Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hypotéka, nebo nájem?

Je výhodnější bydlet ve vlastním domě či bytě i za cenu, že budu muset čerpat na pořízení takové nemovitosti úvěr? Nebo vyjde v dlouhodobém horizontu levněji bydlení v pronájmu? Podívejme se na pro a proti jednotlivých variant.

Na první pohled se může zdát rozhodování mezi vlastním a nájemním bydlením velmi jednoduché. Pokud přeci budu bydlet v nájmu, zbude mi po několika letech v ruce pouze spousta složenek po zaplaceném nájmu a jinak nic. Naopak v případě hypotéky se budu sice muset připravit na spoustu starostí, vyřizování a třeba se i trochu uskromnit ve svých výdajích, ale po deseti či dvaceti letech můžu mít celou hypotéku splacenou a zůstane mi k dispozici nemovitost.

 

Takové uvažování je ovšem příliš zjednodušené, protože volbu mezi vlastním a nájemním bydlením ovlivňuje celá řada vnějších faktorů. Pokud se například rozhodnu pro nákup vlastní nemovitosti s pomocí hypotečního úvěru, kdo mi zajistí, že mi banka úvěr poskytne? Vyřízení hypotéky je také během na dlouhou trať a její vyřízení trvá několik týdnů. Bude tak dlouhou dobu čekat na své peníze prodávající? A seženu vůbec vhodný byt v osobním vlastnictví? Na trhu je přece jen více bytů družstevních, na které ovšem hypotéku čerpat nelze.

 

Nájemní bydlení ovšem nevolí pouze jedinci, kteří na některou z výše nastíněných otázek nenašli kladnou odpověď. V mnoha případech může být nájem prostě  jednodušším řešením. Například pro člověka, který na přechodnou dobu pracuje v určitém místě a v tomto místě nechce po skončení pracovních povinností zůstat, je jistě zbytečné kupovat byt do vlastnictví.

 

Hledáte nové bydlení? Zkuste podrobné vyhledávání nemovitostí na serveru reality.idnes.cz!

Častým argumentem pro obhájení bydlení v nájmu bývá také odvolání se na to, že při pronájmu bytu nemusí nájemce hradit žádné příspěvky do fondu oprav či daň z nemovitostí. Jedná se však jen o částečnou pravdu – nájemce sice nehradí přímo tyto položky jako takové, ty hradí vlastník bytu, nicméně jejich výše je z logiky věci zahrnuta v placeném nájemném. Při srovnání obou možností bychom tak správně měli výši plateb do fondu oprav a poplatky za služby přičíst k případným splátkám hypotečního úvěru.

 

 

 

Několik základních obecně citovaných výhod a nevýhod nájemního bydlení a bydlení ve vlastním uvádí následující tabulka:

 

Pronájem bytu

Vlastní byt

Výhody pronájmu

Výhody vlastního bydlení

...při uzavření dobré nájemní smlouvy se nemusí nájemce téměř o nic starat, opravy a údržba jsou starostí majitele

...nemovitost představuje relativně stabilní majetkovou hodnotu

...větší flexibilita – je daleko snazší přestěhovat se například za prací než prodávat a kupovat nový byt

...vlastní byt můžete prodat, pronajmout nebo zastavit pro čerpání jiného úvěru

...byt je možné pronajmout i včetně zařízení, což zejména mladým rodinám ušetří několik desítek až stovek tisíc korun

...na pořízení vlastního bydlení přispívá různými formami stát (odpočty úroků z daňového základu, státní podpora stavebního spoření a hypoték, dvousettisícová půjčka pro mladé)

...nižší nároky na počáteční prostředky – postačí peníze na kauci ve výši přibližně jednoho až dvou měsíčních nájmů

...v důchodu nemusíte platit nájem, což do určité míry snižuje mezeru mezi příjmem před odchodem do důchodu a důchodem pobíraným od státu

