Hledat práci až v září je pozdě, protože absolvent zmešká mnoho příležitostí a...

Hledat práci až v září je pozdě, protože absolvent zmešká mnoho příležitostí a nakonec je možné, že zůstane bez práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Práci hledejte už o prázdninách. Jinak vás volné dny mohou vyjít draho

  • 24
Pokud si užíváte prázdniny a hledání práce jste odložili až na září, nemusí se vám to vyplatit. Čerstvým absolventům hrozí, že pak zůstanou bez práce dlouhé měsíce. Podle personalisty Filipa Brože z poradenské společnosti McRoy totiž v mnoha firmách hledají nové lidi právě v létě, s nástupem od září.

Výběrové řízení může trvat i několik týdnů a skládat se z více kol. Hledat práci až v září je rizikové, protože uchazeč zmešká mnoho příležitostí a nakonec je možné, že zůstane bez práce.

Velkou roli samozřejmě hraje i to, jakou školu a obor mladý člověk vystudoval. Někteří absolventi si práci najdou okamžitě, na ostatní čeká množství pohovorů, než se k novému zaměstnání dostanou.

Může se hodit

Hledáte práci? Podívejte se na jobDNES.cz.

Potřebujete profesionální životopis? Vytvořte si ho zdarma, rychle a jednoduše na jobDNES.cz.

O specialisty v oboru informačních technologií se firmy perou. Naopak filosofové, kulturologové, sociální pracovníci nebo environmentální manažeři budou práci hledat déle. IT specialisté si tedy mohou dovolit nechat hledání práce na později, ti ostatní ne.

Podobná situace je i v případě středoškolských pozic. Velký zájem je o programátory CNC strojů, CNC obráběče kovů, svářeče či elektrikáře. Na pozoru by však měli být zedníci, lesní pracovníci, krejčí a profese v zemědělství. V těchto oborech je dobré začít práci hledat hned, jinak se může stát, že dotyčný rozšíří řady dlouhodobě nezaměstnaných.

„Za vodou“ jsou mladí lidé s praxí

Zkušenosti ve svém oboru má přibližně čtvrtina mladých lidí. Jejich šance najít si rychle práci je třikrát vyšší než u těch, kteří žádnou praxi nemají.

Mladým lidem lze tedy doporučit, aby se snažili najít si během školy brigádu v oblastech, ve kterých by v budoucnu mohli hledat zaměstnání. Mnohé firmy jsou navíc zvyklé přijmout ty, se kterými měly na pozici brigádníků dobré zkušenosti. Proto se určitě vyplatí brigády nepodceňovat.

Největší chyby, kterých se absolventi dopouštějí

Chyba Mají nereálné požadavky na plat.

Chyba Uvedou nereálné požadavky na pozici (například se hned chtějí bez praxe stát manažerem).

Chyba Projevují strach a jsou zbytečně nervózní.

Chyba Předvedou nulovou odpovědnost a neochotu přizpůsobit se.

Chyba Nejsou připraveni na práci. V Česku panuje diametrální rozdíl mezi školou a praxí, což není chyba absolventů, ale spíše vzdělávacího systému.