, že uchazeč ještě neumí dobře anglicky, dostane od nás jazykové lekce.“ Konto Bariéry získalo na svou „univerzitu“ grant od společnosti IBM a další společnosti se hlásí. „Zdá se, že se tento způsob ujme, pro firmy je přínosný a poměrně pohodlný,“ míní Jirků.

Využít Burzu práce může každý handicapovaný, největší podíl zájemců však tvoří vozíčkáři, na které se Konto Bariéry zaměřuje především.

Od počítačů k angličtině
Příležitosti využívají hlavně lidé po úrazech, kteří už nemohou pokračovat ve své původní profesi. Automechanik se tak může nejprve v projektu Počítače proti bariérám naučit ovládat výpočetní techniku, přes Burzu práce pak oslovit zaměstnavatele, který hledá počítačově gramotného pracovníka, a následně si třeba v univerzitě 4G doplnit jazykové znalosti či jiné schopnosti. Projekt se časem možná rozšíří i na nevidomé.

Rada MF DNES
Jste handicapovaní a nemůžete najít práci? Portál Burza práce můžete navštívit na internetové adrese www.bariery.cz/burzaprace. Vytvořte si vlastní životopis a hledejte v nabídce volných míst.

, ,