„Kapesné je vhodný způsob, jak naučit děti finanční odpovědnosti,“ říká...

„Kapesné je vhodný způsob, jak naučit děti finanční odpovědnosti,“ říká psycholožka Julie Rákosová. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kapesné dávejte a moc neřešte, za co děti utrácí, radí psycholožka

  • 18
Kapesné by mělo být pravidelné a přiměřeně vysoké. Děti si mohou občas říct i o něco navíc, rodiče by se ale neměli stát bezednou studnou na peníze. Středoškolák si může z kapesného platit třeba i školní obědy, míní psycholožka Julie Rákosová.

Dávat, nebo nedávat dětem kapesné? A když to rodiče nedělají, co se může stát?
Kapesné je vhodný způsob, jak naučit děti finanční odpovědnosti. Děti mají určitou, byť třeba malou částku, se kterou se učí hospodařit. Navíc získávají reálný přehled o cenách a vůbec o fungování trhu. Když kapesné není, k ničemu takovému nemá dítě příležitost.

Jak často dávat dětem kapesné?
Někteří rodiče upřednostňují pravidelnou výplatu kapesného. Jiní zase dítěti dají příslušnou částku na požádání nebo pokud dítě potřebuje něco koupit či zaplatit. V tomto případě je riziko, zvlášť pokud jsou částky vyšší, že dítě bude vnímat zdroj peněz jako nevyčerpatelný proud. Někteří rodiče to řeší tak, že stanoví měsíční strop. Pokud je to pro rodiče jen trochu možné, pravidelné kapesné doporučuji. Nejlépe už od první třídy nebo i dříve, pokud dítě umí počítat.

Jak moc by děti měly být informovány o finanční situaci rodiny? Odkdy se mají podílet na finančním rozhodování o rodinných věcech?
Je-li rodina v takové situaci, že nemůže obětovat ani malý obnos, rodiče by neměli trpět výčitkami, že děti ochuzují. I to, že na kapesné prostě nemáme, je totiž pro dítě důležitá informace. Potomek si zaslouží být, přiměřeně věku, informován o tom, jaká je finanční situace rodiny. Je přece také její součástí.

Nějaký tip, jak dětem vysvětlit, že my jsme chudí a vyšší kapesné prostě nedostanou?
Menšímu dítěti vysvětlíme, co je potřeba zaplatit a co si můžeme dovolit, dítě staršího školního věku už můžeme zasvětit do konkrétních částek. Pozor však na to, abychom je zbytečně nestresovali. Zejména děti ze zadlužených rodin mívají starosti neúměrné svému věku.

Čtěte také

Finanční gramotnost: tři tipy, jak vychovat bohaté dítě

Ekonomka Marcela Hrubošová ze zamýšlí nad otázkou, kterou si klade stále více rodičů.

(Ilustrační snímek)

Je dobré, když se výše kapesného nějak váže na výsledky ve škole či na pomoc v domácnosti?
Konkrétní částky a pravidla jsou v kompetenci rodičů. Je otázkou, zda je vhodné podmiňovat kapesné prospěchem nebo dobrým chováním. V některých rodinách děti nejsou schopné přísným pravidlům dostát, a nakonec tak skončí bez kapesného. Je vhodné dodržovat termín měsíční nebo týdenní výplaty. Důvod je jednoduchý: jak by se asi cítila maminka nebo tatínek, kdyby museli o svou výplatu svého nadřízeného pravidelně upomínat?

Mají rodiče kontrolovat či ovlivňovat, jak děti s kapesným nakládají? A co když zjistí, že si kupují třeba cigarety?
Co s kapesným nebo našetřenými penězi podnikne, by mělo být v kompetenci dítěte, ovšem s výjimkou věcí nevhodných nebo nebezpečných. U starších dětí můžeme zavést systém vyššího kapesného, ze kterého si děti platí i některé pravidelné platby, například obědy ve škole, školní výlety a podobně.

Na trhu je i široká nabídka bankovních účtů pro mladé lidi. Pozor však na kreditní karty, málokteré dítě dokáže odolat svodům peněžní půjčky. A finanční ústavy mnohdy nabídnou kreditku sotva plnoletým lidem.

