Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéka si žádá spoustu vlastních úspor

aktualizováno 
Tuzemské hypoteční banky představily v uplynulých měsících hypotéky na devadesát i sto procent hodnoty zastavené nemovitosti. Zkušenosti mnoha zklamaných zájemců o hypotéku však ukazují, že sto procent nemusí být vždy sto procent. Kolik tedy banky skutečně půjčují?

Problém mnoha zájemců o hypotéku je stejný, ať si již chtějí půjčit hypotéku na sedmdesát, devadesát či sto procent hodnoty zastavené nemovitosti. Pokud chtějí koupit například byt za milion korun a mají naspořeno třicet procent z této sumy, očekávají, že jim banka bez problémů půjčí zbylých sedmdesát procent z potřebného milionu korun. Jenže ocenění nemovitosti bankou se téměř vždy liší od ocenění nemovitosti běžným odhadcem nebo od její tržní ceny, a tak často zájemci o „sedmdesátiprocentní“ hypotéku nezbude nic jiného, než naspořit z potřebného milionu korun i více než čtyřicet nebo padesát procent. Nastíněný problém tedy spočívá v tom, že nesmíme zaměňovat cenu tržní (tedy cenu, za kterou chce prodávající nemovitost prodat a kupující je ochoten tuto cenu akceptovat) a cenu obvyklou (tedy cenu, kterou stanoví na základě metodiky dané banky její smluvní odhadce). Celý princip ocenění nemovitostí, na jejichž základě je stanovena i maximální výše hypotečního úvěru, je ovšem ještě o něco složitější.

V průběhu ocenění nemovitosti, která slouží jako zajištění čerpaného hypotečního úvěru, dojde velmi často ke snížení její hodnoty hned dvakrát. První pokles je zpravidla způsoben oceněním obvyklou cenou. Vzhledem k dlouhodobosti úvěrového vztahu je totiž banka nucena být při stanovení hodnoty zastavené nemovitosti velmi opatrná.  Odhad obvyklé ceny nemovitosti od smluvního odhadce banky pak slouží jako jeden z potřebných podkladů k žádosti o hypotéku. Druhé snížení hodnoty nemovitosti (a tím i možné výše úvěru) nastane při tzv. supervizi nemovitosti. Při té uskuteční zaměstnanec banky fyzickou prohlídku dané nemovitosti, prověří písemný odhad ceny obvyklé, prověří vlastnické a nabývací tituly k nemovitosti (a případně další doklady související s nemovitostí) a v neposlední řadě stanoví zadlužitelnou hodnotu nemovitosti. Až z této hodnoty pak banka stanoví maximální výši úvěru v závislosti na typu hypotečního úvěru (sedmdesát až sto procent z této částky).

Jaké faktory mohou negativně ovlivnit obvyklou cenu a zadlužitelnou hodnotu nemovitosti?

 nedostatky v právních podkladech (nabývací tituly, kolaudační rozhodnutí apod.)

omezený přístup k nemovitosti (např. přes pozemek souseda apod.)

věcná břemena, předkupní právo a jiná omezení užívání nemovitosti

špatný stav nemovitosti vyžadující nutné náklady na rekonstrukci

vliv může mít i územní plán (např. stavba průmyslového komplexu v sousedství apod.)

Obvyklou cenou rozumíme takovou cenu, která by ke dni ocenění mohla být při prodeji dané nebo jiné srovnatelné nemovitosti dosažena na trhu. Tato cena by přitom měla zohledňovat pouze dlouhodobé vlastnosti oceňované nemovitosti a situaci na trhu s nemovitostmi, nikoli mimořádné a krátkodobé výkyvy na trhu či zvláštní osobní vztah prodávajícího k dané nemovitosti.

