Dům

Dům - Dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hypotékám se v lednu příliš nedařilo

  • 22
Leden byl pro hypoteční úvěry mnohem méně úspěšný než závěr loňského roku. Snížil se počet a objem nově poskytnutých hypoték i jejich průměrná výše. Jedenáct sledovaných bank poskytlo dohromady o téměř tisíc hypoték méně než v prosinci. Úrokové sazby stále pokračovaly v růstu, hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se zvýšila o 0,15 procentního bodu.

Tento nárůst je sice o něco pomalejší než v předchozím měsíci, kdy se sazby zvýšily v průměru o rekordních 0,21 procentního bodu, přesto však dosti výrazný. Poprvé od května loňského roku se výše FINCENTRUM HYPOINDEXU přehoupla přes hodnotu 4,00 %. Výrazněji rostly sazby s kratší dobou fixace, konkrétně jednoleté sazby se v průměru zvýšily o 20, zatímco pětileté „jen“ o 13 bazických bodů.

Výrazně poklesla také průměrná výše nových hypotečních úvěrů, při srovnání s prosincem byla nižší o téměř 130 000 korun. Tento značný rozdíl je však způsoben především tím, že v prosinci dosáhla průměrná výše nových hypoték své historicky nejvyšší hodnoty, která se poněkud vymykala z dlouhodobého průměru.

Ceny nového bydlení po roce 2008

Koncem ledna proběhlo jednání ministrů financí EU o snížených sazbách DPH. Nejvíce sledovaným bodem byla budoucnost 5% sazby DPH u stavebních prací souvisejících s bydlením. Snížená sazba by totiž měla plošně platit pouze do konce roku 2007. Pokud se nepodaří s EU vyjednat prodloužení této výjimky pro veškeré stavební práce spojené s bydlením, bude se pak snížená sazba týkat pouze „sociálního bydlení“. Zástupci Evropské komise potvrdili, že definice tohoto pojmu je zcela v kompetenci legislativy každého státu. Návrh ministrů financí a pro místní rozvoj již schválila vláda a pojem „sociální bydlení“ by měl pro účely zařazení do snížené sazby DPH zahrnovat tyto tři okruhy bydlení:

1. Stavby sloužící k ubytování osob ohrožených sociálním vyloučením, což jsou dětské domovy, azylové domy, domovy důchodců a podobně.

2. Nájemní byty pořízené z veřejných prostředků nebo s jejich přímou podporou, tedy například byty vystavěné se státní podporou MMR či Státního fondu rozvoje bydlení, nebo byty vystavěné obcemi.

3. Ostatní stavby určené k bydlení, jejichž celková podlahová plocha nepřesáhne stanovený limit. Ten byl konkrétně stanoven na 90 m2 u bytů a 150 m2 u rodinných domů.

Aktuální ceny bytů a nájemného v ČR. Více na CENYBYTU.IDNES.

Je samozřejmě dobře, že se zvýšení cen nemovitostí od roku 2008 nebude týkat všech nemovitostí určených pro bydlení, ale toto kompromisní řešení jistě není nijak optimální. Rozdíl mezi 5% a 19% DPH se v ceně nemovitosti projeví celkem výrazně a je-li rozhodujícím kritériem pro zařazení do konkrétní sazby daně velikost podlahové plochy, může to vést k tomu, že se od roku 2008 budou stavět především menší byty. Vláda však slibuje, že se bude nadále snažit se státy EU vyjednat, aby plošná výjimka platila i po roce 2007 pro všechny stavební práce spojené s bydlením.

Vybrané lednové výsledky shrnuje následující tabulka:

 

Souhrn za leden 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,13 % 3,67 % 4,43 %
 Změna oproti minulému měsíci Ý 15 b.p.*  Ý 20 b.p.  Ý  13 b.p.
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 446 1 733 1 276
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 127 5 887 6 288
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 461 7 232 7 613
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 70 % 73 % 66 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 22 % 21 % 25 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 8 % 6 % 9 %

Zdroj: Fincentrum

*15 bazických bodů = 0,15 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Čtěte Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Chystáte se vzít si hypotéku? Myslíte si, že je to vhodné řešení financování bydlení? Jaké fixaci úrokové sazby byste dali přednost a proč?