Co když si dítě koncem měsíce vzpomene, že mu kapesné došlo a potřebuje víc? Mám dát?
To se stává, že malý finančník utratí celé kapesné a žádá od rodičů další peníze. U menších dětí je to přirozené, protože právě to je způsob, jak se s financemi učí hospodařit. Pokud se to však stane pravidlem, je namístě důslednost. Nezapomínejme, že dítě se učí nápodobou. A to nejčastěji od rodičů. Proto je dobré se zamyslet, jak s penězi nakládáme my, co je pro nás důležité, jaké máme hodnoty.

Srovnání dětských účtů

Porovnejte si nabídky dětských a studentských účtů od bank online.

Co když stanovím nějaká pravidla za účelem dítě finančně formovat a třeba prarodiče si nedají říct a dávají vnukovi peníze, kdykoli si řekne?
Tak na to opravdu nemám univerzální odpověď. To je spíš o vzájemné komunikaci uvnitř rodiny.

V otázce zodpovědného vztahu k penězům mnohé rodiny selhávají. Mělo by být finanční vzdělávání dětí školním předmětem?
Můj názor je, že základy finanční gramotnosti by měly být součástí výuky už na základní škole. Na středních školách, obzvlášť učilištích, odkud odcházejí rovnou do zaměstnání, by se studenti měli dozvědět základy pracovního práva a získat reálný přehled o ceně práce na trhu. Nicméně škola není od toho, aby suplovala poslání rodiny. Naučit dítě hospodařit s penězi je odpovědnost především rodičů.

PŘEHLED Dětské a studentské účty v bankách

Není to dlouho, co v bankách vládlo „byrokratické peklo“: kdo chtěl mít třeba levnější dětský nebo studentský účet, musel každý rok běžet do banky s potvrzením o studiu. To už je naštěstí pryč, protože banky své základní služby nabízejí zdarma všem. To se týká například Airbank, Equa banky, Fio banky nebo mBank. U ostatních se občas najde nějaká zajímavost cílená přímo na děti, studenty (či jejich rodiče). A samozřejmě také akce „zdarma“:

Airbank: Úročený účet zdarma při platbách kartou.

ČSOB: Dobíjecí COOL karta, vhodná k zasílání kapesného. Účet pro mladé do 30 let bez potvrzení o studiu. Od září je automaticky studentské konto převáděno na ČSOB Plus Konto, které tak klient může mít zdarma i po dostudování.

Equa bank: Účet je zdarma, využívat ho lze od 18 let.

Era: Era osobní účet mohou klienti do 26 let užívat bez potvrzení o studiu.

Expobank: Pro děti svěřenecký účet Garant s úrokem 1,1 % ročně s garancí sazby na 1 rok, na který mohou dětem spořit rodiče, prarodiče. S účtem mohou nakládat pouze zákonní zástupci.

Fio: Účty bez poplatků pro všechny včetně studentů a dětí.

GE Money Bank: Studentské účty jsou vedeny zdarma a mají bezplatné všechny výběry z bankomatů GE, příchozí platby zdarma. Od 20 let potvrzení o studiu.

mBank: Účty bez poplatků pro všechny včetně studentů a dětí. P2P platby na SMS nebo facebookové platby.

Komerční banka: Při založení studentského konta G2 do 31. října 2015 bonus 500 korun, k tomu možnost získat 333 Kč za aktivitu (jakákoli platba) a 200 Kč za předložení ISIC průkazu.

Raiffeisenbank: Každý student, který si od pondělí 14. září do konce října letošního roku založí eKonto Student, bude mít vedení tohoto účtu zcela zdarma, a to po celou dobu jeho užívání (standardně platba 49 korun měsíčně). Studentům navíc po první platbě debetní kartou vloží na takto založený účet 555 korun. Možnost neomezeného výběru z českých i zahraničních bankomatů zdarma.

Sberbank: Spořicí účet Fér spoření Plus se sazbou 1,63 % ročně (pro klienty, kteří využívají osobní Fér konto Aktiv nebo Optimal – děti mohou mít společné konto s rodiči). Sazba je garantovaná do 30. června 2016. Pro ty, kteří běžný účet nemají, je sazba 1,43 % ročně.

UniCredit Bank: Pro děti do 15 let Dětské konto vedené zdarma s úročením 1 % ročně pro vklady do 30 000 Kč. Pro klienty do 26 let U konto pro mladé, bez potvrzení o studiu. Celosvětové výběry z bankomatů zdarma.

Zuno bank: Účet je zdarma, využívat lze od 18 let.