Nevýhody pronájmu

Nevýhody vlastního bydlení
...možnost výpovědi nájemní smlouvy ze strany majitele ...o nemovitost se musíte starat, musíte zajišťovat pravidelné opravy a údržbu
...při obnovení smlouvy na dobu určitou může majitel zvýšit požadované nájemné ...vysoké nároky na počáteční úspory (i když existují hypotéky na sto procent obvyklé ceny nemovitosti, málokdy pokryje i taková hypotéka celé náklady na koupi)
...majitel nemusí souhlasit s bydlením další osoby nebo domácího zvířete, musí souhlasit s případnými stavebními úpravami ...nižší flexibilita – prodat nemovitost a koupit jinou je většinou obtížnější, než sehnat nový pronájem
...nájemci nevzniká nárok na náhradní bydlení v případě výpovědi smlouvy (pokud není takové ujednání v nájemní smlouvě)

 

Velmi důležitá je samozřejmě také finanční stránka věci. Můžete například vlastnit dům na venkově a těšit se, jak jej budete obývat v důchodovém věku. Vyplatí se i při takových životních plánech kupovat byt do osobního vlastnictví? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. Můžeme provést deset výpočtů s deseti různými parametry a vždy dojdeme k jinému výsledku. Pokud vyjdeme ze situace v Praze, zcela jistě ovlivní výsledky výpočtů také očekávané změny v oblasti regulace nájemného. Takzvané tržní nájemné zde totiž s největší pravděpodobností poklesne, i když přesný dopad bude záležet na míře deregulace a konkrétních podmínkách nové úpravy. Zkusme si tedy jeden zjednodušený vzorový příklad vypočítat.

 

Pokud nás budou zajímat náklady na bydlení např. v příštích 25 letech (řekněme, že po této době chce daný jedinec odejít třeba na venkov do své chalupy), dopadne srovnání následovně:

 

1.      pronájem bytu: Například za pronájem středně velkého bytu v Praze 4 zaplatí zájemce v současné době 11 000 korun měsíčně. Jelikož budeme optimističtí ohledně dalšího vývoje situace na trhu s nájemními byty, budeme očekávat průměrné roční tempo růstu nájmů na úrovni inflace, řekněme o 2 procenta ročně (reálná hodnota nájemného bude tedy stále stejná). Navíc očekáváme, že za pět let dojde k deregulaci nájemného a nájmy skokově klesnou o 15 procent.

 

V prvních pěti letech bude platit nájemce 11 000 Kč měsíčně, poté klesne nájem na 9 350 Kč. Reálná hodnota placených částek bude během 25 let stejná.

 

2.     koupě bytu na hypoteční úvěr: Pro získání obdobného bytu na Praze 4 bude muset zájemce získat přibližně 1,8 milionu korun. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že nemá žádné úspory, bude muset čerpat hypotéku na 100% obvyklé ceny nemovitosti. Měsíční splátka úvěru se splatností 25 let by po odečtení státní finanční podpory činila přibližně 11 300 korun a od této částky můžeme ještě odečíst daňové úspory ve výši přibližně 2 300 korun (to odpovídá hrubému příjmu 30 000 korun měsíčně). Naopak přičíst musíme náklady na údržbu nemovitosti a příspěvky do fondu oprav, které by mohly činit např. 1 000 korun měsíčně.

 

Měsíční náklady na tuto variantu budou činit na počátku splácení 10 000 korun. Reálná hodnota této částky se ovšem bude v důsledku inflace neustále snižovat.

 

I po finanční stránce vyjde díky konstantní nominální výši splátek hypotéky levněji varianta vlastního bydlení. Největší rozdíl mezi oběma variantami ovšem odhalil již první odstavec tohoto článku: zatímco v první variantě nebudete mít ani po 25 letech v případě výpovědi nájemní smlouvy kde bydlet, u varianty druhé budete mít k dispozici vlastní nemovitost. Ta představuje relativně stabilní majetkovou hodnotu a v případě odchodu na venkov zajistí její pronájem i nějaké to přilepšení k nízkému státem vyplácenému důchodu.

 

Jaké bydlení volíte vy? Jste pro bydlení v nájmu, nebo se podle vás vyplatí čerpat hypotéku a pořídit si bydlení vlastní? Jaký vliv bude mít deregulace na vývoj výše nájmů?

 


Komerční prezentace:

Stavební spořitelna České spořitelny přichází ve své historii s nejnižším úročením úvěrů ze stavebního spoření. Úroková sazba úvěrů od 1. prosince 2002 klesá z dosavadních 5,5 na 4,75 procent p. a.


Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...