Dělení, peníze, výběr

Dělení, peníze, výběr | foto: iDNES.cz

Hitem je investiční pojištění

  • 1
Pojišťovny nezůstávají jen u jednoho typu životního pojištění. Nabízejí jich tolik, že klient-laik může mít problém se v produktech orientovat.

Životní pojištění je jedním z nejsložitějších. Mnoho klientů je proto nezkoumá, spokojí se s tvrzením: „Mám pojistku, tak mohu být v klidu“. Základní přehled o nabídce se však vyplatí – kdo ho má, ten rozhodně nekoupí pojistku, která je mu k ničemu, jen je za ni třeba platit. Nebo se nespoléhá na produkt, který mu v případě nouze skoro nepomůže.

Z čeho můžete vybírat

Na trhu naleznete několik základních typů pojištění:

- rizikové (platíte jen za krytí rizika, nespoříte, a tudíž ani při výpovědi pojistky nic nedostanete)
- kapitálové (pojistka kryje riziko vaší smrti a zároveň je dáno, že když se dožijete konce pojistky, dostanete minimálně onu pojistnou částku vyplacenu, je garantovaná smlouvou)
- důchodové (obdoba kapitálové pojistky, při dožití však nejsou peníze vyplaceny naráz, ale formou renty. Jde o jiný produkt než penzijní připojištění)
- investiční (platíte za krytí rizika,ostatní peníze, které pojišťovně zaplatíte, za vás ústav investuje podle vašeho přání, částka, kterou na konci pojištění dostanete, není předem garantovaná)

K dispozici jsou i různé kombinace. Podle Miriam Hanákové, analytičky finančních produktů ze společnosti Benefita, mají smysl hlavně dva typy pojistek – rizikové a investiční. Ostatní nejsou kvůli poplatkům pro klienty příliš výhodné. „S investičním pojištěním se dá skutečně kouzlit,“ říká analytička, „kdo skutečně potřebuje pojistit, může si smlouvu nechat nastavit tak, že prakticky celé pojistné jde na riziko úmrtí. Finančně je to stejné dokonce i výhodnější než u čistě rizikové pojistky. Hlavně proto, že při splnění zákonných podmínek u investiční pojistky můžete ušetřit na dani z příjmu, což u rizikové nelze.“

 


Reklama