Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční zástavní listy: pozor na slibované výnosy

aktualizováno 
Nelíbí se vám úroky na vkladech v bankách, ale bojíte se rizika podílových fondů? Rádi byste svým úsporám zajistili zaručené a relativně vysoké zhodnocení? Jednou z variant mohou být hypoteční zástavní listy. Ale pozor - slibovaného výnosu dosáhnete jen obtížně. Jeho výše záleží na dosažené tržní ceně a vlivu inflace. Na druhou stranu mají hypoteční zástavní listy jednu velkou výhodu oproti bankovním vkladům. Jsou totiž osvobozeny od daně z příjmu, která pro fyzické osoby v tomto případě činí 25 procent. Jedná se vlastně o jediný nezdaněný dluhopis v České republice.

Co to je hypoteční zástavní list?

 

Hypoteční zástavní listy jsou v podstatě dluhopisy, které mohou vydávat pouze peněžní ústavy mající k tomu speciální povolení od České národní banky. Jedná se o ty, které mají ve své nabídce hypotéky a zástavní listy používají k financování těchto úvěrů. Po uplynutí doby, na kterou byly dluhopisy vydány, je banka povinna zástavní listy odkoupit zpět. Samozřejmě má jejich momentální majitel možnost je sám prodat kdykoliv před datem splatnosti.

 

Zástavní list je dluhopisem s pevnou úrokovou sazbou - vyjádřenou takzvaným kuponem. To znamená, že každý rok dostane jeho vlastník vyplaceno určité procento z ceny zástavního listu.

 

Kde a jak nakoupit zástavní listy?

 

I když povolení k prodeji hypotečních zástavních listů má celkem devět bank, nemusí zájemce v každé z nich uspět. Některé z nich nabízejí listy jen pro velké, takzvané institucionální investory. „Komerční banka upsala tři emise hypotečních zástavních listů, poslední v roce 2000. Emise byla pro institucionální investory,“ říká Markéta Dvořáčková z oddělení komunikace Komerční banky. Jiné peněžní ústavy tuto formu k financování hypotečních úvěrů nevyužívají. Milan Kříž za GE Capital Bank k tomu uvádí: „GE Capital Bank hypoteční zástavní listy neemituje - hypotéky financuje z vlastních zdrojů.“ Za skupinu ČSOB vydává zástavní listy Českomoravská hypoteční banka, ale lze je nakoupit i na pobočkách Československé obchodní banky.

 

I další banky se však orientují spíše na velké hráče a pro drobné investory je vždy určena jen malá část z celkově vydaných zástavních listů. Například z březnové třímiliardové emise České spořitelny jsou pro malé střadatele určeny pouze zástavní listy za 300 milionů korun.

 

Pro nákup těchto cenných papírů stačí mít účet ve Středisku cenných papírů a případně účet v bance, která právě zástavní listy prodává. To je například podmínkou Českomoravské hypoteční banky - v tomto případě musí mít klient účet u ČSOB nebo u České spořitelny. „Je třeba, aby zájemce o nákup hypotečních zástavních listů měl platný majetkový účet ve Středisku cenných papírů a účet u České spořitelny,“ vysvětluje Věra Čarná z oddělení externí komunikace České spořitelny. Naopak při nákupu zástavních listů Raiffeisenbank nebo HVB Bank konto v bance nebudete potřebovat.

 

Pokud jsou zástavní listy „na skladě“, stačí v bance jen podepsat smlouvu o úplatném převodu cenného papíru a zaplatit na určený účet kupní cenu. Některé finanční ústavy prodávají zástavní listy na svých pobočkách, ale například Raiffeisenbank je nabízí přes RM-Systém.

 

Nezapomeňte na poplatek 100 korun za převod cenných papírů na váš účet ve Středisku cenných papírů. Banky obvykle neumožňují prodej pouze jednoho kusu, ale většinou minimálně tří až pěti hypotečních zástavních listů. Proto je lepší se předem informovat o konkrétních podmínkách.

