Hypotéky stojí víc, než hlásají lákadla

  • 40
Pro zájemce o hypotéku zůstává v době historicky nejnižších úrokových sazeb oříškem zjistit předem výši měsíční splátky, kterou by při získání tohoto úvěru na pořízení bytu platil. Na tento problém narazí lidé ve většině bank. V průměru musí klient počítat s tím, že bude platit o několik stokorun více, než kdyby vzal v úvahu nejnižší sazby, které banky nabízejí, a sám si splátku spočítal.

Rozdíl mezi tím, jaké úrokové sazby banky klientům nabízejí, avšak za kolik jim jsou v konečné fázi ochotné půjčit, dosahuje u řady bank i více než jedno procento. To například u hypotéky jeden milion korun se splatností dvacet let představuje rozdíl ve výši měsíční splátky zhruba 500 korun.

"Vyhlašované minimální sazby představují nejnižší hranici, za niž mohou pracovníci jednotlivých poboček úvěry poskytovat. Záleží ovšem na nich, jak klienta posoudí a jakou sazbu stanoví," uvedla mluvčí Komerční banky Markéta Dvořáčková.

Minimální sazby vyhlašované bankami se v průměru aktuálně pohybují kolem pěti procent, ovšem z ankety mezi jednotlivými finančními domy vyplývá, že peníze většinou půjčují kolem šesti procent a výše. "Obešel jsem většinu bank s žádostí o hypotéku. Vždy mi pracovníci sdělili lákavou nejnižší sazbu, ale současně dodali, že průměr je o dost vyšší, a nechtěli mi před posouzením žádosti říci, kolik budu při přidělení úvěru měsíčně platit," uvedl Jan Osmík.

"Pouze ve spořitelně mi řekli předem jasnou sazbu, ale tam zase vyřízení úvěru trvá nejméně měsíc. Jenže nabídka na realitním trhu se mění velice rychle a čekat přes měsíc na přidělení úvěru je otrava," dodal.

Zástupci většiny bank rozhodně nepovažují vyhlašované minimální sazby za nereálná lákadla, nicméně jasně definovat, za jakých podmínek může klient na nejlevnější cenu dosáhnout, nedokážou. "Záleží na tom, jak dobře pracovníci určité pobočky klienta znají," konstatovala Dvořáčková.

Jaké hypotéky banky nabízejí a jaké skutečně dávají?

Minimální nabízená sazba v %

Průměrná sazba poskytnutých úvěrů v %

Komerční banka

4,3*

6,09

Česká spořitelna

5,6

5,6

ČMHB

5,9

6,5

GE Capital Bank

5,69

6,09

Živnostenská banka

4,4

5,67

Raiffeisenbank

5,5

6,5

HVB Bank

5

5,5

Pozn.: Některé banky nerozlišují v průměru roční a pětileté sazby *v případě, že má klient v KB účet a životní pojištění a pojištění nemovitosti u Komerční pojišťovny

Pramen: Banky

Rozdílný přístup bank je i v tom, zda klientovy šance na přidělení úvěru zhodnotí zdarma, či zda zájemce musí zaplatit určitý poplatek i v případě odmítnutí. Například Česká spořitelna si za posouzení žádosti v rámci programu TOP Bydlení účtuje 0,5 procenta z výše úvěru, minimálně 9500 a maximálně 25 tisíc korun.

Při zamítnutí žádosti je ovšem polovina poplatku nevratná. "Už při prvním rozhovoru o žádosti o úvěr je náš poradce schopen odhadnout, zda klient na úvěr dosáhne. V opačném případě klientovi žádost o úvěr nedoporučí, takže nic neplatí," říká mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Jiné banky, například GE Capital Bank, slibují, že při zamítnutí žádosti vracejí poplatek za zpracování celý. Hypoteční trh zažívá v posledních měsících silný růst, který je podporován i státními dotacemi. Stát při koupi starších nemovitostí přispívá lidem do 36 let třemi procenty na splátku úroků a u nových nemovitostí jedním procentem bez věkového omezení.