Závod

Závod

Hypotéky začínají být pro podnikatele dostupnější

  • 2
Obecně platí, že podnikatelé mají horší přístup k hypotečním úvěrům, jelikož jsou pro banky rizikovějšími klienty než osoby v zaměstnaneckém poměru. Banky se však v poslední době snaží zpřístupnit hypotéky i této skupině žadatelů, jelikož může jít o velmi bonitní klienty.

Zatímco osoby v zaměstnaneckém poměru prokazují svou bonitu potvrzením o výši příjmu od svého zaměstnavatele, podnikatelské subjekty musí bance předložit daňové přiznání, většinou za více než jedno zdaňovací období. Výše zisku však často nevypovídá o skutečných příjmech a schopnosti žadatele splácet úvěr. Pokud je jako kritérium pro schválení úvěru používán striktně pouze zisk, mohou být odmítnuti i jinak velmi bonitní klienti. Což pro banku znamená ztrátu výhodného obchodu.

Posuzování bonity také podle obratu

Proto banky začaly používat pro ohodnocení úvěruschopnosti žadatelů o úvěr z řad podnikatelů i jiná kritéria než zisk. V listopadu představila nový způsob prokazování příjmů při žádosti o hypoteční úvěr také Raiffeisenbank. Bonitu klientů z řad podnikatelů a společností s ručením omezeným posuzuje nyní i na základě jejich obratu. Jediným kritériem tedy již není zisk, ale v úvahu banka může vzít i určitou část jeho ročních tržeb. Konkrétní výše této části je závislá na předmětu vykonávané činnosti. Čím je méně riziková, tím vyšší procento ročního obratu banka bere při posuzování klienta v úvahu.

U podnikatelů to je 15 % obratu, u společností s ručením omezeným s jediným vlastníkem je to pouze 10 % z výše ročního obratu. Zvýhodněna jsou svobodná povolání jako jsou lékaři, advokáti, notáři či daňoví poradci. U nich banka bere v úvahu celých 30 % z celkového obratu. Všichni klienti, kteří využijí této možnosti, musí prokázat alespoň dvouletou historii podnikání.

Vzhledem k tomu, že tímto způsobem poskytnuté hypoteční úvěry jsou přeci jen rizikovější než například úvěry poskytované fyzickým osobám na základě potvrzení výše příjmů, mají o něco méně příznivé parametry. Jejich maximální výše je omezena částkou 5 mil. korun, minimální akontace úvěru činí 30 %. Úroková sazba je oproti běžným úvěrům vyšší o půl procentního bodu.

Hypotéka Podnikatel od České spořitelny

Raiffeisenbank není první bankou, která začala hodnotit žadatele o úvěr z řad podnikatelů tímto způsobem. Například již od května nabízí hypotéku Podnikatel Česká spořitelna. Rovněž u tohoto typu úvěru banka akceptuje příjem klienta ve formě podílu na jeho ročním obratu. Konkrétně je to 20 %. Česká spořitelna tuto hypotéku poskytuje až do výše 6 mil. korun.

Faktoring: jak se neodříznout od peněz. Čtěte ZDE.

Patříte mezi podnikatele a zkoušeli jste žádat o hypoteční úvěr? S jakými problémy jste se při tom setkali? Myslíte si, že posuzování úvěruschopnosti také podle výše obratu podnikatelům pomůže?