HSBC – cesta z Hong Kongu do Evropy

  • 3
HSBC je známá jako jedna z největších finančních institucí se sídlem v Londýně. Málokdo už ví, že počátky tohoto kolosu lze najít už v 19. století. Roku 1865 totiž založil Thomas Sutherland Hongkongskou a šanghajskou bankovní korporaci. Jak již název napovídá, působila banka ve svých počátcích především ve východní Asii. Již mezi světovými válkami se v této oblasti etablovala na místě významného hráče ve světě financí a poskytovala např. půjčky Číně na vybudování infrastruktury.

Jak se HSBC dostala do Evropy?

 

Na počátku druhé světové války se Japonsku podařilo obsadit téměř celý region východní Asie, tedy i Hong Kong. Mnoho představitelů banky emigrovalo do Londýna, kde pokračovali ve své práci. Z regionu však banka nezmizela a po válce se úspěšně podílela na obnově. Během prvních  deseti poválečných let ztrojnásobila svá aktiva.

 

V současnosti je HSBC Group zastoupena po celém světě v 81 zemích, ve kterých se nachází více než 7000 poboček. Skupina zajišťuje všechny možné finanční služby, od klasického privátního a institucionálního bankovnictví přes pojišťovnictví až ke správě aktiv, kterou zajišťuje dcera HSBC Asset Management (HSBC AM).

Asset management s celosvětovým pokrytím

Služby asset managementu nabízí HSBC již více než 25 let, ale až v roce 1994 byly sjednoceny pod jednu střechu a vznikla tak HSBC AM. Hlavním sídlem je rovněž Londýn, využívány jsou informace z regionálních sídel v New Yorku, Vancouveru, Tokia, Hong Kongu, Singapuru, Paříže, Melbourne, Sao Paula a Buenos Aires.

Investiční strategie se řídí především přístupem top-down. Ten se vyznačuje následujícím postupem:

  1. zmapování makroekonomické situace a výhled do budoucna prováděné HSBC Global Investment Stragtegy Group
  2. určení alokace aktiv
  3. schválení tržní strategie
  4. sektorová alokace prováděná jednotlivými regionálními centry
  5. výběr konkrétních cenných papírů

Díky svému zastoupení v regionech v bezprostřední blízkosti trhů získává HSBC AM výhodu oproti konkurenci ve flexibilitě a rychlém přizpůsobení portfolia vývoji na trzích. Také díky své stabilitě, kterou představují aktiva pod správou ve výši bezmála 130 miliard dolarů, patří HSBC AM k nejvýznamnějším světovým hráčům. O tom svědčí i rating AA-, tedy stejný, jaký má Česká republika.

Podílové fondy – síla v Evropě

V nabídce pro Českou republiku lze v současnosti nalézt 23 klasických podílových fondů. V této nabídce se však nenachází jediný smíšený fond. Investoři jsou tak nuceni si sestavit své portfolio z akciových a dluhopisových fondů podle své potřeby sami.

Kromě toho disponuje HSBC v České republice nabídkou 48 zajištěných fondů. Např. nedávno proběhla tranše 3 zajištěných fondů se splatností 4 roky, orientujících se na Nasdaq, Swiss Market Index a Dow Jones Euro Stoxx 50. Zajištěnými fondy vychází společnost vstříc investorům, kteří mají obavy z budoucího vývoje na akciových trzích, zvláště pak po vývoji od počátku tohoto roku, který byl poznamenán propadem akciových trhů způsobeným v neposlední řadě účetními skandály mnohých firem. Nevýhodou těchto fondů pro českého investora je to, že nejsou nijak zajištěny do českých korun proti kurzovému riziku. Více se o zajištěných fondech můžete dozvědět z článku ZDE.

Z nabídky klasických podílových fondů vám nabízíme tyto tři možnosti investování: 

Název fondu

     Výkonnost

(v měně fondu EUR, USD)

Vlastní jmění (mil. EUR)

od počátku roku 2 roky 3 roky 5 let
HSBC Pan European Equity -20,38% -40,25% -8,88% 40,26% 937,84
HSBC US Index -20,19% -38,77% N/A N/A 25,27
HSBC European Equity -20,41% -40,81% -15,46% 49,63% 248,84
Zdroj: Fincentrum

Rozdílné úspěchy slaví podílové fondy zaměřené na Evropu a na zbytek světa. Zatímco evropským se daří výrazně překonávat benchmark, americké (např. HSBC North American Equity), za benchmarkem dlouhodobě zaostávají. Proto se v našem výběru objevil HSBC US Index, který pouze s malými odchylkami kopíruje S&P 500 a dosahuje tak lepší výkonnosti než fond nevázaný těsně na index. Přehled všech fondů HSBC naleznete ZDE.

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

ABN AMRO

HSBC Pan European Equity – nejzajímavější a podle vlastního jmění i největší z fondů nabízených v ČR. Ve scoringu Fincentra obdržel tento fond 4 z 5 hvězdiček. Jedná se o fond s nejširším záběrem ze skupiny fondů HSBC zaměřených na Evropu. Daří se mu dlouhodobě překonávat referenční index FTSE World Europe. Mezi nejvýznamnější tituly zastoupené v portfoliu fondu patří tituly z defenzivních sektorů energie (BP Amoco a Shell) a farmacie (GlaxoSmithKline a Novartis). Sektorovému rozdělení však vévodí finanční sektor, který zaujímá více než čtvrtinu portfolia.

HSBC US Index – fond zaměřený na referenční index S&P 500. Oproti HSBC North American Equity má výhodu nejen v dlouhodobě lepší výkonnosti, ale také v nižších poplatcích. Správní poplatek je třikrát nižší. To je dáno tím, že je fond pevněji vázán na index a nevyžaduje tedy tolik aktivní správu, která je pochopitelně daleko náročnější a nákladnější. Největší zastoupení v portfoliu mají akcie General Electric, Microsoft a Exxon Mobil.

HSBC European Equity – fond investující po celé Evropě s výjimkou Velké Británie. Těžiště investic tohoto růstově orientovaného fondu tvoří firmy s velkou a střední tržní kapitalizací, malé zastoupení mají i malé firmy (pod 1 mld. EUR). Fond využívá kromě top-down analýzy společné pro všechny fondy také přístup bottom-up, který zajišťují manažeři tohoto fondu. Ačkoliv se jedná o růstově orientovaný fond, může ve vhodný okamžik přepnout na hodnotové akcie.V současné době je fond nejvíce zaměřen na tituly ze sektorů financí a necyklické spotřeby.

Velkou nevýhodou oproti fondům jiných správců je výše minimální investice, která je nastavena na 5000 EUR, popř. USD. Také vstupní poplatky ve výši až 5,25% patří k nejvyšším na českém trhu. Tyto nevýhody jsou však kompenzovány zkušeným správcem, který nabízí i několik opravdu kvalitních podílových fondů.

Jaký je Váš názor na splečnost a fondy HSBC? Dali byste jim přednost před fondy českých správců? Těšíme se na vaše názory!