Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky se přibližují lidem

aktualizováno 
Víte, kolik byste měsíčně platili, kdybyste si nyní vzali hypotéční úvěr na dvacet let? Zájemce o čerpání hypotečního úvěru musel vývoj úrokových sazeb v měsíci červnu velice potěšit. Nejenže od začátku roku úrokové sazby nově poskytovaných hypoték neustále klesají, ale červnový pokles byl ještě výraznější než v předchozích měsících.

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu, tedy vážené průměrné úrokové sazby, za kterou jsou v daném kalendářním měsíci poskytovány nové hypoteční úvěry, poklesla v červnu o 0,23 procentního bodu a jeho výsledná hodnota 5,04% je opět novým historickým minimem. Pokud se podíváme na lednovou hodnotu FINCENTRUM HYPOINDEXU, zjistíme, že od začátku roku do června se snížila téměř o 0,7 procentního bodu. Otázkou je, jak dlouho může tento trend ještě pokračovat, jaká je nejnižší úroková sazba, pod kterou již další snižování nebude možné.

Zdroj: Fincentrum

*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Vše o hypotékách naleznete ZDE

Tento příznivý vývoj úrokových sazeb se spolupodílel na tom, že výrazně vzrostl počet nových hypoték. Sedm bank, které s námi na našem projektu spolupracují, poskytlo v červnu fyzickým osobám celkově více než dva tisíce hypotečních úvěrů. Pokud jde o počet i objem nově poskytnutých hypoték, nejvyšší byl v první polovině letošního roku právě v červnu, druhým nejúspěšnějším měsícem byl leden. Nejvyšší propad byl naopak zaznamenán v únoru, kdy se snížil nejen počet a objem nově sjednaných úvěrů, ale i jejich průměrná výše, kterou si lidé od bank půjčovali. To si lze vysvětlit především zrušením státní finanční podpory hypoték určených na financování nových nemovitostí. Od února je tato státní podpora nulová, a proto pokud si chtěl někdo vzít hypotéku začátkem roku, učinil tak raději již v lednu za původních podmínek.

Spočtěte si, kolik vás bude hypotéka stát

V březnu však došlo opět ke zřetelnému vzrůstu zájmu o hypotéční úvěry, zásluhu na tom měl také výrazný pokles úrokových sazeb. Souhrnně tento vývoj v první polovině letošního roku zachycuje náš FINCENTRUM HYPOINDEX. Pokud jde o průměrnou výši hypotečního úvěru, lidé si od banky půjčují částky kolem jednoho milionu korun. V květnu i v červnu to bylo 1,12 mil. korun.

 

zdroj: Fincentrum

Vývoj posledních měsíců, kdy se úrokové sazby kontinuálně snižují, je výhodný pro ty, kdo hypotéku čerpají. Pokud vezmeme v úvahu průměrné úrokové sazby na trhu, bude klient, který si půjčí 1 mil. korun na dvacet let, platit bance měsíčně částku 6 621 korun. Z hypotéky sjednané v květnu by platil více o 126 korun, v porovnání s lednem však měsíčně ušetří již 390 korun.

Pokud si chcete vzít úvěr, poradí vám náš elektronický průvodce hypotékou

Takto vysoký rozdíl, přestože činí jen několik stokorun, by již mohl v některých případech rozhodnout o tom, zda daný zájemce úvěr získá, nebo ne. Banky prověřují bonitu svých budoucích klientů a při tom u nich porovnávají výši disponibilních čistých příjmů s výdaji. Jejich rozdíl určí, zda jsou příjmy pro splácení úvěru dostatečné, nebo ne. Bonita klienta rozhodne, zda mu banka úvěr poskytne nebo jeho žádost zamítne. Kromě toho má vliv i na výši úrokové sazby, kterou mu banka nabídne. Čím je klient bonitnější, tím výhodnější úrokovou sazbu pravděpodobně získá. Jak v průběhu roku postupně klesala průměrná měsíční anuitní splátka z nově sjednaného hypotečního úvěru ukazuje následující graf.

zdroj: Fincentrum

 

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

 

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů.

 

Na projektu spolu s Fincentrem spolupracují a vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

 

Souhrn za  červen 2003 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 5,04 %
 Změna oproti minulému měsíci ò 23 b.p.*
Průměrná výše hypotéky 1 120 000 Kč
  Průměrná výše hypotéky s žádostí o státní podporu 1 101 000 Kč
  Průměrná výše hypotéky bez žádosti o státní podporu 1 122 000 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 621 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 928 Kč
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na počtu celkových úvěrů 10,0 %
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na objemu celkových úvěrů 9,8 %

Účelovost úvěrů

  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 57 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 27 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 16 %

Zdroj: Fincentrum

*23 bazických bodů = 0,23 procentního bodu

 

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Jakým směrem se podle vás budou ubírat úrokové sazby hypotečních úvěrů? Myslíte si, že boom hypoték bude pokračovat nadále? Jaké máte zkušenosti s čerpáním hypotéky?

 

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.