ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hledání pracovního místa je stres. Mluvte o svých pocitech, radí odborníci

  • 26
Armáda nezaměstnaných do konce roku vzroste. Propouštět se bude v restauracích, hotelech, obchodních řetězcích i jinde. Najít práci bude o to složitější. Pokud nechcete ztratit sebevědomí, je důležité mluvit o pocitech.

O jedno místo se často uchází několik nezaměstnaných. Zaměstnavatelé si tak díky přesycenosti na trhu práce mohou vybírat ze širokého spektra uchazečů.

V nevýhodě může být zvlášť mladá "ztracená generace", které chybí praxe. Kvůli velmi dobrým teoretickým znalostem mívají mladí uchazeči i vysoké finanční nároky a nepřiměřená očekávání. Najít práci pak může být o to těžší.

Nemožnost najít místo působí na sebevědomí

Mladé generaci jsou konkurencí hlavně starší kandidáti s dlouholetými praktickými zkušenostmi. Ti často neváhají jít i pod svoji cenu, jen aby se jim podařilo dosáhnout zajímavého zaměstnání a zároveň byli schopni zabezpečit rodinu. Teoretické znalosti u mnohých zaměstnavatelů tak ztrácejí na hodnotě a důležitější se stávají praktické zkušenosti.

Zdravotní problémy spojené s nemožností získat práci jsou velmi individuální, největší dopad mají na sebevědomí. Nejčastěji se objevuje narůstající pocit nejistoty, pokles sebedůvěry a strach o budoucnost. Typický je pocit vlastní neschopnosti zaměstnání získat, úvahy, že je člověk na danou situaci sám, a z toho všeho narůstající frustrace.

Východiskem pro mladé uchazeče bývá odchod do zahraničí nebo prodloužení si mládí dalším studiem, což je ovšem jen dočasné řešení. Negativní pocity se mohou projevit i ve fyzické oblasti, a to nespavostí, žaludečními problémy, bolestmi hlavy, nervozitou, častými změnami nálad, někdy i vysokou únavou.

Dočasná práce může být určitým východiskem

Je otázka, zda vzít i zaměstnání, které neodpovídá dosaženému vzdělání. Člověk by měl takovou nabídku přijmout s vědomím, že je to jen dočasná práce.

Měla by přesto aspoň zčásti naplňovat jeho potřeby a trochu se přibližovat "vysněnému" zaměstnání, jinak může být výsledkem jen demotivace, znechucení a rychlý odchod z práce. To může mít negativní dopad nejen na osobnost, ale i na kariérní profil.

Přitom je dobré vědět, že nezaměstnanost se netýká jen samotného uchazeče o práci, ale i celé rodiny – může se odrazit na vztazích rodinných příslušníků, jejich nárocích a na vzájemné komunikaci.

Najděte si vhodného důvěrníka a svěřujte se

Důležité je nebát se o svých pocitech a prožíváních mluvit a najít si důvěrníka, kterém je to možné říci – ať už je to rodina, partner či partnerka, kamarádi nebo odborná pomoc.

Zároveň je potřeba si stanovit jasná pravidla – například pokud jsem nezaměstnaný, budu doma pomáhat, ale musím mít čas i na vlastní aktivity.

Dbejte i na správné nakládání s volným časem. Je dobré si udržet zažitý rytmus, případně ho vyplnit vzděláváním – jazykovými nebo rekvalifikačními kurzy či jinými aktivitami, které člověka naplňují, například sportem nebo uměleckými kroužky.

Zapamatujte si

Jak si i bez práce uchovat duševní zdraví
• Mluvte o svých problémech.
• Dodržujte pravidelný denní režim.
• Snažte se aktivně i pasivně odpočívat.
• Najděte si jiné možnosti realizace – pomáhejte v rodině, dělejte dobrovolnickou práci.
• Nepodléhejte chvilkovým náladám, uvědomte si, že je to jen dočasný stav.
• Vyhýbejte se alkoholu a jiným návykovým látkám.

Zdroj: Katarína Čičáková, psycholožka, Assessment systems