 

Kolik stojí nákup zástavních listů?

 

Nominální cena hypotečních zástavních listů je většinou  stanovena na úrovni deseti tisíc korun. Ovšem za nákup se zaplatí o něco více. Banky totiž většinou neprodávají zástavní listy za nominální, nýbrž za tržní cenu, případně si k nominální ceně připočítají emisní přirážku.

 

Chcete investovat? Navštivte naši speciální sekci a zjistěte, jaký způsob je pro vás nejlepší.

Kromě toho je potřeba do celkové ceny zahrnout ještě takzvaný alikvotní úrokový výnos. Pod tímto složitým pojmem se skrývá poměrně jednoduchá záležitost: jestliže má dluhopis kupon 5,2 procenta, má majitel nárok na výplatu 520 korun za rok. Pokud tedy kupujete zástavní list v průběhu roku, musíte jeho vlastníkovi nahradit, že sice po část roku držel list, ale už nedostane peníze z kuponu. Jestliže je kupon vyplácen například 1. května a vy jste si dluhopis koupili až 1. února, musíte jeho majiteli nahradit 9/12 z kuponu, tedy v tomto případě z 520 korun. Takže kdyby byla tržní cena listu 11 000 korun, zaplatili byste navíc 350 korun jako alikvotní úrokový výnos a ještě 100 korun za zápis ve Středisku cenných papírů. Nakonec by vás zástavní list s nominální hodnotou deset tisíc korun vyšel na 11 450 korun. Velikost alikvotního úrokového výnosu se mění každý den - nejvyšší je těsně před dnem výplaty kuponu, naopak nejnižší po výplatě.

 

Slibovaných výnosů nedosáhnete ani náhodou

 

 

Bezpečný roční výnos 5,2 nebo 7,5 procenta: to zní velmi lákavě, ale realita je bohužel jiná. Ani s hypotečními zástavními listy nejdou dělat divy. Poslední část emise hypotečních zástavních listů Raiffeisenbank měla pevný úrokový výnos 7,5 procenta, ale započítáním emisní přirážky, alikvotního úrokového výnosu a dalších poplatků byl čistý výnos do doby splatnosti necelá tři procenta.

 

Podobný je případ i březnové emise Česká spořitelny. Úrokový výnos za rok dělá 5,2 procenta, ale tržní cena desetitisícového zástavního listu byla k 18. dubnu 11 318 korun. Takže čistý výnos do doby splatnosti - tedy do března 2008 - činí započtením všech poplatků a zaplacené tržní ceny právě k tomuto datu 2,31 procenta.

 

To je způsobeno tím, že výnos například pět procent se počítá z nominální ceny zástavního listu, a nikoliv ze skutečné ceny, za kterou tyto listy nakupujete - ta je pochopitelně vyšší.

 

 

Výhody

Nevýhody

- stabilní výnos s minimálním rizikem

- úroky nejsou zdaněny

- vyšší kapitálový výnos

- nižší likvidita

- dlouhodobější investice

- znehodnocování výnosu inflací

 

 

Pohyb cen zástavních listů:

  • s blížícím se okamžikem výplaty kuponové platby roste tržní cena hypotečních zástavních listů, po výplatě kuponu kurz prudce klesá a poté pozvolna opět roste
  • při poklesu úrokových sazeb roste výnosnost pevně úročených zástavních listů, a tudíž roste i jejich tržní cena
  • pokud roste inflace, klesá reálná výnosnost zástavních listů, klesá po nich poptávka, a tedy se snižuje i jejich tržní cena

Investujete do hypotečních zástavních listů, nebo se vám zdají málo výnosné? Jaké formy investic upřednostňujete? Napište  nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Petr Borkovec
Názor: ČNB zvedá prst oprávněně, Češi si berou hypotéku „na krev“

Půjčit si a pořídit vlastní bydlení je trend dnešní doby. Za vhodnou investici to považuje podle průzkumu 76 procent Čechů. A není divu. Již několik let jsou...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.