Letos podle bankéřů i makléřů ubude lidí, kteří by si mohli dovolit vlastní střechu nad hlavou.

Letos podle bankéřů i makléřů ubude lidí, kteří by si mohli dovolit vlastní střechu nad hlavou. | foto: Profimedia.cz

Hypoték přibývá a jsou dražší

  • 196
Předpovědi ekonomů a realitních makléřů o letošním zpomalení trhu bydlení se zatím neplní. Podle zjištění MF DNES hypoték stále přibývá a roste i výstavba nových bytů. Z vyjádření tuzemských bank vyplývá, že letošní první dva měsíce překonávají v zájmu o úvěry na bydlení i loňské rekordy.

"Zájem o hypotéky dále výrazně roste. Letos jsme za první dva měsíce roku poskytli 2 078 hypoték za 3,6 miliardy korun. Loni touto dobou to bylo 1 445 úvěrů za 2,2 miliardy," popisuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Rekordy pokračují
Banka počítá, že letos uzavře o dvanáct procent hypoték více než v loňském, rekordním roce. Česká spořitelna, která hypotékám na českém trhu kraluje, je umírněnější. "Zájem o hypotéky trvá, i když tempo růstu určitě nedosáhne loňských padesáti procent. Počítáme s desetiprocentním nárůstem jejich objemu," říká Pavla Plachá z tiskového oddělení banky.

Podle čerstvého indikátoru hypoték Hypoindex, který získává data od devíti bank, se v únoru dávaly hypotéky s úrokem v průměru 5,55 procenta. Proti loňskému únoru sazba vzrostla o více než procento. U milionové hypotéky na dvacet let to znamená měsíčně platit 6 910 korun, o sedm set více než vloni.

Kromě toho narostla i výše hypotéky. Lidé si průměrně půjčují 1,8 milionu proti loňským 1,6 milionu korun. Banky se snaží k hypotékám přilákat více klientů, proto přestaly dělat velké rozdíly mezi ročním a pětiletým zmrazením úroků fixací, a navíc snížily i poplatky.

Další vývoj úroků ovlivní Česká národní banka, letos se však už nečeká jejich zvyšování. Inflace, kterou banka drží úpravami úrokových sazeb na uzdě, sice roste, zároveň však posiluje koruna. Ta zlevňuje dovozy a mírní tlak na růst cen.

Letos podle bankéřů i makléřů ubude lidí, kteří by si vlastní střechu nad hlavou mohli dovolit. "Kvůli vyšším úrokům dosáhne na úvěry méně domácností. To však může částečně kompenzovat nárůst mezd," dodává mluvčí Raiffeisenbank.

David Krajný, šéf realitky Re/max, počítá s tím, že přibude zájemců o pronájmy. Další makléři sázejí na to, že lidé budou chtít lepší nebo větší bydlení, než mají. Odpovídá tomu i nový průzkum, který ve středu zveřejnila agentura Incoma Research.

Podle něj chce každá osmá domácnost z Prahy a okolí v příštích třech letech změnit adresu. V těchto regionech se bytů prodává a staví nejvíce. Proti předchozím rokům se zvýšil zájem o nákup nového bytu i cena, kterou jsou zájemci ochotni za nový byt dát. "Zájem o stěhování se zvýšil řádově o třetinu," popsal pro ČTK Tomáš Drtina z Incoma Research.

Přitažlivější pronájmy
Z těch, kdo se chtějí stěhovat, chce většina jít do jiného bytu a asi čtyřicet procent do rodinného domu. A rozhodně převládá zájem o nákup bytu před pronájmem, což souvisí s poklesem úroků a zpřístupněním hypoték širším vrstvám lidí.

Pronájmy podle průzkumu upřednostňují zejména nemajetné, starší a menší domácnosti. Není se čemu divit. Byt pod dva miliony se ve městech jako Praha a Brno těžko shání. Splátka takové hypotéky se pohybuje kolem šestnácti tisíc na dvacet let, zatímco pronájmy zlevnily k deseti tisícům měsíčně.