Hledání práce přes internet stěžuje americkým firmám dodržování zákona

Když sedmapadesátiletý poštovní dispečer ze St. Luis Paul Regna přišel o svou práci, necítil se ještě zralý na důchod. Oprášil proto svůj životopis a začal odpovídat na inzeráty. A vmžiku se ocitl v úplně jiném světě, než jaký si pamatoval z doby před pětatřiceti lety, kdy naposledy hledal práci. Dlouhé cesty na pracovní úřad nebo volání do firem, zda někoho nepotřebují, vystřídalo zasílání životopisu mailem a vyplňování elektronických formulářů online.

"Je to teď úplně jinak než v roce 1968. Vše je teď jakési aseptické. Doposud jsem ještě s nikým nemluvil ani po telefonu. Když jsem chtěl u jedné firmy zjistit, jak to dopadlo s mou žádostí, ani jsem nenašel číslo telefonu," říká Regna.

Zkušenost Paula Regny není zdaleka ojedinělá. Naopak, například společnosti jako Boeing nebo Monsanto již životopisy přijímají pouze v elektronické podobě. Proto Komise pro rovné pracovní příležitosti, která dohlíží na dodržování federálních antidiskriminačních zákonů, připravuje nová pravidla, beroucí v úvahu skutečnost, že stále více firem hledá zaměstnance přes internet. Zákon firmám o více než sto zaměstnancích totiž zatím přikazuje, že musí archivovat všechny došlé životopisy po dobu alespoň jednoho roku a vést evidenci o všech žadatelích o práci, zahrnující údaje o jejich věku, rase a pohlaví. Na základě těchto údajů komise zkoumá, zda náborový proces firem není diskriminační.

Kritici zákona si stěžují, že zpracování dat ze všech životopisů, které přicházejí přes internet, je velmi nákladné a časově náročné. "Nemělo by být naší odpovědností shromažďovat údaje pro federální orgány," říká Allan Weitzman z právní firmy Proskauer Rose LLP, která zastupuje firmy. "Pokud vám začnou chodit statisíce životopisů, není prostě možné vést o všech evidenci." Přes internet hledá práci více než 52 milionů Američanů, což je o šedesát procent více než v roce 2000. Odborníci soudí, že antidiskriminační normy, které byly formulovány někdy v šedesátých letech, jsou prostě zastaralé. "Snažíme se teď vymyslet, jak tyto předpisy upravit i pro éru internetu tak, aby zaměstnavatelé nebyli sběrem dat neúměrně zatěžováni," říká Carol Miaskoff, poradce komise.

"Shromažďování demografických údajů o žadatelích může být problematické", říká Michael Droke, prspecialista na pracovní právo z advokátní kanceláře Dorsey & Whitney v Seattlu. Aby se firmy vyhnuly případným žalobám, musí jednat tak, aby tyto údaje nijak neovlivnily náborový proces. Nemohou nutit kandidáty, aby jim například poskytli informace o jejich rasové nebo etnické příslušnosti. Žadatelé musí dodat tyto údaje dobrovolně nebo je firma musí dokázat odhadnout ze životopisu. Jeff Kaye, ředitel dallaské personální agentury Kaye/Bassman International Corp. tvrdí, že jenom společnosti s vysoce sofistikovaným systémem elektronického zpracování personálních dat mohou při náboru efektivně získávat a třídit data z elektronicky zaslaných životopisů.

Zdroj: The Mercury News, LMC.jobs