 Banky jsou ovšem vzhledem k dlouhodobosti hypotečních úvěrů velmi opatrné a při použití jejich metodiky ocenění tak většinou vyjde z procesu ocenění cena nižší, než je cena pořízení. V průměru lze říci, že při koupi nemovitosti v dobrém stavu v lokalitě s dobrou prodejností se obvyklá cena stanovená bankou blíží ceně tržní. Čím horší je potom stav nemovitosti nebo její poloha, tím více se může vzdálit cena obvyklá od ceny kupní. V minimálním počtu případů, kdy prodávající prodává z jakýchkoli důvodů „pod cenou“, může ovšem obvyklá cena cenu kupní převýšit.

Obvyklá cena tedy charakterizuje hodnotu nemovitosti v době ocenění. Vzhledem

Jak vysoký úvěr byste mohli získat na starší domek ve středně velké obci v okolí Prahy?

Kupní cena 1 700 000 Kč
Obvyklá cena 1 620 000 Kč
Zadlužitelná hodnota nemovitosti 1 539 000 Kč
Výše standardního hypot. úvěru 1 077 300 Kč
k dlouhodobosti hypoték ovšem nestačí ani opatrnost při stanovení obvyklé ceny a banka stanoví dále zadlužitelnou hodnotu nemovitosti. Ta představuje dlouhodobě akceptovatelnou hodnotu zajištění pohledávky, která zohledňuje i případné výkyvy cen na trhu nemovitostí a další možné faktory, které ovlivňují prodejnost zastavené nemovitosti. Zadlužitelná hodnota nemovitosti se může pohybovat v rozmezí 0 až 100 procent obvyklé ceny nemovitosti, přičemž například u nových pražských bytů můžeme očekávat přibližně hodnotu 95 procent.

Kolik tedy potřebujete vlastních prostředků?

Stanovit předem přesnou obvyklou cenu či zadlužitelnou hodnotu nemovitosti je téměř nemožné, neboť jejich výše závisí do značné míry na subjektivním posouzení odhadce a pracovníka banky. Nicméně lze do určité míry potřebnou částku odhadnout. Dobré je vždy si zjistit ceny, za nichž byly v nedávné minulosti uskutečněny prodeje obdobných nemovitostí v dané lokalitě (od odhadců s působností v dané lokalitě, v realitní kanceláři apod.) a od takové ceny odečíst určitou rezervu – v tomto případě je lepší být pesimistou, než přehnaným optimistou.

Uvažujete o hypotečním úvěru? Zkuste si porovnat jednotlivé banky v naší speciální sekci!

Jako rezerva by přitom mělo postačit deset procent z ceny u kvalitních nemovitostí v atraktivních lokalitách a třicet procent u nemovitostí v dobrém stavu v méně atraktivních lokalitách. Opět zde přitom platí, že rezerva by se měla zvyšovat přímo úměrně tomu, jak klesají vyhlídky na budoucí možnost prodeje za dobrou cenu. Velmi vysoký rozdíl mezi cenou obvyklou a zadlužitelnou hodnotou tak může nastat například v situaci, kdy budete chtít stavět luxusní mnohamilionovou vilu v zapadlé části okresu s velmi malou kupní silou obyvatel.

Velkou výhodou může být existence další nemovitosti, která poslouží jako dodatečné zajištění úvěru.  Sedmdesát procent zadlužitelné hodnoty obou nemovitostí totiž může pokrýt i celou kupní cenu nemovitosti pořizované a dlužník tak nemusí použít téměř žádné vlastní zdroje.


Komerční prezentace:

Blýskněte se  s novým bydlením od buřinky! Uzavřete smlouvu o stavebním spoření s buřinkou do 13.12.2002 a soutěžte o 3x 500 000 korun a 243 mobilních telefonů Nokia 7650 se zabudovaným digitálním fotoaparátem.


Jaké zkušenosti máte s oceněním zástavy ze strany hypoteční banky vy? Kolik jste nakonec museli mít reálně vlastních prostředků?

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Petr Borkovec
Názor: ČNB zvedá prst oprávněně, Češi si berou hypotéku „na krev“

Půjčit si a pořídit vlastní bydlení je trend dnešní doby. Za vhodnou investici to považuje podle průzkumu 76 procent Čechů. A není divu. Již několik let jsou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.